Kızlık Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kızlık Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kızlık zarı ameliyatı, vajina mukozasının devamında ve vajina girişinde kıvrım şeklinde konumlanmış bir zardır. Kızlık zarı her kadında bulunur ve orta kısmında farklı büyüklüklerde, adet kanının akmasını sağlayan delikler vardır. Bazı kişilerde kızlık zarında hiç delik bulunmayabilir ve kızlık zarı vajinanın tümünü kaplayabilir. Bu durumda adet kanı dışarı akmaz. Hasta sağlık kuruluşuna bu şikâyetten dolayı başvurduğunda birtakım testler yapılır ve kızlık zarının tamamen kapalı olduğu tespit edilir. Bu durumda kızlık zarı ufak bir kesik ile açılabilir. Normalde ilk cinsel birliktelikte kızlık zarının yırtılarak kan akması beklenir. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Bazı kişilerde kızlık zarında bulunan delik çok büyük olabilir ve erkek cinsel organı kızlık zarında yırtılmaya neden olmadan girip çıkabilir. Ayrıca günümüzde çok sık kullanımı tercihe dilen adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına yol açabilir. Yine mastürbasyon anında kadın kontrolsüz bir şekilde kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Yırtılan zarın tekrar eski haline gelmesi mümkün değildir. Kızlık zarı ameliyatlarında amaç kızlık zarının kalıcı ya da geçici bir şekilde tamir edilmesidir.

Kızlık zarı ameliyatı hangi yöntemlerle yapılır?

Kızlık zarı ameliyatı kalıcı ya da geçici olmak üzere iki farklı teknik ile gerçekleştirilebilir. Geçici kızlık zarı ameliyatında kadın evlenmeden 1-2 gün önce kızlık zarı cerrahi operasyonla onarılır. Kalıcı yöntemde ise flep kaldırma yöntemi kullanılarak kızlık zarı tamir edilir. Geçici yöntemde amaç, kızlık zarının yırtılan katmanlarını birbiri ile birleştirerek dikmek ve evlilik günü ilişki anında kanama olmasını sağlamaktır.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatında vajinanın alt kısmından bir parça alınarak kızlık zarına yerleştirilir. Tamir edilen kızlık zarı cinsel birliktelik anında yırtılarak kanar. Kızlık zarı dikimi yapılan hasta daha evvel kürtaj, doğum ya da düşük yapmışsa kızlık zarı ameliyatı ile vajina daraltma işlemi de uygulanabilir.

Geçici kızlık zarı ameliyatı: bu teknikte vajen içinde bulunan zar yırtıldıktan sonra geriye kalan parçalar ile birleştirilerek dikilir. Vajen içine dışarıdan fark edilmeyecek dikişler atılır. Geçici kızlık zarı işleminden sonra hastanın belirlenen günde ilişkiye girmesi gerekir. Kızlık zarı bu yöntem ile ameliyat edilmişse ameliyattan sonra 1-2 gün içinde cinsel birliktelikte bulunulmalıdır.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı: Kalıcı kızlık zarı ameliyatını geçici kızlık zarı ameliyatından ayıran en önemli özellik cinsel ilişki gününün önceden belirlenmesine gerek olmamasıdır. İşlem flep olarak tanımlanan bir teknikle yapılır. Kızlık zarının ne zaman yırtıldığı, doğum, kürtaj ya da düşük yapılıp yapılmamasının bu yöntemde hiçbir önemi yoktur. Vajina duvarından kaldırılan bir dokunun adı olan flep kullanılarak kızlık zarı tamir edilir. Birleşme anında erkek cinsel organı bölgeye ulaştığında kanama gerçekleşir. Ameliyatta amaç kanamanın ilişkide gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu yöntem partner tarafından fark edilmez. Ancak jinekolog ya da adli tıp tarafından kolaylıkla fark edilebilir. Kızlık zarı dikimi ileriki zamanlarda doğum anında ya da jinekolojik muayenelerde anlaşılmaz. Bu ameliyat ile vajina genişlemesi varsa daraltılabilir. Flep yöntemi yaklaşık yarım saat içinde tamamlanır ve işlem anında lokal anestezi ya da genel anestezi kullanılır. Ameliyat tamamlandıktan sonra hasta evine gönderilir ve normal hayatına devam edebilir. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrasında hastanın bir hafta boyunca ağır kaldırmaktan, spor yapmaktan uzak durması gerekir. Hastanın bir hafta sonra kontrole gitmesi gerekir. Bu kontrolde hastaya neler yapması gerektiği hakkında bilgi verilir. Ameliyatın başarısı için doktorun reçete etmiş olduğu ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Ayrıca pansumanların titizlikle yapılaması önemli bir ayrıntıdır.

Kızlık Zarı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ameliyat Sonrası Şişlik

Ameliyat Sonrası Şişlik

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Kalp Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Açık Beyin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Beyin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6