İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç hemoroid ameliyatı; Halk arasında basur hastalığı olarak anılır. İç hemoroid kendini kanama ile belirtir. İç hemoroid Anüs'e dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmez ama dışkı yapılma sırasında farklı seviyelerde dışa doğru çıkan memeler iç hemoroid olarak nitelendirilir. Normal şartlarda iç basur kişilerde fazla rahatsızlık vermez fakat memeler hassaslaşınca makatta kanamalara sebep olur. Dışarıya doğru çıkan iç hemoroid anüste sıkışırsa çok fazla ağrıya sebep olur.

İç hemoroid ameliyatı; Tedavi şekli genelde etkili ve kalıcı sonuçlar verir. Longo ve Hemoroidektomi, şeklinde ameliyat yöntemleri vardır. Bunlar;

Longo Yöntemi

Anüste sarkma var ise ya da basur üçüncü ya da dördüncü dereceye geldiyse de bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Türkiye'de hemoroid tedavisi ve ameliyatı uzun süreden beri yapılmaktadır. Anüsün iç bölgesi, sinirler bakımından fazla olmadığından ve bu teknik ile uygulama yapıldığında, ağrı hissedilmeyecek kadar azdır. Bu ameliyat ile günlük hayata adapte süresi oldukça kısa olup başarılı bir ameliyat şeklidir.

Hemoroidektomi

İç hemoroid ameliyatında bu yöntem ise memenin kesilip alınması şeklidir. Değişik ve farklı teknikler ile uzunca sürenlerce tedaviler ile başarılar sağlanamamış durumlarda, makattan ameliyat ile kesilerek alınmasıdır. Bu yöntemde hastanede yatma, narkoz ile uyutulma gerekir.

İç hemoroid ameliyatından sonra; hastalar ağız yolu ile beslenir. Ameliyattan 3-5 saat sonra hastalar ayağa kalkar ve yürürler. Ameliyattan sonra ilk idrara çıkma önemlidir. Spinal anestezi ile ameliyat olman hastalarda genç erkeklerde, az da olsa iç hemoroid ameliyatından sonra idrara çıkmada zorluk çekerler. Bu işlem idrar yapma refleksi ile sinirler makattan geçmesindendir. Bunlar tek bir noktada birleştiğinden dolayı, makatta olan sorun idrar yapma ile ilgili sorunlara, idrarı yapamama gibi sorunlara sebep olur. Bu sorunların yaşanmaması için, ameliyata girilmeden evvel hastaların idrarlarını tam yaparak mesanesini boşaltması gerekir.

İç Hemoroid Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6