Kalp Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kalp Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Damar Ameliyatı, Günümüzde teknolojiyle birlikte tıpta sürekli yenilikler görülmektedir. Daha önceleri teşhisi bile konulamayan birçok hastalık bugün tedaviyle sonuçlanmaktadır. Daha düne kadar kalp ameliyatların hastanın masadan kalkma olasılığı %35'lerde iken, teknoloji ve tıptaki yeni uygulamalarla masada kalma ihtimali %5'lere düşmüştür. Hatta bazı kalp ameliyatları göğse açılan iki küçük delikten yapılmaktadır. Şimdilik bu tip cerrahi müdahaleler tüm kalp hastalıkları için uygulanamamaktadır. Kalp kapakçığı değişikliği, tıkalı damarların değiştirilmesi gibi durumlarda bypass uygulaması gerekli olmaktadır.

Kalp Damar Ameliyatı: Koroner kalp hastalıkları, kalbe kan ve oksijen sağlayan kan damarlarının daraldığı ve zorlandığı zamanlarda anlaşılır. Bu hale“damar sertliği” denmektedir. Damarlardaki sertleşme, koroner arter duvarlarında yağlı maddelerin birikerek plakalar oluşturduğunda ortaya çıkar. Plakalar arterleri daraltır ve kanın geçişine engel olur. Kalbe, kan yeterince ve düzenli gitmediğinde kalp krizi gibi durumlar meydana gelir.

Kalp damar ameliyatı yapılma sebepleri nelerdir?
  • Birden fazla koroner damarın, ameliyatsız metotlarla açılamadığı hallerde,
  • Bir ya da daha fazla damarın, daha önce ameliyatsız metotlarla açılmış olmasına rağmen yeniden tıkandığı hallerde,
  • Kalp kapakçığı operasyonu gerektiren hallerde,
  • Bir veya daha fazla koroner arterin hastalığında yapılması halinde.
Ameliyatta yapılan işlemler: Kalp damar tıkanıklığında yapılacak işlem aorta koroner bypass operasyonudur. Bu uygulama çalışmakta ya da durdurulmuş olan kalpte yapılabilir. Bir dönem yaygın olarak uygulanan çalışan kalpte bypass; artık bazı özel durumlarda tercih edilen bir metot haline gelmiştir. Günümüzde yaygın olarak uygulanan durdurulmuş kalpte bypass ise bedendeki dolaşımın bir cihaz ile sürdürülüp, kalp tamamen durdurduktan sonra, kalpteki tıkalı haldeki damarlara bypass yapılmasıdır. Bu maksatla, bacak toplardamarı, göğüs arteri, ön kol arteri, gibi bedenden alınan damarlar kullanılmaktadır. Bahsi geçen damarlardan alınan yeterli uzunluktaki parçalarla kalpten çıkan büyük damarla (Aorta), koroner arterdeki tıkanıklığa sebep olan damarlara köprüleme işlemi yapılarak, bu damarlara yeterli kan akımı sağlanır. Ameliyat için kullanılan damarlar, fonksiyonel olarak yedekli bir sistemin parçası olarak çalıştıkları için, bulunmaları gereken orijinal yerde herhangi bir fonksiyon eksikliğine olumsuz hale sebep olmaz. Genellikle hastaların göğüs kemiğinde 6-8 haftada tamamen iyileşmektedir. Kalp ve akciğerler ameliyat sonrası tamamlandıktan hemen sonra fonksiyonlarını yerine getirmeye başlarlar.

Ameliyattan sonra hastanın daha önceki yaşam tarzını nerede ise tamamen değiştirmesi gereklidir. Beslenme düzeni, ilaç kullanımı, seyahat etme, sportif etkinlikler ve günlük hayat konusunda uzmanların önerilerini uygulayarak hareket etmelidir.

Kalp Damar Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır?

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır?

Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Diz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6