Platin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Platin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Platin ameliyatı, diz mafsalında bariz kireçlenmesi olan hasta olanların ağrılarını gidermek ve gündelik hayatta zorlandıkları merdiven inip-çıkma, yürüme gibi fonksiyonları yeniden rahatça yapabilmelerini sağlar. Operasyon ardından gaye ağrının minimuma indirilmesi ya da yok edilmesidir. Kinematik diz protezi operasyonu ardından hastanın yürüyebilme kapasitesi artar ayrıca eskiden kullandığı baston, yürüteç benzeri desteklere de ihtiyacı kalmaz ya da kimi zaman gereklidir.

Kinematik temele dayanan diz platin ameliyatları ya da başka bir isimle total diz protezi klasik diz protezi operasyonlarından daha farklıdır. Klasik mekanik total diz protezi ameliyatları ardından hasta kişilerde diz mafsal hareketlerinde katılık, süren ağrı ve dizde boşalma duygusu sık sık görülebilir. Kinematik total diz protezlerinde ise klasik diz protezlerine yönelik iyileşme daha acele, gündelik işlevlere dönüş daha kolay ve acele, buna bağlı olarak hasta memnuniyeti daha çoktur.

Hangi Hastalara Diz Platini Gerekir?

Dizde artriti olan hastalar diz protezi için en ciddi adaylardır. Bu hasta olanlarda başlıca yakıntı ağrıdır. Vakit içeresinde yavaş artan ağrı yer alır ancak kimi zaman hastayı yatağa düşürebilecek akut alevlenmeler görülebilir. Ağrı sonuçta hastayı gündelik aktivitelerinden alıkoyacak seviyesi artar. Birtakım hasta olanlarda sabahları sertlik görülür. Gün içeresinde aktivite arttıkça diz yumuşar ve hareketleri artar. Bilhassa Romatoid artriti vaziyette olan hastalar için bu tipiktir. Vakit süre dizde şişlik ve ısı artışı olabilmektedir. Bu dönemlerde sık sık güçlü ağrı da tabloya eklenir ve iltihap tablosu ile karışabilir. Artritin iltihaptan ayırt edilmesi seçilecek olan cerrahi metoda karar verilmesi bakımından çok çok mühimdir. Son zamanlarda platin ameliyatı takma ömrünün 20-25 seneye uzadığı varsayılırsa yapım yaşı mahalline dünya standardı kavramı daha ciddi hale gelmiştir.

Diz Platin Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Diz kısmında oluşabilen ciddiyeti yüksek kırılmalarda platin şıkça kullanılmaktadır. Kırığın acele kaynamasını gerçekleştiren güzel bir teknik gibi görülse de platin kullanımın da ciddi zararlı etkisi olabilmektedir.
 • Platin ve aynısı metallere alerjisi olan şahıslarda platin takılması sonunda ciddi alerjik tepkiler meydana gelebilir.
 • Platin ameliyatı ardından yanma, acı, dayanılmaz ağrılar meydana gelebilir.
 • Platin ameliyatı ardından iltihap gelişmesi de bireyin yaşayabileceği zorluklardan bir başkasıdır.
 • Ameliyattan seneler atlattıktan ardından bireyin sağlığı iyi olsa dahi oradaki platinin alınması gerekebilir. Bu hal bireyin yine bir cerrahi müdahale geçirmesine ve yine iyileşme süreci yaşamasına sebep olmaktadır.
 • Platin ameliyatı birtakım hallerde (Yine kaza geçirme, vurma, çarpma, vb.) parçalanabilir. Parçalanan platin parçaları sinirlere zarar verebilir.

Platin Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6