Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mikrocerrahi fıtık ameliyatı, bu ameliyat şekli Mikroskop ve mikro cerrahi ameliyatına özgü birtakım malzemeler ile yapılan bir ameliyat yöntemidir. Hastanın 2 ya da 3 dikiş ciltte çok küçük kesisi olur. Mikro cerrahi ameliyat sayesinde vücutta en az acıya en az tahribata rastlanır. Bu yöntem sayesinde hastalar kısa sürede sosyal hayata dönerler.

Mikrocerrahi fıtık ameliyatı işlemi

Hastanın bel fıtığının olduğu yere göre epidural veya genel anestezi yöntemi altında, hasta yüzüstü yatırılarak yapılabilen bir ameliyattır. Daha sonrasında hastanın cildinde 2 ile 5 santimetrelik bir kesi uygulanır. Kesi sonrasında kas dokusu sıyrılarak o bölgeye ekartör yerleştirilir. Omurganın arasında olan kemik dokudan küçük bir yer açılarak hemen altında bulunan bağ dokusuna ulaşılır ve bu doku bazen alınarak bazen de çok küçük bir giriş yeri açılmasına takiben omurilik kesesi ve buradan çıkarılan sinir kökü görülür. Hastanın ağrılarının sebep olduğu yakınmayı artıran sinir köküne baskı oluşturan fıtık görülür ve hemen gerekli müdahale ile çok kolay bir şekilde çıkarılır. Fıtık çıkarıldıktan hemen sonra fıtığın oluştuğu disk mesafesine ulaşılarak diskektomi işlemi yapılır ve ardından kanama kontrolü yapılarak ameliyat işlemi sonlandırılır.

Mikrocerrahi yöntemiyle fıtık ameliyatının faydaları nelerdir?

Mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatında bel kasları yapışmış olan bölgelerden kesilmez. Kaslar Sıyrılarak aralarına girildiğinden operasyondan sonrası hastanın duyacağı ağrı minimum seviyede en az sayıda olur. Bel kaslarında hiç tahribat olmadığından dolayı hastanın iş hayatında sorun yaşamayacağı manasına gelmektedir. Mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı mikroskop ile yapıldığı için ameliyat sahası ve fıtık bölgesi, sinirler daha net seçilerek, Mikroskop yardımıyla ameliyat edilecek bölge 3 ile 4 kat büyük ve net görüldüğünden sinirin kesilme ya da zarar görme ihtimali oldukça zayıftır. Çevreye gizlenmiş olan küçük kıkırdak parçaları varsa bunlarında alınması ve kolaylıkla seçilmesi operasyonun çok başarılı olduğunu gösterir. Bel fıtığı ameliyatından hemen bir gün sonra hasta rahatlıkla ayağa kalkar 8 saat sonrasında taburcu olur. Ağır nesne ya da yük kaldırmayan hastalar 7 gün sonra normal olarak çalışmaya başlayabilir. Ağır işte çalışanlar ise 1 ay gibi kısa süre sonra çalışmaya başlayabilir.

Geçmiş olsun.

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nasır Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nasır Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ben Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ben Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Safra Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Safra Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Göz Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6