Alt Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Alt Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Alt çene ameliyatı, Çenede görülen şekil bozuklukları görünüş olarak güzel görünmemesinin yanı sıra, konuşma bozuklukları ve çiğneme işleminde de zorlanmalara neden olur. Alt çenesi önde olan kimse bu nedenle her bakımdan kendisini rahatsız hisseder. Çene problemleri, hastanın hem dış görünüşü hem de sağlığı açısından mutlaka düzeltilmesi gereken bir sorundur. Tıbbın ilerlemesiyle artık günümüzde bu şekil çene ameliyatları ile ortadan tamamen kaldırılması mümkün olmaktadır.

Alt çene ameliyatı halk arsında'geme' olarak tabir edilen alt çenenin üst çeneye göre daha arkada olması gerekirken önde olması durumunda yapılan bir işlemdir. Tıp dilinde ortognatik halk arasında ise çene ameliyatı olarak adlandırılır.

Alt çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın problemine göre alt ve üst çene aynı anda ameliyat edilebildiği gibi sadece alt çenede edilebilir. Alt çene ameliyatı ortodondik tedavi sürerken yapılır. Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanır. Ameliyat süresi yaklaşık 1,5-3 saat arasında değişmektedir. Hasta ameliyattan sonra birkaç gün hastanede yatırılır. İlk haftalar sıkıntılı geçmesine rağmen bir ayın sonunda gözle görülür bir düzelme fark edilir. Altıncı ayın sonunda hasta tamamen iyileşir. Bir yılın sonunda ise hastalar hayatlarına hiçbir şey olmamış gibi devam edebilirler.

Alt çene Ameliyatı Olmanın Şartları Nelerdir?

Alt çene ameliyatını 18 yaşını geçip kemik gelişimini tamamlamış, ortodontik tedaviye destek amacı ile veya ortodonti tedavisinin tek başına yeterli olmadığı durumlarda baş vurulur. Alt çene ameliyatı olabilmesi için bir hastanın öncelikle ortodonti tedavisine başlanmış ve dişlerin konumlarının düzeltilmiş olması gerekmektedir. Alt çene ameliyatı ortodonti tedavisinin bir parçasıdır. Dişlerdeki bozukluk her yaşta düzeltilebilir, ancak; çene bozuklukları hastanın yaşına göre, yapılacak tedavi işleminde değişiklikler göstermektedir. Ergenlik yaşını geçirmiş her erişkin alt çene ameliyatı olabilir. Bu operasyon sırasında hastanın dişlerinde bulunan teller çıkarılmadan işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Alt Çene Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Hipofiz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hipofiz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6