Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı, Bademcikler ağız içerisinde yer alan, dil kökünün her iki tarafına yerleşmiş olan, lenf dokusuna verilen addır. Geniz eti ise burun arkasındaki boşluğa yerleşmiş lenf dokusuna verilen addır.

Bulundukları yer sebebiyle, büyümeleri durumunda boğazın çapını daraltıp, horlamaya ve daha ileri durumlarda ise uykuda nefes tıkanması ve hatta durmasına sebep olabilir. Özellikle çocuklarda yapı olarak daha dar ve küçük olan hava yolunu tıkayan en önemli neden, geniz eti ve bademciklerdir. Uyku esnasında, gevşeyen boğaz çevresindeki kaslar, zaten dar olan hava yolunun bütünüyle kapanmasına sebep olabilir. Çocuklarda horlama, yatakta sık sık yer değiştirme, huzursuz ve az uyku, gece aşırı terleme, diş gıcırdatması gibi belirtilerle meydana çıkan bu durum, büyüme ve gelişmede normalden geri kalmaya, asabiyet, huysuzluk gibi kişilik değişimlerine öğrenme zorluklarına, diş yapısında bozukluklara ve sık sık tekrar eden diş çürüklerine, yüzde büyüme ve biçim bozukluklarına yol açabilir. Uykuda nefes alma zorluğu yaşayan çocuklarda, geniz eti dokusunun alınması, sürekli iltihaplanıyorsa bademcik dokusunun alınması ya da iltihaplanmayan bir yapıdaysa da farklı teknolojik metotlarla küçültülmesi, dünyada yaygın olarak kabul gören tedavi çeşitleridir.

Çocuklarda ameliyat sonrasında kısa sürede rahatlama gözlenir, davranışlarda ilk altı aylık zaman sonunda gelişme ve büyümelerinde olumlu yönde değişimler görülür. Bu ameliyatlarla hava yolu büyük bir ölçüde genişletilir, ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrı sebebiyle, çocuğun gıda alımı düşebilir, ailenin ilgisine daha çok ihtiyaç duyulabilir. Bademcikler vücudun enfeksiyonlar ile zorlu mücadelesinde büyük bir role sahiptir. Bademcik ameliyatı, sıklıkla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tür bir ameliyatta hasta operasyon bitene kadar tamamen uyutulur ve hiçbir şekilde ağrı yaşamaz. Bademcik ameliyatı yaklaşık olarak, yarım saat sürer. Operasyonun durumuna göre, hasta bir gece kontrol altında tutulabilir ya da aynı gece evine gönderilebilir. Anestezik maddenin etkisi başladığı esnada, ağzın ameliyat süresince açık kalmasını sağlayan bir alet uygulanır. Bu şekilde Uzman rahat bir şekilde bademcikleri görebilir ve ameliyatı gerçekleştirebilir. Bademcikleri yerinden almanın birkaç farklı metodu vardır.
  • Klasik metod
  • Bademcikler alttaki kas tabakasından mekanik aletlerle alınır. Eskiden beri kullanılmakta olan, alışılmış bir yöntemdir ve bademcikler tamamen çıkarılır.
  • Radyofrekans metodu
Radyofrekans enerjisi veren cihaza bağlı olan iğneler, bademciklere batırılır. Bu iğne yoluyla verilen radyofrekans enerjisi, bademciklerin büzüştürür ve ebat olarak küçülmesine sebep olur. Yetişkinlerde ve büyük çocuklarda bu yöntem, genel anestezi verilmeden de gerçekleştirilebilir. Uygulama sonrasında ağrı daha az yaşanır ve normal beslenme alışkanlıklarına dönüş kolaylaşır. Hastalıklı olmayan fakat büyük olan bademciklerin çıkarılmayıp, sadece küçültülmesi amaca uygun bir tedavi şekli sağlar. Ameliyat sonrasında, anestezik maddenin etkisi azaldıkça, boğazda, kulakta ya da her ikisinde birden yoğun ağrı hissedilebilir. Çene kapanması ve açılması ile zorlanma oluşabilir. Ağrı kesicilerin kullanılması, bu dönemde çok yararlı olacaktır. On iki saatten sonra, bademciklerin alındığı yerde beyazımsı ya da sarımsı bir zar tabaka oluşacaktır. Bu panik duyulacak bir durum değildir ve bir enfeksiyonla da alakalı değildir. Bu yalnızca, yara yerinde oluşan yara iyileşmesi belirtisi olan, normal bir görünümdür. Hastaların hemen ameliyat ardından, sıvı almaya başlamaları tavsiye edilmelidir. Bol bol su veya meyve suları önerilmelidir.

Geniz eti, genel olarak 1 yaşından sonra büyümeye başlamakta ve 10 yaşından sonra da giderek küçülmektedir. Özellikle çocuğun kreşe veya okula ilk başladığı senelerde, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi neticesinde, geniz eti de bu dönemlerde hızla büyüyerek, uyku esnasında belirgin olmak üzere, sürekli burun tıkanıklığı, ağız şekilde uyuma, horlama ve bademciklerin de fazla büyük olduğu hastalarda daha çok, tıkayıcı uyku apnesine sebep olabilmektedir.

Adenoid dokusu, genizde enfeksiyon merkezi olarak rol üstlenerek, östaki kanalı işlevlerinin etkilenmesi ile orta kulak sorunlarına ve sinüslerin normal havalanmasını ve yapısını bozarak, kronik sinüs enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Devamlı ağız solunumunun diğer zararları ise diş sağlığı ve yüz kemiklerinin gelişimi üzerindeki olumsuz neticeleri ve yetersiz oksijen alımına doğru orantılı olarak büyüme, gelişme ve zihinsel fonksiyonlar üzerindeki olumsuz etkileridir.

Bademciklerden farklı olarak vücut savunma mekanizması gelişimi üzerinde belirgin katkısı gösterilmemiş olan adenoid dokusunun büyümesini takip amaçlı, enfeksiyonlara yönelik yapılan tedavilere rağmen, burun solunumunun yeterli sağlanmadığı durumlarda yaşa bakılmadan alınması tercih edilmektedir. Kapsülsüz bir yapı olan genizde, biraz doku kalmaktadır. Bu sebeple, çok küçük yaşlarda ameliyat edilen kişilerde nadir de olsa, ilerleyen senelerde tekrar ameliyat gerekliliği duyulabilmektedir.

Operasyon sonrası 2-3 günlük sürede, tükürükle karışık pembe renkli hafif kanama görülebilir. Taze kırmızı kan ve kanlı kusma durumu olursa, doktora haber verilmelidir. Ameliyat sonrasında kulağa doğru yayılan hafif bir ağrı olabilir. Genel olarak basit ağrı kesicilerle dindirilebilir. Ameliyattan sonraki ilk 3-4 saatlik zaman diliminde, hasta tam olarak anestezi etkisinden kurtulamadığı için, yemesi ve içmesi yasaktır. Ne zaman ağız yolu ile gıda alınacağı bilgisini doktor verecektir. Genellikle bol miktarda ılık su içilmeli, yumuşak, ılık ve tahrip etmeyecek besinler alınmalıdır.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hidrosel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hidrosel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Kapalı Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kalp Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç basur ameliyatı, ilerleyen basura başka bir çare kalmadığında yapılır. Ameliyatın amacı, makatın içinde zarar görmüş olan dokuyu çıkarmak ve kişinin tekrar e[...]

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin anevrizma ameliyatı, beyni besleyen damarların birinin veya birkaçının çeşitli sebeplerden dolayı şişmesi, baloncuk yapması, etrafında bulunan beyin dokularını [...]

Kasık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık Ameliyatı, kişilerde kasık bölgesinde meydana gelen fıtığın tedavisi için yapılan cerrahi bir operasyondur. Kasık bölgesindeki fıtık rahatsızlığın tedavisi[...]

Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı, Damar hastalığı; Terimi, atardamar hastalığını ifade etmek için kullanılır. Atardamar hastalığı bacaklara, kollara ve iç organlara kan akışını s[...]

Kalp Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Bypass Ameliyatı, Bypass ameliyatı günümüzde yapılan en zor ameliyatlardan birisidir. Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır yaklaşık olarak 4 saat sürer. Hastanın[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6