Karpal Tünel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Karpal Tünel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karpal Tünel Ameliyatı, diğer adı ile karpal tünel sendromu, modern çağın ve teknolojisinin getirdiği hastalıklar arasındadır. Karpal tünel sendromu, oluşum itibarı ile, vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan sinir sıkışması ve buna bağlı olarak yapılan cerrahi bir tedavi şeklidir. Genel olarak sıklıkla el bileklerinde görülen ama vücudun değişik bölgelerinde de oluşabilen bir rahatsızlıktır. Sinir sıkışmasının değişik nedenleri vardır, buna örnek verecek olursak, örgü işleri ile uğraşan bayanlarda, çiğ köfte gibi bilek gücü gerektiren işlerde, tornavida ve benzeri aletleri sık kullananlarda, bilek bölgesinde sinir sıkışmalarının başlıca nedenleri arasındadır. Bir diğer etken ise günümüz teknolojisine uygun olarak ortaya çıkan ofis yaşamının getirdiği, bilgisayar kullanmak, masa başında yapılan sık telefon görüşmeleri, ofis hayatında dirsekleri masaya dayamak sureti ile uzun süreli çalışmak ta, dirseklerin alt tarafına bulunan sinirlere baskı yapmaktadır.

Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?
 • Elde elektrik çarpmasına benzer his oluşumlar.
 • Kuvvet kaybı ve nesneleri tutmakta güçlük yaşama sorunları.
 • Güçsüzlük, karıncalanma ve çabuk yorulma sendromları.
 • Elinde tuttuğu nesneyi hissedememe sorunları.
 • En hafif nesneleri bile düşürme sendromları.
 • Sıcak soğuk ayırt edememe sorunları.
 • Elde batma, şişkinlik, yanma gibi etkilerin ortaya çıkması
Karpal tünel sendromu, nedensel olarak oluşumu tam olarak bilinmemekle birlikte, bilgisayar kullanımı bu hastalığın artma nedenleri arasında gösterilmektedir. Bazı hastalıkların etkileri de bu hastalığının oluşumuna katkı sağladığı bilinmektedir. Diğer nedenler ise hipofiz bezinin aşırı çalışması veya travmatik sebepler, sıklıkla titreşimli alet kullanımı, ev kadınlarının yaptıkları el işi, ev işi ve ayrıca doğum kontrol haplarının da bu hastalığın oluşumuna katkı sağladığı düşünülmektedir.

Karpal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Karpal tünel sendromunda en önemli husus, kalıcı etkiler bırakmadan erken teşhis ve tedavidir. Bilindiği üzere sinir hücreleri kendilerini yenileyemezler, doğal olarak da sinir yapısında oluşabilecek hasarların, kalıcı sonuçlar bırakma riski her zaman vardır. Burada izlenecek yol, detaylı bir şekilde fizik ve nörolojik muayene ile, karpal tünel sendromu izlenimi veren diğer hastalık olup olmadığının ortaya çıkarılması olacaktır. Karpal tünel sendromu hastalığının teşhisinden sonra, EMG testi ile hastalık kesinleştirilir. EMG testi, el ve bilekler üzerine yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla sinirlerin iletim oranları ölçülerek hastalığın seviyesi belirlenir. Hafif ve orta derece sendromlar da ilaçla tedavi, fizik tedavi gibi korumaya ve önlemeye yönelik tedavi uygulamaları tercih edilirken, ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale olarak karpal tünel ameliyatı kararı verilir.

Karpal tünel ameliyatı nasıl yapılır?

Karpal tünel ameliyatına başlamadan önce, rutin olarak hastanın, diyabet, kalp, yüksek tansiyon gibi diğer şikâyetleri göz önüne alınarak tedavi edilmek sureti ile tedaviye doktor kontrolünde erken başlanılmalıdır. Sinir sıkışmasından etkilenen el en az iki hafta süreyle kullandırılmamalı dinlendirilmelidir. Gerek görülmesi halinde ortopedik el ve bilek aletleri kullandırılmalı, ağrılar için de ağrı kesici ilaçlar verilmelidir. Gerek görülmesi halinde B12 vitamini desteği ilaçlarda kullanılabilir. 6 aydan uzun süren tedaviye yanıt vermeyen ilerlemiş durumlarda, cerrahi ameliyat yapılmalıdır. Cerrahi ameliyatta lokal anestezi uygulanır. Mikro cerrahi yöntemle, sinir sıkışmasının olduğu karpal tünel bölüm açılır, sıkışma nedeni ile yassılaşmış sinirleri saran bant gevşetilerek, sinirlerin serbest kalması sağlanır. Sıkışma nedeniyle hasar görmüş ama ölmemiş sinirler ortalama 2 ay içerisinde kendisini toparlamaya başlar. Ameliyat sonrası oluşan ağrılar gibi şikâyetler kısa sürede iyileşse de tam iyileşme süresi birkaç ayı bulabilir.

Karpal Tünel Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Varikosel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Varikosel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Klipsli Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Klipsli Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat İpliği

Ameliyat İpliği

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6