Bilek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Bilek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bilek ameliyatı, kişinin el ya da ayak bölgesinde meydana gelen kırık, incinme ya da burkulma olması gibi durumlarda uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Bu ameliyatlarda sonradan problem oluşma riski fazladır. Yapılan ameliyat çok başarılı geçse dahi ameliyat sonrasında ilgili bölgede sıkıntı oluşması ihtimali bulunmaktadır. Bilek kısmı için yapılan cerrahi operasyonlar en fazla ayak bileği kısmında yapılmaktadır.

Bileklerde ameliyat yapılmadan önce doktorun birtakım tetkikler yaparak durumdan emin olması gerekmektedir. Bu nedenle bilgisayarlı tomografi, MR gibi görüntüleme tekniklerinin kullanılması söz konusu olabilmektedir. El ve ayaklarda bilek kısımlarında hareketlerin çok yönlü yapılmasını sağlayacak kemikler bulunmaktadır. Ayrıca kemiklerin hareket yeteneğini arttıran eklem yapıları bulunmaktadır. Bileklerdeki kemiklerde ameliyat gerektirecek birçok durum söz konusudur. Söz konusu olan ve ameliyat olmayı gerektiren durumlar kaza geçirilmesi ya da düşme gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir. Bileklerde en fazla kırık oluşan kısım ulna kemiğinin ve skafoid kemiğinin bulunduğu kısımlardır. Bileklerde oluşabilen kırık çıkık gibi durumlar yaş faktöründen bağımsız olarak her yaş gurubunda görülebilir. Osteoporoz ile alakalı olarak da kırık oluşumu gözlenebilmektedir. Bir bölgede kırık varlığının çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Örneğin kırıkların olduğu bölgede şişme, kızarma, hareket etmeyi zorlaştıran ağrılar görülebilir. Bazı durumlarda kırıklar tek bir bölgede değil de birden fazla yerde oluşabilir. Ayak bileğinde kırık oluşmasının en bilinen belirtileri arasında şekil bozukluğu olması, bazı durumlarda bölgede kanama olması, morarma ya da şişkinlik oluşması bulunmaktadır. Ayak bileklerinde bazen sadece bağ hasarı görülmektedir. Ayak bileği kırıkları, yüksekten düşme, doğruca darbe alma, kuvvetli biçimde burkulma benzeri sebeplerden olabilmektedir. Ayak bileğinin dönmesi ile yalnızca bağlar hasar görürse bu hale ayak bileği spraini denir. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek amacıyla lütfen size en yakın sağlık kuruluşunun ilgili bölümüne müracaat edin. Kulaktan dolma ya da sağda solda duyduğunuz tıbbi dayanağı olmayan metotlara başvurmayın.

El ve El Bileği Operasyonu Sonrası İçin Hastalara Öneriler
 • Hasta operasyon gününden başlayarak 15 gün sonrasına kadar dikişlerini kontrole gelerek aldırmalı, pansumanlarını 2 gün içerisinde bir itinalı olarak yaptırmalı ve kendisine verilen ilaçlarını eksiksiz olarak kullanması önerilmektedir.
 • Hasta kontrol amacıyla sağlık kuruluşunun yalnızca Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğine müracaat etmelidir.
 • Hastaya alçı yapıldıysa eğer alçılı bölgeyi ıslatmamalı ve temiz tutmalıdır.
 • Hasta kendisine verilen egzersizleri uygulamalıdır.
 • Yara yerinde (Dikişlerde) akıntı, rahatsız edici koku, sonradan gelişen önemli kızarıklık ve sıcaklık artışı oluşması benzeri inflamasyon semptomlarının olması halinde en kısa sürede hekime başvurmalıdır.
 • Aklınıza takılan ya da iyileştirme takiplerinde sormak dilediğiniz sualleri not alarak poliklinik kontrollerine gelirken hekime sorunuz.
 • Doktorunuzun poliklinik hizmeti vermediği günleri öğrenebilmek için lütfen kontrole gelmeden önce poliklinik iş günlerini iç hat sekreter numaralarından öğrenmesi faydalı olacaktır. Böylece poliklinik ziyaretleri hasta kişi için daha faydalı olacaktır.

Bilek Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6