Menisküs Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Yırtığı Ameliyatı: Menisküsler diz eklemi içerisinde bulunan; eklemin korunması, durağanlığının sağlanması ve eklem kıkırdağının beslenmesi gibi birçok işlevi bir arada yerine getiren yarım ay şeklinde kıkırdaktan oluşmuş yapılardır. Menisküs yırtıkları değişik şekillerde oluşabilmektedir. Genç aktif hastalarda genellikle zorlanma veya spor travmasına bağlı olarak oluşmaktayken, orta yaşın üzerinde dokuların su içeriğinin azalması sonucu meydana gelen de jenerasyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bilindiğinin aksine menisküs yırtığı sadece sporcuların karşılaştığı bir hastalık türü değildir. Orta yaşın üzerinde normal bireylerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Menüsküs yırtıklarının tanısı fiziki muayene ve MR filminin çekilmesi ile konulmaktadır. Yırtığın yeri, boyutu, hastanın fiziksel olarak aktif olması, ağrı seviyesi gibi nedenler müdahale seçeneklerini değiştirmektedir. Menüsküs yapısında kan dolaşımı olmadığı için (Eklem zarına yapıştığı bölge hariç) yırtığın iyileşme şansı çok zayıf bir ihtimaldir. Bu neden ile dış kenarda oluşan yırtıkların iyileşme ihtimali bulunmaktadır. Menisküs yırtığının tedavi edilmesine karar verildiği zaman tedavi cerrahi olmaktadır. Maalesef menisküs yırtığı ilaçla tedavi edilememektedir. Ancak unutulmaması gereken nokta her menisküs yırtığı ameliyat edilmez.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı: Menisküs yıktıklarında artroskopik cerrahi ile tedavi uygulanmaktadır. Eklem açılmadan lokal anestezi altında ameliyathane ortamında uygulanmaktadır. Hasta bazen aynı gün bazen de bir gece hastanede yatırılarak taburcu edilmektedir. Yaklaşık olarak 15-30 dakika arasında süren menisküs yırtığı ameliyatı artroskopi denilen diz ön yüzünden iki adet delikten girilerek kamera eşliğinde yırtık kısmın durağan hale getirilmesi işlemidir. Artroskopi sırasında diz kıkırdakları ve bağlarda kontrol edilmekte şayet herhangi bir sorun görülür ise ameliyat esnasında onlara da müdahale edilebilmektedir. Hasta bacaklarda oluşan uyuşukluk geçtikten 2-3 saat sonra yürüyebilmektedir. Ameliyat sonrası hastanın yapması gerekenler ise şöyledir;
  • Hastaneden çıktıktan sonra ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaç tedavisi yapılmalıdır.
  • Evde iyileşme döneminde yatarken bacağın kalp seviyesinin üstünde tutulması gereklidir.
  • Ameliyattan sonra kontrole kadar dizin üst ve alt tarafını sarar bir şekilde, 3 saatte bir olacak şekilde 20 dakika süreyle soğuk uygulaması yapılmalıdır.
  • Evde iyileşme döneminde ağır kanama, yüksek ateş, aşırı şişlik, ilaçlarla azalmayan şiddetli ağrı olduğu zaman hemen doktorunuza başvurmak gereklidir.
Ameliyattan bir gün sonra pansuman yapılarak ameliyatta takılmış olan dren çıkartılır. Pansumanlar haftada bir yapılmalıdır. Genellikle 15. Günde dikişlerde alınmaktadır.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Yorumları

soru

Özarı

17 Nisan 2024 Çarşamba

Geçen ay halı saha maçı yaparken kötü bir şekilde düştüm. Bir hafta sonra dizimde problem olduğu için doktora gittim. Doktor dizimde menüsküs yırtığı olduğunu söyledi. Ameliyat yapmadan geçmesi için bazı egzersizler verdi. Acaba bu egzersizler ameliyata gerek olmadan tam olarak dizimi iyileştirebilir mi? Yoksa ilerde bu sorun yeniden nükseder mi?

Cevap yaz
cevap

Eda naz

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, özarı bey benim eşimde maçta sizin yaşadığınız sorunu yaşadı ama yırtılmaya az kalmış onun bacağı bizede doktor egzersizler verdi baya işe yaradı doktor bize dedi ki iyiki menisküs yırtığı olmamış yoksa bu egzersiz işe yaramazdı demişti menisküs yırtığı oldukça zor bir tedavi Allah yardımcımız olsun inşallah geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kanser Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kanser Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Şişlik

Ameliyat Sonrası Şişlik

Güncel

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Güncel

Diş Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6