Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi ameliyatı, bu hastalığı çeken kişilerde meydana gelen nöbetlerin ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamadığı zamanlarda tercih edilen tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem ile tedavi olmak isteyen hastaların ya da ilaçla tedavi yöntemlerine direnç gösterip sevk edilen hastaların öncelikle nörologlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastaların böyle bir tedaviye uygun olması açısından bu işlem oldukça zorunlu ve gereklidir. Hastalarda cerrahi tedavinin uygulanabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Epilepsi hastalığının cerrahi yöntemlerle giderilebilmesi için gerekli olan bazı koşullar vardır. Ameliyat işlemine karar verilmeden önce hastanın ilaç tedavisine direnç gösterip göstermediği belirlenmelidir. Bu nedenle hastalar en az 2 yıl süre ile ilaç kullanımına devam etmeli ve nöbetler kontrol altına alınmalıdır. Antiepileptik ilaçların uygun olanları kullanılmalı, bunlar yeterli miktarda kullanılmalıdır. Epilepsi ameliyatı şu şekilde gerçekleştirilir:

İşlem esnasında öncelikle enfeksiyon riskini önlemek amacıyla kafatasının operasyon geçirecek kısmındaki saçlar kazıtılır. Daha sonra kalp hızı, kan basıncı ve oksijen seviyelerinin takibi için kola bir damar yolu açılır. Operasyon esnasında beyindeki nöbetlerin başladığı alanın iyi belirlenmesi amacıyla beyin dalgaları EEG ile kaydedilir. Epilepsi ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Yani kafatasınızda küçük bir delik açılmasını da kapsayan işlem sırasında, bilinciniz kapalı bulunmaktadır. Bazı nadir durumlarda, doktorların beyninizin hangi kısımlarının dilinizi ve hareketlerinizi kontrol ettiğini belirlemeleri için, operasyonun bir kısmında uyanık olmanız gerekebilir. Bu sebeple doktorunuz sizi uyandırabilir. Ameliyat bittikten sonra ise kafatasınızda açılan kemik pencere yeniden yerleştirilip, iyileşmesi için kafa tasına bağlanır. Epilepsi ameliyatları en az dört saat sürmektedir.

Epilepsi Ameliyat Türleri
 • Beynin bir bölümünü alınması: Epilepsi ameliyatlarının en sık gerçekleştirilen çeşidi olup, beynin nöbete sebep olan ve çoğunlukla bir golf topu ebatında olan kısmının alınması işlemidir.
 • Beynin bir parçasını yalıtmak amacıyla açılan kesiler: Nöbetlere sebep olan beyin kısmı çıkarılamayacak kadar önem taşıyor ise cerrahlar beynin bu bölümünü izole etmek için bir dizi kesi açarlar.
 • Hemisferler (Beyin yarım küreleri) arasındaki bağlantıyı koparma: bu epilepsi ameliyatında ise beynin sağ ve sol yarım küreleri arasında sinirsel bağlantı ağı koparılması şeklinde gerçekleştirilir.
 • Beynin yarısının alınması: Epilepsi cerrahisinin en radikal çeşidi olan bu ameliyat ise beynin yarısının yani dış katmanının alınması işlemidir.
Epilepsi Ameliyatı ve Riskleri Nelerdir?
 • Hafıza sorunları: Temporal lob hafıza ve dil fonksiyonlarını yönetir, bu sebeple beynin bu bölümünde gerçekleştirilen ameliyat hatırlama, anlama ve konuşma ile ilgili problemlere sebep olabilir.
 • Çift görme: Geçici çift görme durumu bazen temporal lob cerrahisi sonrasında oluşabilmektedir.
 • Nöbet sayısında artış: bu ameliyatlar bazen yaşadığınız nöbet sayısını artırabilir, ama bu nöbetler daha az şiddetli olmaktadır.
 • Görme alanında azalma: Hemisferektomi veya beynin yarısının yani dış katmanının alınması işlemi çoğunlukla görme alanında azalmaya sebep olmaktadır.
 • Kısmi, tek taraflı felç: Hemisferektomiden sonra, bedenin bir tarafındaki hareket yeteneğinde kısıtlanma da gerçekleşebilir. Ancak rehabilitasyon çalışmaları ile giderilmesi mümkündür.

Epilepsi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dil Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dil Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Göz Torbası Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Torbası Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma

Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6