Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Ameliyatı, Bilgisayar teknolojisi sayesinde yapılan bir uygulama olup gözlük kullanmayı sevmeyen ve bu konudan rahatsız olan gözlük kullanıcılarını rahatlatmak amacı ile gözlük kullanımını önlemek amacını barındıran bir uygulama olup bir göz operasyonudur. Görme kusurları içerisinde hipermetrop, miyop ve astigmat rahatsızlığının giderildiği bu uygulama sayesinde gözlük kullanmaktan kurtulabilirsiniz. Kişiye özel uygulanan bu yöntem sayesinde hastanın görme derecesi belirlenerek göz tansiyonu, hastanın yaşı ve geçirmiş olduğu farklı bir rahatsızlık var ise araştırılarak önceden dikkate alınan ve uygulanan bir ameliyat yöntemidir.

Lazer cihazı sayesinde yapılan lazer ameliyatı gözün saydam tabakası olan kornea olarak da bilinen bu tabakanın düzeltilmesi işlemidir. Lazer ameliyatında gözün durumu önceden araştırılıp belirlendiği için hata riski de oldukça azdır. Lazer ameliyatının da kendi içerisinde farklı çeşitleri mevcuttur ve hastanın durumuna göre başarı olanağı hangisinde daha fazla ise hasta için o yöntem uygulanır. Lazer gözün ön bölgesindeki kornea doku yapısına uygulanır ve dokuyu kuvvetlendiren karbon bağlarının kırılmasına sebep olarak dokuda buharlaştırma hedeflenerek yok edilir. Burada hedef korneanın adeta tıraşlanarak temizlenip olması gereken duruma tekrardan getirilmesidir. Kırıcılık değiştirilerek doğru noktaya yansıma yapması hedef alınarak, gözlük kullanımına gereksinimden hasta kurtarılır. Bu lazer teknolojisi dünyada 26 yıldan fazla ülkemizde ise 23 yıldan beri uygulanmaktadır. Lazer göz ameliyatındaki ilk buluş yöntemi de olan PRK tekniği ile başlangıç yapılmış ve daha sonra teknolojinin de gelişimi ile bu yöntemden daha üst seviye olan femtolasik denilen uygulamaya geçilmiştir. Burada esas alınan hastalar üzerinde başarıya en verimli yöntemi bulup uygulamaktır.

Lazer ameliyatı olacak hasta durumları ve lazerle yapılması gerekenler
  • Hipermetrop göz hastalığı; Kornea dokusu düz olan veya gözün ön araka uzunluğunun normalin altında olan bir hastalık biçimidir ve görüntü retina gölgesinin arkasına düştüğünden gözlük kullanımı gerekmektedir. Ancak bu yardımcı alet sayesinde görme net bir şekilde gerçekleşebilir. Bu rahatsızlık gözlüksüz yakını görememe hastalığıdır. Lazer tekniği sayesinde de göz sıfırlanarak düzeltilmektedir.
  • Miyop göz hastalığı: Kornea dokusu ya normalden fazla bombelidir ya da normalden fazla uzunluğa sahiptir. Bu rahatsızlık görüntünün retina dokusunun önüne düşmesine sebep olduğundan uzağı görememeye sebebiyet vermektedir. Lazer teknolojisi sayesinde retina ve kornea arasındaki uyum eşitlenerek görme olayının en iyi hali belirlenir.
  • Astigmat göz hastalığı: Dağınık görme, görüntüyü netleştirmeme gibi hastalıkların oluşumu hem yakın hem de uzağı görmeme engeli teşkil eden bir rahatsızlıktır. Aşırı derecede baş ağrısı ve baş dönmesine sebep olabilir. Lazer tedavisi sayesinde tedavi edilen bu hastalıkta kornea dokusu temizlenir ve yansımanın görme noktasına net bir şekilde ulaşması sağlanır.
İnsanlarda göz en önemli olan duyu organları içerisindedir ve göz sağlığımız için gereken besinleri tüketip korumaya özen gösterelim. Kimse kaybetmediği bir organının kıymetini kaybetmiş biri kadar anlayamaz. Bazı göz hekimleri tarafından karşı çıkılan bir uygulama olarak bilinen bu lazer yöntemlerinin bazı riskleri de mevcuttur. Araştırma yapmadan kesinlikle ameliyat olmayınız gözlük veya lens kullanmak çok da sıkıntılı olmasa gerek ama bazı durumlarda mecbur lazer ameliyatı yapılması gerekebilir.

Lazer Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurga Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurga Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fistül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fistül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6