Safra Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Safra Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Safra ameliyatı; safra kesesinde taşların rahatsızlıklar oluşturması ile alakalı durumlarda safra kesesi ile kapalı yöntem ile alınması işlemidir. Safra kesesinde iltihaplanmalar olmasından, taşların tekrarlayıcı ve ağrılı nöbetler gibi sancılar olması sebebi ile, taşlardan kaynaklı hastalarda bulantılar, hazımsızlıklar, karın bölgesinde ağrılar gibi şikâyetler olunca, pankreatit hastalıkta gelişmiş ise safra kanallarında tıkanmalar başlamış ve sarılık görüldü ise ameliyat ile müdahale edilmesi gerekir.


Safra ameliyatı öncesinde yapılan hazırlıklar ise


Ameliyattan önce anestezi doktoru hastayı muayene eder. Hasta coraspin, aspirin ve benzeri kanı sulandıran ilaçlar kullanıyor ise bu ilaçların kullanılması bırakılarak 5-6 gün beklenir. Bu işlem yapılmaz ise ameliyat esnasında kanama gibi riskler oluşabilir. Ameliyattan önce gece 24:00'den sonra hasta su dahil içip tüketmemelidir. Daha önce sarılık geçirmiş olan hastalar bu durumla ilgili bütün kan tahlillerini yaptırmalıdır. Başka olağan hastalıklar da var ise bunlarla alakalı tahlillerde yaptırmalıdır, bu hastalıklarla alakalı ilaçları az su ile içilmelidir. Hastalar ameliyat ile bilgilendirilmeli ve risklerini bilmeli ve onay formunu okuyarak imzalamalıdır.


Safra ameliyatı nasıl yapılır?


Safra ameliyatı genellikle laparoskopik tekniği ile yapılır. Yapılacak işlemler karın bölgesinde açılacak küçük kesiler ile içine girilen çubuğa benzeyen alet yardımı ile yapılır. Ameliyatta hastalar için genellikle tam uyutulan genel anestezi yöntemi ile edilir. Ameliyat ile amaç safra kesesinin karın kısmındaki bağlantısından ayırarak, içerisinde olan çamur ve taşlar ile tamamını içerisinden çıkarmaktır.
 • İlk baş göbek bölgesinde ince bir boru ile içeri girilerek, karın boşluğu da ortalama 4 litre gaz ile şişirilir.
 • Borunun içerisinden bir kamera sokulur ve karnın içinden görüntüler televizyona aktarılır. Bu yöntem ile yapılacak işlemler ve cerrahi müdahale için aletlerin rahat şekilde çalışmasını sağlar.
 • Sağ kaburga yayı altında üç tane daha küçük borular yerleştirilir ve içlerinden hızlı şeklinde cerrahi müdahale için aletler içine sokulur. Doktorlar bu sırada karnın içinde bulunan organları, ameliyat esnasında kullandığı aletleri ve yaptığı bütün işlemleri ekrandan ve görüntülerden izleyerek ameliyat gerçekleştirir.
 • Kameradan anlık görüntü büyütülür, istenilen şekilde ekrana verilir ve doktorun görüş açısını güzel bir şekilde gösterir. Bunun için yapılan açık bir şekilde yapılan ameliyattan daha iyi bir müdahale şeklidir. İstenilir ise ameliyat kayıt altınada alınabilir.
 • Safra ameliyatında ilk başt safra kesesinin kanalı ve damarı bulur, titanyumdan zımbalar yardımı ile kapatılarak, kesilirler ve ayrılırlar. Daha sonra safra kesesinin karaciğere yapışık biçimde olan kısmı çıkarılarak, karnın içerisinde bağımsız hale getirilir. Safra keseside karına açılmış olan delikten çıkarılır.
 • Yapılan operasyon bittikten sonra, içerisine basılmış olan gazın hepsi boşaltılır, açılan küçük kesiklerde gizli biçimde dikiş ile kapatır ve ameliyat sonlandırılır.
 • Hastaların genel durumu, safra ameliyatı ile diğer organların ilişkisi ve ameliyat yapan doktorun tecrübeside ameliyatın durumunu etkiler. Ameliyat genelde ortalama 15-45 dakika arasında sürer. Erken teşhislerde, tecrübeli doktorlar ile yapılan operasyonlar başarılı olarak sonlanmaktadır.
 • Safra kesesi ameliyatı sonrasındaki gelişmeler ise;
 • Hasta ameliyattan sonra 4-6 saat içerisinde kuru olmayan ve hafif gıdalar ile beslenmelidir. 1 gün sonra da hastaneden taburcu edilir. Çalışanlar ameliyattan 3-4 gün sonra işlerine geri dönebilirler. Bundan başka hastalar 1-2 ay kadar yediklerine dikkat ederek kızartmalar ve yağlı besinler tüketilmemelidir.

Safra Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Obezite Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Obezite Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Rahim Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Tiroid Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroit Kanseri Ameliyatı, bu hastalık için en doğru tedavi yöntemidir. Ancak tiroit kanserinin tek tedavi yöntemi değildir. Eğer hastalık iğne biyopsisi ile kesinleşmiş[...]

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Fıtığı Ameliyatı: Boynumuz, 7 adet omurdan oluşmaktadır. Boyun bölgesinde her omurdan çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılıp, bu bölgelerin duyu ve hareketini s[...]

Mide Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Kanseri Ameliyatı: Hastanın mide duvarında ortaya çıkantümörleri yok etmek amacı ile yapılan cerrahimüdahaleye mide kanseri ameliyatı adı verilmektedir. Mide kanse[...]

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Kisti Ameliyatı, yumurtalık kistlerinin çıkarılması için açık ya da laparoskopik (Kapalı) ameliyat yöntemleri kullanılmaktadır. Çoğunlukla açık ya da l[...]

İdrar Kaçırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kaçırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kaçırma Ameliyatı, İdrar kaçırma kişinin kontrolü dışında meydana gelen, sosyal ya da hijyenik sorunlardır. Vajina enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu, mesane tümö[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6