Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Ameliyatı, Miyop rahatsızlığı ülkemizde ciddi anlamda görülen bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle odaklanmaya dayalı olarak gelişerek ilerleyen bir rahatsızlık türü olan miyop, kimi hastalar üzerinde kalıtsal olarak genlerden dolayı bireye aktarılan genetik bir rahatsızlık türüdür. Miyop rahatsızlığında nesnelerin uzakta bulunması halinde tam olarak seçilmemesi ve görülmemesi rahatsızlığıdır. Miyop rahatsızlığının giderilmesi amacıyla bir kısım gözlükler ile bu problem giderilmiş olsa da miyopinin temelinde gözün bazı ekseninde bulunan uzunluğu çözememesinden kaynaklı olarak meydana gelen uzunluğun çözülmemesi zamanla bir kısım lazerle göz ameliyatları ile giderilmektedir.

Miyop Göz Ameliyatı Hazırlığı

Miyop Ameliyatında operasyonun gerçekleşmesi amacıyla rahatsızlığın ciddi anlamda ilerlemesi gerekir. Görme sorununun artmasıyla birlikte miyop ameliyatının Uzman hekimlerce yapılmalıdır. Miyop göz ameliyatında hastanın kişisel gelişimini tamamlaması gerekir. Çünkü miyop ameliyatı erken yaşlarda olduğu takdirde gözdeki derece ilerleyerek tekrardan derecelenir. Bu ameliyat öncesinde Uzman hekimin direktiflerine harfiyen uyulmalıdır. Bu Miyop rahatsızlığı gözün ön kısımdan arkaya doğru uzun olduğu veya kornea ya da merceğin kırma gücü normal düzeyden fazla olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Kimi hastalarda Miyop doğuştan gözlemleneceği gibi. Çevresel etkenlerden kaynaklı olarak gelişip ilerler. Çoğunlukla anne ve babadan gelen miyopi geni çocuk üzerinde de görülmesi olağandır. Kimi hastalarda ise aşırı stres, yorgunluk, kasların sertleşmesinden kaynaklı olarak miyop gelişerek derece bakımından büyümektedir. Yapılan araştırmalarda Miyop rahatsızlığının oluşmasında hastalığı RASGRF1 isimli gen neden olmaktadır.

Miyop Göz Ameliyatı Operasyonu

Kişi küçük yaşlardan itibaren miyop rahatsızlığına maruz kalmış ise bu rahatsızlığın ilerlemesi açısından göz doktorları tarafından verilen dereceleri gözlükler kullanarak bu rahatsızlığın önüne geçerek, bulunan derecenin önlenmesini sağlar. Kişisel olgunluk ve gelişimini tamamlayan kişi bundan sonra göz üzerinde bir ilerlemenin miyopsal bakımdan oluşmayacağı kanaatine varan doktor. Kornea üzerindeki göz kusurunu düzeltir. Yapılan bu operasyon yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar sürecektir. Böylelikle -12 derece düzeyindeki miyop, 7-8 derecelik astigmat ve 6 derecelik hipermetropluk sorunu giderilir. Hasta 3-4 saat içerisinde hastaneden taburcu olur. Normal yaşantısına dönen kişi artık gözlük kullanmaz bununla birlikte 2-6 saat aralığında gözdeki sorunun ortadan kalktığını rahatlıkla hissedebilir.

Miyop Göz Ameliyatı Sonrası

Miyop ameliyatı sonrasında hastada kısa süreli göz içinde batma hissi, kısa süreli kızarıklık, kaşınma ve kuruma gözlemlense de alınacak ilaç ve damla yardımıyla bu problemler ortadan kalkar. Ameliyat sonrasında göz üzerindeki kaşınma hissi zamanla yok olacaktır. Hasta normal hayatına geri döner ancak ilk 2-4 günlük zaman dilimi oldukça önemlidir. Bir ameliyat geçiren kişi durumun ciddiyetine binaen, tozlu ve kimyasal tarzlı buharların olduğu bölümden uzak durmalıdır. Ameliyat sonrasında oluşacak enfeksiyonlar mikropların yayılmasına neden olur ve zamanla bu enfeksiyon yüzünden mikroplar yayılarak göz üzerinde kızarma ve şişlikler oluştuğu takdirde konu acilen Uzman hekime bildirilmelidir. Uzman göz hekiminin bildirmiş olduğu ilaç ve damla tedavileri ile bu rahatsızlıklar kısa süre içerisinde düzelir ancak kişi böylesi bir durumda kesinlikle kendi tedavisini yapmaya çalışmamalıdır. Yapılacak bilinçsiz bir hata göz kaybına dahi neden olacağında bir sorun halinde Uzman hekime bildirilmelidir.

Miyop Göz Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Varis Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Varis Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Güncel

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6