Karın Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Karın Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın fıtığı, karın duvarındaki bir zayıflık veya yırtık nedeniyle iç organların veya dokuların dışarı çıkması sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Karın fıtıkları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve farklı bölgelerde görülebilir. Karın fıtığı ameliyatı, bu durumu tedavi etmek için uygulanan cerrahi bir müdahaledir.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtıkları, göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve boyutları bir fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişiklik gösterebilir. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülmekte ve genellikle hamilelik sırasında hasta tarafından fark edilmektedir. Karın fıtıklarında normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşir. Hamilelik bitiminde bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolur. Ancak gebeliğin sonlanmasına rağmen fıtık devam ediyorsa tedavi gereklidir.

Fıtık Oluşum Mekanizması

Göbekte fıtığın çıktığı açıklık bölgesi, doğumsal bir zayıf noktadır. Göbek fıtığının olduğu yer, bebek anne karnındayken, anne ile arasındaki kan akımını sağlayan kordonun bebek karın duvarına girdiği bölgedir. Doğumdan sonraki birkaç gün içinde kordon güdüğü düşer ve bu durum göbek bağının düşmesi olarak adlandırılır. Sonrasında bu bölge tamamen kapanır. Buranın tam kapanmaması sonucunda ise çocuklarda göbek fıtıkları, kapandıktan sonra erişkinlikte yeniden açılması sonucu erişkinin göbek fıtığı ortaya çıkmaktadır. O nedenle göbek fıtıkları da doğumsal olarak ortaya çıkan zayıf bir noktadan çıkmaktadır.

Karın Fıtığı Ameliyatı Çeşitleri

Karın fıtığı ameliyatları, gerek kapalı (laparoskopik) gerekse açık cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Daha önceden ameliyat geçirmiş ve kesi yeri fıtıklarının açık ameliyatı, büyük kesiler ile yapılmaktadır. Özellikle fıtığın büyüklüğü ile alakalı olarak kesinin uzunluğu da artmaktadır. Kesinin uzunluğu özellikle şişman hastalarda ve diyabetli hastalarda önemlidir çünkü yara iyileşmesi sorunları oluşabilmektedir. Yamalı yapılan fıtık ameliyatlarında yara enfeksiyonu kısa zamanda yamayı tehdit eder. Bu nedenle hiç istenmeyen bir komplikasyondur.

Kapalı Karın Fıtığı Ameliyatı

Kapalı fıtık ameliyatlarında ise yara iyileşmesi veya buna bağlı komplikasyon riski yok denecek kadar az görülmektedir. Yaranın iyileşme sorunu olmaması, yamanın da güvenliği açısından çok önemlidir. Kapalı fıtık ameliyatlarının en önemli avantajlarından birisi de kesilerin çok küçük olmasıdır. Küçük kesiler ayrıca yan tarafta bel bölgesinde olduğundan dolayı görünmez bir yerdedir ve bir süre sonra görünmeyecek kadar kapanır. Kapalı fıtık ameliyatında deliklerin kesisi hem ameliyat sonrasında oluşacak olan ağrı hem de estetik açısından, açık fıtık ameliyatlarından daha konforludur.

Ameliyat Sonrası Süreç

Açık ameliyat sonrasında hasta 2-4 gün hastanede kalırken, kapalı ameliyat sonrasında aynı gün veya tercihen ertesi gün taburcu olmaktadır. Kapalı ameliyatta hasta birkaç gün sonra işinin başına dönebilirken, açık ameliyatta ise hasta 2-3 hafta boyunca işe devam edememektedir.

Özet

Karın fıtığı ameliyatı, karın duvarındaki zayıflık veya yırtık nedeniyle oluşan fıtıkların tedavi edilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Ameliyat, kapalı veya açık yöntemlerle gerçekleştirilebilir ve her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ameliyat sonrası süreç, seçilen yönteme bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

  • Göbek fıtığı, göbek çukuru içinden veya yakınından çıkar.
  • Fıtık, doğumsal zayıf noktalardan kaynaklanır.
  • Kapalı ve açık ameliyat yöntemleri mevcuttur.
  • Ameliyat sonrası süreç, yöntemine göre değişir.

Karın Fıtığı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6