Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu ameliyatın amacı mide hacminin daraltılmasıdır. Midenin 100 mililitre hacmi kalacak şekilde yaklaşık olarak 2/3 'ü dikey olarak kesilerek çıkarılır.

Tüp mide ameliyatının en önemli etkisi küçük bir mide hacmi ile daha az besin tüketerek erken doyuma ulaşmaktır. Doyma hissi, mide duvarının gerilmesi ile olur. Yani mide yeteri kadar doyduktan sonra mide duvarı gerilmeye başlar. Gerilme sayesinde beyne doygunluk sinyali gider. Böylece yeme eylemi tamamlanır. Tüp mide ameliyatı sonrası midenin hacmi küçüldüğü için az miktarda besin sayesinde mide duvarında gerilmeye başlar ve hissi erkenden gelir.

Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 35'ten fazla olan, şeker hastalığı ve alkol bağımlılığı olmayan hastalar için uygulanır. Bununla birlikte süper obez kategorisine giren vücut kitle indeksi 55'ten fazla olan hastalar içinde ilk aşama ameliyatı olarak uygulanır. Vücut kitle indeksi kg cinsinden vücut ağırlığının metre cinsinden boyun ölçüsüne bölünmesi ile hesaplanır.

Tüp mide ameliyatında 2 farklı şekilde kilo kaybı olmaktadır. Bunlar mide hacminin küçültülmesi ile oluşan hacimsel kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılması ile olmaktadır. Ameliyat ile mideden alınan parçanın içinde ghrelin adı verilen maddeyi üreten mide dokusu da bulunmaktadır. O dokunun çıkarılmasıyla midede hormonsal anlamda bir değişiklik yaşanacaktır. Bu değişiklik ile kilo verme işlemi başlayacaktır. Tüp mide ameliyatını takip eden 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %30 ile %40 oranında verebilmeleri mümkündür. Örneğin tüp mide ameliyatına girmeden önce 120 kg olan bir hastanın ameliyat sonrası 45-55 kg arasında kilo vermesi mümkündür.

Tüp mide ameliyatında laparoskopi adı verilen kapalı yöntem uygulanır. Laparoskopi, deliklerle göbeğin içine yerleştirilen optik tüp laparoskop ile yapılır. Laparoskop bir video kamera sistemine bağladır ve karın içindeki görüntü monitör ekranına yansıtılır. Laparoskop karın içindeki herhangi bölgelere yönlendirilerek monitörden izlenir. Tüp mide ameliyatında göbek içerisine girmek için en büyüğü 12 mm en küçüğü 5 mm olan 6 tane delik açılır. Delik açma işlemi tek kullanımlık özel malzemelerle yapılır. Ameliyat sonrasında mide muz şeklinde bir tüpü andırdığı için adı tüp mide ameliyatı olarak geçer.

Mide kesesinin iyileşmesini sağlamak için ameliyat sonrası ilk 3 ay 4 aşamada izlenir.
  • İlk aşama, ameliyat sonrası 1 haftayı kapsar. Hasta ameliyat sonrası ilk 3 gün berrak sulu gıdalar adı verilen çay, su, komposto gibi sıvılar ve 3. Günden sonra 6. Güne kadar ise çorba, yoğurt, bisküvi gibi besinler tüketilmelidir.
  • İkinci aşama, ameliyat sonrası 1 ayı kapsar. Hasta sulu yumuşak ve blenderden geçirilmiş gıdaları tüketilmelidir. Yumuşak meyveler kayısı, şeftali gibi kolaylıkla alınabilirken sert meyveler blenderden geçirilmelidir. Vücuttaki su kaybını önlemek için günde en az 1500 ml su tüketilmesi gerekir. Bu aşamada kısıtlı besinlere izin verildiği için B12 vitamini, demir ve kalsiyum takviyesi gerekebilir. O nedenle her gün hap şeklindeki multi vitaminlerden destek alınmalıdır. Ayrıca hastada protein eksikliği olmaması için günde 70 gram protein tüketmelidir. Örnek olarak blender'dan geçirilmiş kıyma ilave edilerek yapılmış çorba verilebilir.
  • Üçüncü aşama, ameliyat sonrası 3 ayı kapsar. Hasta yarı katı kıvamlı gıdaların tüketimine geçebilir. Bu aşamaya kadar mide kesesi iyileşme gösterdiği için öncelikle protein içeren gıdalara odaklanmak, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Her yemeğin miktarı 120 ml seviyesini geçmeyecek şekilde 3 öğün beslenilmelidir. Yemek esnasında mide full doldurulmamalıdır. Aksi takdirde midede oluşan rahatsızlık sonucu hastada kusma yaşanabilir. Yemekler küçük ısırıklar şeklinde ve çok çiğnenerek tüketilmelidir. Gazlı içecek tüketimi yasaktır.
  • Dördüncü aşama, ameliyat sonrası tüm zamanları kapsar. Tüm kısıtlamalar kalkmıştır. Hata iyi çiğnemek kaydıyla kırmızı et dahil tüm çiğ sebze ve meyveleri tüketebilir. Protein ameliyat sonrası iyileşme için çok önemlidir. O nedenle bu evrede düşük kalorili proteinler tercih edilerek gün aşırı tüketilmelidir.
Tüp mide ameliyatı sonrası hastanın kaybettiği kilolarını geri alma ihtimali düşük de olsa bulunmaktadır. Fakat ameliyat öncesi kiloya dönme olasılığı %1 kadar düşük bir ihtimaldir.

Tüp Mide Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Merceği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Merceği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Diş İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Göz Ameliyatı, Gözde lazer tedavisi uygulaması 1980'li yıllardan bu yana kullanılan güvenilir ve olumlu sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Lazer tedavisi doğru şar[...]

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı toplumda oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorundur. Bel fıtığı bazen fizik tedavi, ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri i[...]

Safra Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Safra Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Safra ameliyatı; safra kesesinde taşların rahatsızlıklar oluşturması ile alakalı durumlarda safra kesesi ile kapalı yöntem ile alınması işlemidir. Safra kesesinde ilti[...]

Burun Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Küçültme Ameliyatı, Kişilerin yüz bölgesinde bulunun burun bölgesinin uzunluğu veya aşağıya doğru eğik vaziyette durması halinde bir kısım küçültme ameliy[...]

Karpal Tünel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karpal Tünel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karpal Tünel Ameliyatı, diğer adı ile karpal tünel sendromu, modern çağın ve teknolojisinin getirdiği hastalıklar arasındadır. Karpal tünel sendromu, oluşum itibarı [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6