Kalça Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalça Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça büyütme ameliyatı, kalça estetiği kapsamında değerlendirilir. Kadınlarda memelerden sonra kadın imgesinin belirleyicisi olan kalçalar, oldukça önemlidir. Hatta bazı kadınlar bunu memelerden ön planda tutar. Çünkü memelerde olan büyüklüğü, küçüklüğü özel sutyenler yardımıyla gizleyebilirler. Kalçaları için böyle bir müdahaleleri olamaz. Ancak kalça estetiği kapsamında, beğenmedikleri küçük olan, basık olan kalçalarına kalça büyütme ameliyatı yapılmasını sağlayabilirler. Kadınlar genellikle siyah ırkta yoğun şekilde göze çarpan, Brezilya kalçası adı verilen büyük kalçaları güzel olarak tanımlar. Güzel olan bir kalça loş ışıkta verdiği yansımalar sayesinde kendini belli eder. Kalça çatalıyla, bel kavisi uyumlu olan üçgen bölgenin olması, iki tarafta gamzeler olması, basenlerden başlayan ve kalça kubbesine kadar giden dar geçişin bulunması, kalça kubbesinde üst tarafta dışa çıkıntı olması, çekici kalçanın oluşmasına neden olur.

Kalçanın büyütülmesi için çeşitli uygulamalardan yararlanılabilir. Özellikle yağ dağılımı sorunu bulunuyorsa, basık gibi olan yerlere liposakşın uygulanır. Eğer kalçanın büyümesini sağlayacak yağ olmazsa, özel kalça protezleri kullanılabilir. Bu protezler meme protezlerine benzese de daha sert olur ve şekilleri daha farklıdır. Bunların kalçalara yerleştirilmesi sırasında, aradan kesi yapıldığından iz kalma sorunu da yaşanmaz.


Kalça büyütme ameliyatı nasıl yapılır?


Kalçaların büyütülmesi sırasında yapılacak işlemlerde çeşitlidir. Bunlar hastanın ihtiyacına göre tercih edilir. Bazen birlikte kullanılabilir.

Liposhaping: Kalça büyütme işleminde hastadaki yağ dağılımının doğru olması gerekir. Yağ dağılımı düzensiz olduğunda, kalçalar dışarıdan büyük görünmez. Bu nedenle fazlalık yerlerden alınan yağlar, az yağ olan bölgelere aktarılır. Bunu yapmak için ince kanüller kullanılır. Yapılan yağ enjeksiyonu sayesinde belde çukurlaşma, incelme sağlanır, basenler daraltılır. Alt kısımda olan yağ yığılması kalçanın üstüne çıkar. Böylece kalçada büyüme sağlanır. Hatlar yuvarlaklaşır, dolgun bir görünüm elde edilir. Lokal anestezi ile uygulanan bu operasyon bir saatte tamamlanır.

Popo protezleri ile kalça büyütme: Özellikle basık kalçası olan, kalçasını büyütmek isteyen kişilerde bu protezler kullanılır. Özel olarak kalça için tasarlanan bu protezler, kas içerisine yerleştirilir. Kalçaların arasındaki oluktan yapılan küçük kesiyle yerleştirildiği için ameliyat izi sorunu yaşanmaz.

Popo germe işlemi: bu şekilde yapılan kalça büyütme ameliyatı, daha çok aşırı kilolarını veren ve kalçalarında sarkma olan kişilere uygulanır. Çünkü cilt altı boşalmış, bollaşmıştır. Karın bölgesinin gerilmesiyle beraber buradan kuşak halinde bir alan çıkarılır. Bu kuşağa lipektomi denmektedir. Ameliyatın ardından sadece çamaşırın içinde kalan iz olur. Kalçalar gerginleşir ve daha büyük görünür.

Dolgu uygulaması: Kalçaları küçük olan kişilerde, basık olanlarda ve kalçalarının protezle büyütülmesini istemeyen kişilerde bu uygulama yapılabilir. Genellikle hiyalüronik asit dolgusu kullanılır ve bu uygulama 1 yıl kadar kalçanın büyük görünmesini sağlar.

Dikiş askılarının yapılması: Kalçası küçük olan, cildi ince olan kişilerdeki sarkmalar için dikiş askıları kullanılabilir. Bu kalça büyütme ameliyatında özel dikişler kullanılır. Bunlar kalça dokusuyla bütünleşir. 3 ay arayla hastalara 2 seans uygulanır. Ancak bunun etkisi kısa sürdüğünden, daha kalıcı yollarla kalçanın büyütülmesi tercih edilmelidir.


Kalça büyütme ameliyatından önce neler yapılmalı?


Bütün ameliyatlarda olduğu gibi, hastaların 3 hafta önceden sigarayı bırakması, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları içmemesi gerekir. Ameliyattan bir hafta önce doktorun söylediği ilaçlardan ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu ürünler içinde bulunanlar ise;
  • Apranaks, Vermidon gibi ağrı kesici etkisi olan ilaçlar
  • Zayıflatıcı her türlü ürün
  • Co enzim Q, Ginseng gibi içeriklere sahip multivitaminler
  • Yeşil çay, kiraz sapı, keten tohumu, domates çekirdeği gibi bitkisel karışımlar

Kalça büyütme ameliyatından sonra neler yapılmalı?


Kalça büyütme ameliyatları genellikle 2-4 saatte tamamlanır. Ameliyatlar genel anestezi ile ameliyat ortamında yapılır. Kalça büyütme için kullanılan protezler hastalarda biraz ağrı yapacaktır. Ayrıca otururken zorluk çekilir. Hastalar ameliyattan sonra hemen evlerine dönebilir. Ancak kalçadan kuşak çıkarılırsa, ertesi gün taburcu olabilir. Hastalar protezle kalça büyütme ameliyatı olduysa, daha dikkatli olmalıdır. Bunun için özel korseleri 3 hafta boyunca kullanmaları gerekir. Yaklaşık 6 hafta sonra günlük aktivitelerin hepsi yapılabilir.


Kalça büyütme ameliyatının komplikasyonları nelerdir?

Eğer kalça büyütme için yağ enjeksiyonu kullanıldıysa, bunun komplikasyonları fazla değildir. Sadece yağın bir kısmı kaybedilir ve kalçada biraz küçülme sorunu yaşanabilir. Kuşak şeklinde cilt çıkarılırsa, askıların izi sorun haline gelebilir. Kalça protezleri ise günümüzde kas içine yerleştirildiğinden daha az sorun çıkartır. Dolgu uygulamalarında ise hastanın vücudunda çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Kalça büyütme ameliyatı eğer protezler ile yapılırsa, kalıcı etkisi olur. Diğer işlemlerin etkisi bu derece kalıcı olmaz.

Kalça Büyütme Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Açık Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Açık Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Uzatma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Uzatma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı, Damar hastalığı; Terimi, atardamar hastalığını ifade etmek için kullanılır. Atardamar hastalığı bacaklara, kollara ve iç organlara kan akışını s[...]

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets ameliyatı, aşırı terlemenin önlenmesi amacıyla yapılan ameliyatlar klasik ya da endoskopik yöntemle yapılır. Klasik yöntemle yapılan ameliyat açık teknikle yapıl[...]

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası: Ön çapraz bağ ortopedi bölümüne bağlı bir ameliyattır. Dizdeki en sık yaralanmalardan biri de ön çapraz bağın yırtılması ya d[...]

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mikrocerrahi fıtık ameliyatı, bu ameliyat şekli Mikroskop ve mikro cerrahi ameliyatına özgü birtakım malzemeler ile yapılan bir ameliyat yöntemidir. Hastanın 2 ya da 3 d[...]

Burun Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun kemik ameliyatı, son zamanlarda insanların estetik güzelliği geliştirmek amacıyla başvurdukları tıbbi operasyonlardan biridir. Aslında burun kemiğinden kasıt, bur[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6