Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boy uzatma ameliyatı, Boyunuzun uzunluğunu genellikle kemiklerinizin uzunluğu belirler. İnsanlar büyüdükçe, kemikleride büyür ve yavaş yavaş boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Eğer hala ergenlik dönemindeyseniz uzamak için hala bir şansınız vardır. Günlük yaşamanıza kolayca ekleyebileceğiniz birçok farklı yolla uzamanız mümkündür. Ama yetişkin çağını geçirdiyseniz ve büyüme plaklarınız kapandıysa, boyunuzu uzatmak için yapacağınız neredeyse hiçbir şey yoktur. Bu durumda sağlıklı beslenirseniz, düzenli bir şekilde egzersiz yaparsanız, kendinize sağlıklı yaşam tarzı seçerseniz belki boyunuz uzayabilir. Ama boyunuz yine de çok fazla uzamaz. Boy uzatma ameliyatı, bacak uzatma ameliyatı olarak da biliniyor. Bu ameliyat kol ve bacakların uzamasını sağlayan bir çeşit ameliyattır. Ameliyatta öncelikle kemik kesilerek (Düzgün bir kırık oluşturulur) açılmış kemikler etrafına eksternal fiksatör cihazı takılır. Bu cihaz yardımı ile kemik her gün yavaş yavaş açılıyor ve kemikte boşluklar oluşuyor. Açılan aralık kemik dokusu ile yavaş yavaş dolar.

Bu şekilde boy uzatma süresi, istenilen uzunluğa ulaşıldığı zaman durdurulur. Hastada kemik sertleşinceye kadar bu cihazı kullanmaya devam eder. Bundan sonra küçük bir operasyonla cihaz çıkartılır. Boy uzatma ameliyatının tüm süreci yaklaşık 6 ya da 12 sürebilir. (Bazen daha da uzun sürer.) Hastanın boy uzatma ameliyatından sonra yaklaşık 6 ay boyunca tekerlekli sandalye kullanması gerekiyor.

Boy uzatma ya da diğer adıyla bacak uzatma ameliyatı sadece bacak boyları kısa olan insanlara tavsiye ediyoruz. Ama gerçekten boy uzatma ameliyatı olmak istiyorsanız ya da düşünüyorsanız, ameliyatın zorluklarına tahammül etmeniz gerekir. Çünkü boy uzatma ameliyatı son derece uzun ve ağrılı işlemdir. Kazanacağınız boy artışıyla genellikle kaybedeceğiniz zamana, uğraşıya, çektiğiniz ağrıya ve maliyete değer. Her şeye rağmen boy uzatma ameliyatı olmayı düşünüyorsanız kararınızı dikkatle tekrar tekrar gözden geçirin.
  • Farklı doktorlardan bilgi alın,
  • Bu ameliyatı olan kişilerden bilgi alın,
  • Araştırmalar yapın. Dikkatlice doktorunuzu ve hastaneyi iyi seçin.
Boy uzatma ameliyatının riski var mıdır?

Boy uzatma ameliyatı küçük sorunlardan çok ciddi sorunlara kadar yol açabilir. Hatta ayakların işlevlerini geçici ya da sürekli olarak kısıtlayabilir. Ameliyattan sonra sorun oluşursa, sorunu ortadan yok etmek için tedavi olmaları gerekiyor. Ekstra tedavi gerekiyor. Bu ekstra tedavi daha fazla zaman gerektiriyor ve ameliyat olmak da gerekir. Boy uzatma ameliyatı, ameliyatın yapılacağı kliniğe, konumuna ve ameliyatı yapacak doktora göre değişiklik gösterebilir. Boy uzatma ameliyatının sonucu olarak 6 santimetreden 12 santimetreye kadar varan boy artışı görülebilir. Sonuç daha çok bu ameliyat için bütçe gerekli ve zaman ayırmanız gerekli, ayrıca ağrıyla mücadele etmeniz gerekli, hareket kısıtlaması ve diğer rahatsız edici durumlarla nasıl başa çıkacağınıza bağlıdır.

Boy Uzatma Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anal Fissür Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Anal Fissür Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Artroskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Artroskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6