Göz Tansiyonu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
19 Haziran 2024

Göz Tansiyonu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz tansiyonu ameliyatı, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan glokom hastalığının tedavi edilmesi amacıyla yapılan bir cerrahi müdahaledir.

Glokom, göz içi basıncının yükselmesiyle birlikte, görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Hastalık genellikle sinsi bir şekilde ilerler ve teşhisin geç yapılması halinde görme siniri ciddi zarar görebilir. Glokomun tedavisinde temel amaç, göz tansiyonunu düşürmektir. Bu sayede, görme siniri üzerindeki baskı azalır ve sinir hücreleri korunur. İlaçlarla göz tansiyonunun düşürülmesi yaklaşık %40 oranında başarılı olabilir, ancak cerrahi müdahale daha kalıcı ve etkili bir tedavi yöntemi sunar.

Ameliyat Türleri ve Süreci

Göz tansiyonu ameliyatı sırasında, gözde biriken sıvının boşalabilmesi için bir kanal açılır. En çok tercih edilen ameliyat türlerinden biri trabekülektomidir. Bu yöntemde, göz içindeki sıvının boşalmasını sağlamak amacıyla mevcut kanalların dışında yeni bir kanal açılır. Ameliyat bölgesi, gözdeki beyaz ve renkli bölümlerin birleşim yerinde ve üst bölümünde yer alır. Bu alan daha sonra göz kapağı tarafından örtülür ve dışarıdan fark edilmeyecek duruma gelir. Göz kapağının elle tutulması ve gözle alt tarafa doğru bakılması halinde, beyaz tabakada hafif bir kabarıklık hissedilebilir.

Ameliyat yaklaşık yarım saat sürer ve genellikle lokal anestezi uygulanır. Ameliyat sırasında açılan kanalın genişliği, ameliyatın başarısı açısından oldukça önemlidir. Açılan kanal çok geniş olursa göz tansiyonunda aşırı düşüş olabilir; dar olursa göz tansiyonu gerektiği gibi düşmeyebilir. Bu durum, ameliyat sonrası dönemde göz tansiyonunun düşüklüğüne, gözde kanamaya ve görmede bulanıklığa sebep olabilir.

Ameliyat Sonrası ve Uzun Dönem Hedefler

Göz tansiyonu ameliyatının erken dönemdeki hedefi, göz tansiyonunu düşürmektir. Uzun dönemde ise ameliyatla açılmış olan kanalın kapanmasını önlemek amaçlanır. Göz içindeki birikmiş sıvının kontrollü bir şekilde boşalmasını sağlamak, kanalın bir valv gibi çalışmasını gerektirir. Bu sayede göz tansiyonu yükseldiğinde kanal açılır, düştüğünde ise kapanır.

Ameliyatla açılmış olan kanalın uzun dönemde kapanmasını engellemek için mitomisin adlı kanser ilacı uygun dozda kullanılır. Bu ilaç, kanalın tamirini yapacak hücreleri engelleyerek, kanalın kapanmasını önler. Mitomisin, etkisini kanalın tamir edilmesini önleyerek gösterir ve bu sayede açılmış olan kanal uzun süre işlev görür.

Yan Etkiler ve Riskler

Göz tansiyonu ameliyatları, uygun metotlar kullanıldığında oldukça başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Operasyonun yan etkileri genellikle azdır. Ameliyat sonrası dönemde kanama ve enfeksiyon riski bazı durumlarda oluşabilir, ancak bu kanama genellikle kendi kendine temizlenir. En önemli nokta, yapılan ameliyatın görme sinirindeki tahribatı onarmadığı ve kaybedilmiş olan görme yeteneğini yeniden kazandırmadığıdır. Ölmüş olan görme sinirleri kendilerini asla onaramaz.

Ayrıca, göz tansiyonu ameliyatı yapılan hastalarda katarakt gelişme ihtimali bulunmaktadır. Günümüzde kataraktın tedavisi mümkün olduğundan, bu durum görme kaybı kadar önemli bir sorun olarak görülmemelidir. Bu sebeple, glokom hastalığının ameliyatla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sonuç

Göz tansiyonu ameliyatı, glokom hastalığının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Ameliyatla yalnızca sağlam sinirlerin zarar görmesi engellenir ve hastaların uzun dönemde görme yeteneği korunur. Bu nedenle, glokom hastalığının cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi büyük önem taşır.

Göz Tansiyonu Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Rinoplasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rinoplasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapalı Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6