Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı, İdrarda kalsiyum ve ürik asit maddelerinin kristalleşerek ilerleyen zamanlarda kütle haline gelmesi neticesinde oluşan böbrek taşları, çoğunlukla idrarın biriktiği böbreğin orta kısmında oluşan böbrek taşı tedavi edilmezse kişinin böbreğini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle böbrek taşından şüphelenen kişiler kesinlikle doktora başvurmalıdır. Böbrek taşı eğer ufak ise ilaç tedavisiyle düşürülmesi mümkün olabilir. Fakat böbrek taşının boyutunun oldukça büyük olduğu ve kendi kendine düşme olasılığının düşük olduğu durumlarda hastanın kesinlikle ameliyat edilmesi gerekir.

Böbrek taşı ameliyatı seçenekleri

Açık böbrek taşı ameliyatı: bu ameliyat yöntemi hastanın yan bölgesinden yaklaşık 20 santim büyüklüğünde bir kesik açılarak böbreğe ulaşılıp, böbrek kesildikten sonra böbreğin içerisinde bulunan taşların alınması ve böbreğin ve dış derinin dikilmesi ile yapılır. Açık böbrek ameliyatından sonra hasta 10 gün hastanede yatırılır ve yaklaşık üç ay sonra tamamen iyileşir ve normal hayatına geri dönebilir. Açık böbrek taşı ameliyatı olan kişilerin asitli ve soğuk içecek tüketmemeleri ve idrar yolu enfeksiyonuna dikkat etmeleri gerekir. Açık böbrek ameliyatı hastanede yatış süresinin uzun olması ve hastada yara izi ve ağrı durumu olması nedeniyle günümüzde pek fazla tercih edilmeyen bir ameliyat yöntemidir.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı: Kapalı böbrek taşı ameliyatı hastanın sırt bölgesine en ufak bir kesi açılıp endoskopik kameralar yardımıyla yapılan bir ameliyat yöntemidir. Kapalı böbrek taşı ameliyatında açılan ufak kesik yoluyla böbreğe bir iğne yardımı ile ulaşılır ve bu iğne sayesinde böbrekte çalışma yolu oluşturabilmek için böbrek genişletilir ve bu yolla böbreğin iç kısmına girilerek böbrekte oluşan taşlar oluşturulan bu çalışma yolundan rahat geçebilmesi için kırılır ve böbrek taşları Forseps cihazı ile toplanır. Daha sonra hastaya sırtından drenaj tüpü yerleştirilir ve kan tahliye edilir. Kapalı böbrek taşı ameliyatında hastalar genellikle 4 gün kadar hastanede yatırıldıktan sonra evlerine taburcu edilir ve yaklaşık 1 hafta sonra normal hayatına ve günlük aktivitelerine devam edebilir.

Fleksible üreteroskopi böbrek taşı ameliyatı: bu ameliyat yöntemi tamamen kansız ve bıçaksız bir metot ile yapılır. Böbrek alt kutup taşlarında bu yöntem uygulanır. Geçmiş yıllarda çare bulunamayan böbrek at kutup taşlarına günümüzde yüksek teknoloji sayesinde çözüm bulunmuştur. Fleksible üreteroskopi böbrek taşı ameliyatında hastanın makat bölgesinden girilip önce idrar kesesine daha sonra böbreğe çıkan idrar yoluna ve son olarak da böbreğe girilip lazer yöntemiyle taşların kırılması sağlanır. Bu ameliyat yönteminde eğilip bükülebilen endoskopik aletler kullanılır. Oldukça kısa bir sürede gerçekleşen bu ameliyat sonrasında kişiler bir gün hastanede kalır ve daha sonra taburcu edilir. Bu ameliyattan sonra hastaların idrar yollarında ağrı ve kısa süre kanlı idrar durumu oluşabilir.

Bütün ameliyat yöntemlerinden sonra hastalara gazlı içeceklerden uzak durması, aşırı tuz kullanmaması ve bol su tüketilmesi önerilir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Skolyoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Skolyoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gögüs Büyütme Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Gögüs Büyütme Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ses Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Tırnak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6