Bebeklerde Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde fıtık ameliyatı, Çocuk cerrahi alanında çok sık görülen fıtık rahatsızlığı yeni doğan 100 erkek çocuktan 3'ünde bulunmaktadır. Fıtık rahatsızlığı kız bebeklerinde görülse de erkek bebeklere göre daha az karşılaşılmaktadır. Bebeklerde görülen fıtık yani kasık fıtığını en iyi anne tespit edebiliyor. Anne bebeği ile ilgilenirken bebeğinin kasığında daha önce hiç görmediği bir şişlik fark edebiliyor. Fıtık erkek çocuklarda yumurtaya kadar inebiliyor. Kısa süre önce fıtık ameliyatı çok zor olmamakla birlikte küçük yaştaki çocuklar bıçak altına yatıyor ve hayatları boyunca bir yara izi ile yaşamak zorunda kalabiliyordu. Fakat günümüzde bebek fıtığı ameliyatları kapalı cerrahi uygulaması ile yapılmaktadır. Kansız bıçaksız olarak sadece iki iğne ile çok kısa süren ameliyatlardan sonra bebekler taburcu edilip evlerine gidebiliyorlar. Bebeklerde fıtık ameliyatı yapılmaz ise ileride çok daha büyük sorunlar oluşabilir. Örneğin organ kaybı ve kısırlık görülebilir.

Bebek fıtığı ameliyatı ne durumda gerekir ve nasıl yapılır?

Bebeklerde kasık fıtığı eğer bebeğin herhangi bir sağlık problemi yok ise en kısa zamanda ameliyat edilmelidir. Fıtık ameliyatı acil değil fakat aceledir. Çünkü fıtık çıktığı tünelde sıkışabilir ve sıkışma süresinde bağırsağa kan gitmeyebilir ve bağırsağa kan gitmediği için bağırsak kangren olup patlayabilir. Bunun yanında o tünelden geçen testis damarları da sıkışacağı için yumurtalıklara kan gitmeyecek ve yumurtalıkta kalıcı zararlara yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı fıtık rahatsızlığı olan bebeklerde fıtık ameliyatı gerekmektedir. Bebek fıtığı ameliyatları günümüzde kansız bıçaksız yapılmaktadır. Göbekten veya vücudun herhangi bir yerinden girilen bir optik kamera vasıtasıyla karındaki hastalık ve hastalıkla ilişki durumları görülerek yalnızca iki iğne ile ameliyat gerçekleştirilebiliyor. Açık cerrahi ameliyatları da kullanılsa da kapalı fıtık ameliyatı bebeklerde daha çabuk iyileşme göstermektedir.

Bebeklerde fıtık ameliyatı sonrası neler yapılmalıdır ve fıtık tekrarlar mı?

Bebeklerde fıtık ameliyatları yetişkine göre daha kolay ve ağrısız ve zahmetsizdir. Bebeklerin fıtık ameliyatı sonrasında ilk beslenme takibi yapılır ve taburcu edilir. Fıtık ameliyatı sonrasında bebeklerin yaşına göre uygun ağrı kesiciler verilir. Bir yaşından küçük bebeklerde fıtık ameliyatından 8-10 saat sonra normale dönülür. Beslenmesinde uyumasında hiçbir değişikliğe gidilemez normal olarak. Bebekler fıtık ameliyatından yaklaşık 3 saat sonra eve gönderilir hastane ortamında enfeksiyon riski olduğu için ve ev ortamında bebeklerin daha düzenli ve steril bakılabileceği için ev daha güvenlidir. Prematüre bebeklerde hastanede kalma süreci bir güne uzatılma ihtimali olabilir. Akıllara takılan bir diğer soruda bebeklerde fıtık ameliyatı sonrasında fıtık tekrarlar mı? Uzman ve işinin ehli olan doktorlar tarafından yapılan fıtık ameliyatı sonrasında fıtık tekrarlamaz. Fakat bilinen bir şey insan vücudunun iki tarafında kasık bulunmaktadır bir tarafta fıtık tedavisi yapıldıktan sonra bağımsız bir şekilde diğer tarafta fıtık görülebilir. Fakat bu tekrarlamak olarak kabul edilmez.

Bebeklerde Fıtık Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Rengi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Rengi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6