Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
21 Haziran 2024

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel fıtığı, toplumda oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda fizik tedavi ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerle iyileştirilebilirken, bazı hastalarda mutlaka ameliyata ihtiyaç duyulur. Bel fıtığı ameliyatları, diğer tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi risk taşır. Ancak, teknolojinin sağladığı gelişmiş imkanlarla bu riskler en aza indirilmektedir. Bel fıtığı ameliyatında farklı seçenekler kullanılabilir. Doktor, hastayı muayene ettikten sonra gerekli tetkikleri ve radyolojik incelemeleri uygular. Bu incelemeler sonucunda tedavinin seyrini planlar. Ameliyata karar vermek için bazı unsurlar dikkate alınır. Eğer bel fıtığı hastanın yaşam kalitesini ve iş verimini ciddi anlamda etkiliyorsa, ağrı dinlenme veya ilaç kullanımına rağmen azalmıyorsa, ağrı ile birlikte idrar ve dışkı kaçırma varsa, bacak ve ayağa kadar uzanan his kaybı yaşanıyorsa ameliyat kararı verilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık Diskektomi:

Ameliyat genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Hasta yüz üstü yatırılır ve cilde 2-4 santim genişliğinde bir kesi açılır. Açılan kesiden kas dokusu sıyrılır ve bölgeye ekartör yerleştirilir. Omurga arkasında bulunan kemik dokudan ufak bir delik açılarak, altındaki bağ dokusuna ilerlenir. Omurilik kesesi ve çıkan sinir kökü buradan görülür. Hastada şikayetlere yol açan fıtık çıkarılır. Ardından fıtığın meydana geldiği disk mesafesine ulaşarak diskektomi işlemi gerçekleştirilir. Kanama kontrol altına alınarak ameliyat tamamlanır.

Mikrodiskektomi:

Açık diskektomi ameliyatına kıyasla daha küçük bir kesi açılarak ameliyat gerçekleştirilir ve daha az kas dokusu ekarte edilir. Bu durumda hasta ameliyat sonrasında daha çabuk toparlanarak günlük yaşamına daha çabuk dönebilir. Ameliyat anında kullanılan mikroskop, içerideki dokuları daha ayrıntılı görmeyi sağlar. Bu sayede olası komplikasyon gelişme riski azalır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 saat sonra hasta ayağa kaldırılır. Hastaya ağrı kesici ilaçlar uygulanarak ameliyat sonrası ağrı hissi azaltılır. Yaklaşık 2 gün hastanede yatan hasta taburcu edilir.

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı:

Ameliyatın başarılı olması için cerrahın deneyimli olması gerekir. Ameliyat, bel bölgesine yandan veya arkadan girilerek gerçekleştirilir. Yandan yapılan endoskopik girişim çok küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Kesi çok küçük olduğu için en çok tercih edilen ameliyat yöntemidir. 1 santim kadar bel bölgesinin yan kısmından kesi açılır ve kesikten içeriye 4mm kadar bir endoskop sokulur. Kamera sayesinde doktor bir monitörden bölgeyi izleyerek ameliyatı gerçekleştirir. Bu ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyon gelişmediği sürece 6 saat sonra taburcu edilir. Kapalı bel fıtığı ameliyatı, diğer ameliyat yöntemlerine göre oldukça avantajlıdır. Hastada çok küçük bir kesi olduğundan ameliyat sonrası hasta daha rahat hareket eder. Ameliyatın iyileşme ve toparlanma süresi diğer ameliyat türlerine göre çok daha kısadır. Hasta kısa sürede iş hayatına dönebilir. Ameliyat anında hastanın kas ve kemik dokusuna müdahale gerçekleşmediği için ameliyat sonrası bel ağrısı yaşanmaz. Ameliyat, hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi kullanılarak yapılır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bel fıtığı ameliyatları, hastanın yaşam kalitesini artırmak ve bacak ile ayaklarda oluşan his kaybını engellemek amacıyla yapılan bir cerrahi müdahaledir. Ancak, bel fıtığı ameliyatı sırasında ve sonrasında bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Lokal veya genel anestezi alan hastalarda ameliyat sırasında veya sonrasında verilen ilaçlara bağlı olarak bazı riskler gelişebilir.
 • Çok nadir durumlarda kullanılan bazı ilaçlar kanama riskini artırabilir.
 • Tüm cerrahilerde pıhtı atma olasılığı olduğu gibi bel fıtığı ameliyatlarında da bu olasılık vardır.
 • Çok nadir durumlarda omurilik zedelenmesi gerçekleşebilir. Bu zedelenmeye bağlı olarak felç kalma ve düşük bacak sendromu yaşanabilir.
 • Hastada daha önce kalp ile ilgili sorunlar mevcutsa, bu sorunlar ameliyat sırasında komplikasyona yol açabilir.
 • Ameliyattan sonra hastaya verilen narkozun etkisi geçmiş ve ağrı hissi devam ediyorsa, ameliyat büyük olasılıkla başarısız olmuştur. İşlem ya yanlış yerde yapılmış ya da tam olarak tamamlanmamıştır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Yorumları

soru

Uzman

31 Mayıs 2024 Cuma

Bende de bel fıtığı sorunları var ve beni çok ciddi anlamda rahatsız ediyor. Başta yürüyüşüm olmak üzere hayatımın her yerinde bana ciddi olumsuzluklar gösteriyor. Bel fıtığı ameliyatı olmaya karar verdim ama ameliyat çok riskli midir?

Cevap yaz
cevap

Admin

31 Mayıs 2024 Cuma

Bel fıtığı ameliyatı, genellikle diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda düşünülen bir seçenektir. Her ameliyat gibi riskler taşısa da, uzman bir cerrah tarafından yapıldığında başarı oranı yüksek olabilir. Ameliyat öncesi doktorunuzla tüm olasılıkları ve riskleri detaylı bir şekilde konuşmanız önemlidir. Bu şekilde daha bilinçli bir karar verebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bilek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bilek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Mide Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6