Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğsü küçültme ameliyatı, estetik ameliyat olarak bilinse de aslında estetik olmayan amaçlardan dolayı, hastanın problemlerini gidermek ve hastaları rahatlatmak amacıyla da yapılır. Büyük ve sarkık görünümlü göğüslere sahip olan kadınlar bu durumdan dolayı oldukça sıkıntı yaşayabilir. Göğsün aşırı büyük olması, omuz ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrılarına yol açabilir. Ayrıca pişik, kaşıntı, akıntı, aşırı terleme ve tahriş gibi problemlere de maruz kalabilirler. Zamanla hastalarda kamburlaşma oluşabilir.

Kadının kullandığı sütyen askıları omuzlarda yara oluşumuna yol açabilir. Göğsü büyük olan kadın ya da kızlarda özgüven eksikliği, utangaçlık gibi psikolojik sorunlar yaşanabilir. Büyük göğüslerin neden olduğu bu tarz şikâyetler nedeniyle göğüs küçültme ameliyatları yapılarak kadınların kendilerini güvenleri arttırılabilir.


Göğsü küçültme ameliyatı öncesi


Doktor ilk değerlendirmede hastasının beklentilerini öğrenir. Göğüs muayenesi ve ölçümleri yapılır. Göğüsün ameliyat öncesi resmi çekilerek ameliyat sonrasında yeni göğüs ile karşılaştırılır. Doktor hastanın yaşı, sağlık durumu, göğüs şekli, göğüs büyüklüğü hakkında hastası ile ayrıntılı konuşur. Yeni yapılacak göğsün büyüklüğü ve şekline karar verilerek ameliyata karar verilir.


Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır?


Göğüs küçültme ameliyatında meme dokusu, yağ ve deri alınır. Göğüs şekillendirilir. Eskisinden daha ufak, daha hafif ve daha sıkı bir hal alacak şekilde düzenleme yapılır. Aynı anda meme ucundaki kahverengi halkanın boyutu da küçültülür. Ameliyatta amaç kadına daha şekilli, daha küçük ve vücut ağırlığıyla orantılı olan göğüs kazandırmaktır. Göğüs küçültme ameliyatında aynı zamanda göğüs dikleştirme işlemi de yapılır.

Göğüs küçültme ameliyatında deri alınacağı için bölgede bazı izler kalabilir. Günümüzde yalnızca göğsün kahverengi kısmında aşağı doğru uzanan bir iz kalmaktadır. Bazen iz t şeklinde bazen de j şeklinde kalabilir. Göğüs küçültme için uygulanan teknikler oldukça farklıdır. Uygulanacak teknik cerraha göre farklılık gösterebilir. Göğüs yapısı çok büyük olan kadınlarda ters T şeklinde kesi açılır. Açılan kesi göğsün kahverengi kısmındadır ve aşağı doğru iner. Meme dokusu, deri ve yağ dokusu çıkarılarak, göğüs ucu, kahverengi kısım yeni yerine getirilir. Ardından meme dokusu orta kısımda birleştirilerek göğse yeni şekli verilir.

Göğüs küçültme ameliyatı genel anesteziyle yaklaşık olarak 3-4 saatte tamamlanır. Göğüs küçültme ameliyatında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın mutlaka iz kalır. İzler ilk başlarda belirginken zaman geçtikçe belirginliği kaybolur. Kalan izin derecesi tercih edilen cerrahinin türüne, göğsün büyüklüğüne ya da hastanın ten rengine göre değişim gösterir.


Göğüs küçültme ameliyatı sonrası


Ameliyattan sonra hastaya ince bir pansuman uygulanır. Göğüs için özel sütyenler giydirilir. Ameliyattan sonraki 1-2 gün göğüste biriken sıvı ve kanı boşaltmak için göğüs yanlarına dren yerleştirilir. Yerleştirilen drenler en fazla 3 gün kalır. Ancak her cerrah dren kullanmamaktadır. Bazı cerrahlar kanama kontrolünü dikkatli bir şekilde yaparak drene ihtiyaç duymamaktadır. Ameliyattan sonra hastalar en geç bir hafta içinde normal yaşantısına dönerler. 2 haftada da dikişler kaynar. Ameliyatta kullanılan dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz. Hastanın ameliyattan sonraki 1 ay içinde ağır kaldırmaması gerekir. Cerrah hastasına nasıl davranması gerektiği hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapar.

Ameliyattan sonra göğüs başı ve göğüs dokusunda uyuşukluk ya da his kaybı yaşanabilir. Ancak bu durum geçicidir ve en fazla 1,5 ay sürer. Yaşanan his kaybı bazı vakalarda bir yıl hatta kalıcı olabilir.


Göğüs küçültme ameliyatı riskleri nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatında erken dönemde görülebilecek riskler enfeksiyon, kanama, ağrı, hematom olarak sıralanabilir. Fakat bu risklerin oluşma olasılığı oldukça düşüktür. Ameliyat donanımlı bir merkezde ve Uzman bir cerrah tarafından yapılmışsa komplikasyon gelişme olasılığı çok zayıftır. Bu komplikasyonların oluşma riski tüm cerrahi operasyonlarda vardır. Göğüs küçültme ameliyatında karşılaşılabilecek en önemli komplikasyon göğsün kahverengi kısmında gelişen canlılıktır. Bu komplikasyonda göğüs ucu siyahlaşır. İleri dönemlerde ise çok belirgin olan yara izi, göğüslerde asimetrik bozukluk ve bebek emzirememe gibi komplikasyonlar görülebilir. Ameliyat sonrası yaşanabilecek komplikasyonlar rutin bir takiple kontrol altına alınabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

Fistül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fistül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Açık Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Ameliyatı, bu ameliyat genellikle kalça kemiğinde meydana gelen ve ileri derecede yıpranıp harap olan kişilerde uygulanmaktadır. Kalça ameliyatındaki amaç çoğunl[...]

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası: Ön çapraz bağ ortopedi bölümüne bağlı bir ameliyattır. Dizdeki en sık yaralanmalardan biri de ön çapraz bağın yırtılması ya d[...]

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı, Çene yüzde bir yerden daha fazla yöne hareket edebilen insanoğlu için mucizevi bir organdır. Çene bazı durumlarda ise deformite olabilmektedir. Alt çene [...]

Safra Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Safra Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Safra Ameliyatı Sonrası; safra kesesi karaciğerden salgılanan safranın karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklindeki bir organdır. Safra kesesinin görevi safrayı de[...]

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı kalp ameliyatı, bu ameliyat yöntemiyle kalp ameliyatı sisteminde yeni bir devir başlamış olup; yeni sistem sayesinde hastalar daha kısa sürede iyileşmektedir. Bu i[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6