Kapalı Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
20 Haziran 2024

Kapalı Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Kist Ameliyatı

Kapalı kist ameliyatı, bir diğer adı ile laparoskopik cerrahi, karın boşluğundan kamera sistemi ile karın içi organların gözlemlenmesini kapsayan hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılan bir tekniktir. Bu ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştirilir ve teleskop adlı temel bir cihaz kullanılır. Gerekli durumlarda, göbek kısmının altından mini bir delik açılarak içeri koter, makas ve bistürü gibi aletler yerleştirilir ve ameliyata başlanır.

Kapalı Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Özellikle yumurtalık kistlerinde, kapalı ameliyat ile kistler yumurtalıklardan sıyrılarak alınabilir. Hastadaki kist eğer kötü huylu değilse, genellikle kapalı yöntem tercih edilir. Ancak, tespit edilen kist kötü huylu ise, daha çok açık ameliyat tercih edilir. Kapalı kist ameliyatında, göbek deliği altı ve kasığa yakın bir yerden 1 cm'ye kadar delikler açılır. Açılan deliklerden karbondioksit gazı verilerek karın şişirilir. Ardından yeni bir delik açılarak trokar adlı boru yerleştirilir ve bu boru içinde bir kamera ilerletilir. Kamera ile karın içi aydınlatılarak dışarıdan monitörden iç organlar izlenir. Ameliyatın ihtiyacına göre bir ya da birkaç tane daha trokar yerleştirilebilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra kamera ve tüm aletler alınır, karın içine verilen gaz boşaltılır ve açılan delikler dikilerek kapatılır. Kapalı kist ameliyatında iyileşme süreci açık ameliyata nazaran daha kısadır. Bu nedenle hem hasta hem de doktor açısından konforlu bir tekniktir.

Kapalı Kist Ameliyatında Hangi Durumlarda Yumurtalığın Tamamen Alınması Gerekebilir?

Ameliyat türü açık ya da kapalı hangisi olursa olsun bazen yalnızca bölgedeki kistin alınması yeterli olmayabilir. Kist ile yumurtalığın ve hatta bazen rahmin de tamamen alınması gerekebilir. Örneğin, ileri yaşlarda menopoz döneminden sonra kistin nüksetme olasılığına karşı yumurtalığın tamamen alınması gerekebilir. Hastada kötü huylu tümör veya nekroze adneksiyal torsiyon varsa, yumurtalık da alınabilir.

Kapalı Kist Ameliyatından Sonra Kistin Tekrarlama Olasılığı Var mıdır?

Kist ile yumurtalık alınmışsa kist tekrarlamaz. Fakat diğer yumurtalıkta kist oluşabilir. Kapalı kist ameliyatında yumurtalık bırakılarak sadece kist alınmışsa aynı yumurtalıkta yine kist gelişebilir. Özellikle çikolata kisti olarak bilinen endometrioma kistlerinde nüksetme daha çok görülür.

Kapalı Kist Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için anesteziye bağlı bazı riskler yaşanabilir. Karından uygulanan ameliyatlarda ayrıca genital organlarda yapışıklık oluşma ihtimali de vardır. Yapışıklık gelişen organlar tüp ya da yumurtalık çevresinde ise yakın organlarda fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. Hasta bu yapışıklık nedeniyle kısırlık problemi yaşayabilir. Kapalı kist ameliyatı sadece kadın hastalıklarında değil, daha pek çok organda gelişen kistler için de uygulanabilir.

Kapalı Kist Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, hastanın doktorun talimatlarına uymasi önemlidir. Aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

  • Hastanın yeterince dinlenmesi ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınması.
  • Ameliyat sonrası kontrollerin ihmal edilmemesi.
  • Beslenmeye dikkat edilmesi ve doktorun önerdiği diyete uyulması.
  • Ağrı ve enfeksiyon belirtilerinin takip edilmesi ve herhangi bir olumsuz durumda hemen doktora başvurulması.

Böylece, kapalı kist ameliyatından sonra hasta en kısa sürede sağlığına kavuşabilir. Kapalı kist ameliyatı, hem tanı hem de tedavi amacıyla etkili bir cerrahi yöntemdir ve hastaların daha hızlı iyileşmesine olanak tanır.

Kapalı Kist Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anju Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Anju Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Kalça Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6