Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Beyin tümörü ameliyatı sonrası, Beyin tümörü ameliyatı sonrasında hasta gerekli koşullar altında komplikasyon oluşmaması halinde yoğun bakımda en az bir gün tutulmalıdır. Sonrasında ortalama 3 gün tıbbi tedavi düzenlenerek hastanın yoğun bakım servisinden çıkartılmasına karar verilir. Uygun koşullar altında hasta normal servise alınarak; birkaç günde burada takip edilmeye devam edilir. Ameliyat sonrasında oluşabilen sorun olup olmadığına bakmak için MR çekilerek ameliyatın bulunduğu bölgede kanama ya da beklenmedik ödem gibi problemler olup olmadığının incelenmesi yapılır. Ameliyat sonrasında hastada en çok şikâyet edilen nokta baş ağrısı, yorgunluk gibi problemler olup; hastanın halsizlik süreci devam ederken, baş ağrısı kısa süre sonra geçmektedir. Beyin ameliyatı sonrasında beyin dokusunda kesinlikle kanama olmaması sağlanmalıdır. Bu sebeple hastaya gerekli özen gösterilmeli ve ameliyat sonrasında da dikkatle takip edilmelidir. Enfeksiyonlara karşı kafa bölgesinde oluşacak kemik dokuda veya beyin dokusunda hasar olup olmadığının kontrolü gerekir. Bu sürede hastaya gerekli olan ilaç tedavi ve cerrahi uygulamalar yapılır. Ameliyat edilen bölümün etrafındaki yaranın pansumanı gerekli süre uygulanır. Pansuman esnasında yaranın bir yerinde akıntı olup olmadığı kontrol edilir ve bu bölgede oluşabilecek enfeksiyonlara karşı korunmalıdır. Ameliyat olan kişinin yaklaşık olarak herhangi bir komplikasyon oluşmaması halinde bir hafta hastanede tutulması sonrasında taburcu olunur. Ameliyat bölümünde çıkartılan tümörün bir kısmı patolojik incelemeye gönderilerek; beyin tümörünün derecesi incelenir. Bu esnada hastalarının beslenme koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Beyin ameliyatı tümöründen sonra hastanın uzun bir süre kan ve karaciğer fonksiyonlarının testlerinin yapılması gerekir.


Beyin tümörü ameliyatı sonrasında yapılacaklar

 • Beyin tümörü ameliyatı olmuş hastanın hastaneden taburcu olduğun zaman hastanın ve ailesinin yaşamında tamamen farklılıklar meydana gelir. Hastanın yaşam tarzının nasıl olacağı ve bu ameliyat sonrasında gerekli olan tedavilerin yapılmasının öneminin yanı sıra, hastalığın patolojik tanısının sonucuna bağlı olarak gerekli tedaviler uygulanır.
 • Ameliyat sonrasında hastanın yaşamını etkileyen diğer etkenler; hastanın ameliyat önceki klinik durumu ve yaşı ile alakalı gerekli ilaç uygulama yapılır. Hastanın ameliyat sonrasında yapılacak ek tedavi yöntemlerinin patolojik sonucuna göre gerekip gerekmediğine doktorunun karar vermesi gerrekir. Hasta yakınlarının, ilaçları aksatmadan kullanmasını sağlaması gerekir.
 • Hasta ve yakınları gerekirse psikiyatri destek olabileceği konusunda değerlendirilmelerinin yapılması gerekir. Beyin tümörü ameliyatı gerçekten risk içeren bir ameliyat olması sebebiyle hastada oluşabilecek psikolojik sorunlar sebebiyle hastanın destek alması daha sağlıklı olacaktır.
 • Hastaya ameliyat sonrasında sosyal yaşamda destek alabileceği noktalarda yardımcı olunmalıdır. Hastalığın ciddi entellektüel işlevsel bozukluklara sebep olabilir.
 • Beyin tümörü ameliyatı sonrasında her zaman hastanın dikkatle takip edilmesi ameliyat sonrasında oluşabilecek hastanın evde olduğu durumlarda komplikasyonlara karşı sürekli kontrol altında bulundurulması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında hastalığın patolojik işlemleri sırasında hastaya uygulanacak gerekli ışın tedavisi, kürler sayesinde vücudun tümöre karşı bağışıklık kazanması sağlanır.
 • Tümör kanser olması sebebiyle hastanın dikkatle kontrol edilmesi ve dengeli beslenmesi ile vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanır. Hastanın günlük tüketeceği taze sebze ve meyve gibi ürünler sayesinde vücuda girecek gerekli vitamin ve mineraller ile hastanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirilir.
 • Ayrıca hastanın günlük taze ürünleri tüketmesi son derece önemlidir. Pişirilen yemeğin bir öğünde tüketilmesi ve hastanın ikinci öğünde başka bir yemek ile beslenmesi gerekir. Beklemiş ürünleri yememesi hastanın sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Et, balık, beyaz et, taze sebze ve meyve gibi ürünleri bol bol tüketerek; hastanın vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmesi sağlanmalıdır.
 • Ayrıca hastanın bol bol kuru yemiş gibi gıdalarda tüketerek; vücudun bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi sağlanır. Beyin tümörü hastalığı oldukça özen gösterilecek hastalık olup; dikkatli bakım gerektiren hastalıklarda arasında yer alır.
 • Hastada ameliyat sonrasında bazı durumlarda kendini gösterir. Sosyal açıdan hastaya destekte bulunmak ve daima yardım etmek gerekir. Ameliyat sonrasında hastada konuşmada bozukluğu, yatağa bağımlılık, el ve ayak bölümünde titreme, unutkanlık, tümörün tekrar etmesi gibi problemler oluşabilir.

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Revizyon Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Revizyon Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Lazerle Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Yüz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak ameliyatı, kulak, dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümde değerlendirilir. Her bir bölümde meydana gelen hastalıklar bazen ilaç tedavisine yanıt vermez ve[...]

Ameliyat İpliği

Ameliyat İpliği

Ameliyat İpliği, vücut üzerinde oluşan kesik veya hasarların birleştirilmesi için kullanılan eriyen ve erimeyen tıbbi bakımdan kullanılan iptir. Vücudun dış bölgesi[...]

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı; Koklear implant halk arasında Biyonik kulak olarak bilinir. İşitme cihazlarından yeterli yarar göremeyen veya işitme cihazı yeterli gelmiyorsa i[...]

Göz Kuruluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kuruluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kuruluğu Ameliyatı; Göz kuruluğu yaşlanmadan çeşitli ilaçların kullanılmasından genetik şeker hastalığı ve diğer dış etkenlerden dolayı oluşabilmektedir. G[...]

Karın Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Fıtığı Ameliyatı: Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve bir fındık büyüklüğünden, portakal büyüklüğüne kadar deği�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6