Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı: Kalp vücuda gerekli olan oksijenli kanı hiç durmadan pompalayan bir pompadır. Kalbin içindeki dört kapakçık, kanın kalp içerisinde tek yönde pompalanmasını sağlar. Kalp kapakçıkları kanın kalbinizin çeşitli kısımlarına doğru olarak ilerlemesini sağlayan kapı gibidir. Eğer kalp kapakçıklarda bir sorun varsa kanın kalbinizin içinde ve vücuttaki normal akımı bozulur. Bu durum sağlığın bozulmasına sebep olur. Kapakçık cerrahisi sayesinde kapakçıklarda oluşan sorunlar iyileştirilebilir.


Kapakçık Ameliyatı Uygulaması


Bu ameliyatla bir veya daha çok kapakçığın tamiri yapılır veya yeni bir kapakla değiştirilir. Kapakçık tamiriyle hasta kapakçığın iyileştirilmesi ve daha iyi çalışması sağlanır. Kapakçığın değiştirilmesi de eski ve hastalıklı olan kapağın alınarak, yerine yeni bir kapakçığın konulmasıdır. Bazen bu kapağın tamir edilmesi veya değiştirilmesine, cerrah operasyon esnasında karar verir. Cerrah kalbe ulaşmak için göğüs önündeki iman tahtası kemiğini açar. Ameliyat sonunda bu kemik çelik tellerle tekrar birleştirilir. Kemiğin kaynaması yaklaşık 6 hafta sürer.

Kapakçığın Tamiri: Kapakçığın tamiri esnasında, kapakçığın bir kısmı yeniden yapılanır ya da bir kısım kapakçık dokusu alınarak, kapakçığın daha iyi çalışması temin edilir. Sızıntı yapan kapaklardan bir kısım dokunun alınması, kapakçığın daraltılıp, daha iyi kapanmasını sağlar. Dar olan kapakçık dokusunun serbestleşmesi, kapakçığın daha iyi şekilde açılmasını sağlar.

Kapakçık Değiştirilmesi: Şayet kapakçık tamir edilemeyecek durumdaysa, suni bir kapakçık ile değiştirilir. İki tür suni kalp kapakçığı vardır.

Mekanik Kapakçıklar: Biyolojik olmayan bir maddeden yapılmıştır. Bu kapakçıktan takılan hasta ömrü boyunca kan sulandırıcı ‘Coumadin' adında bir ilaç kullanır.

Biyolojik Kapakçıklar: bu kapakçıklar değişik hayvan ve bazen de insan dokusundan yapılır. Bu kapakçık takılan hasta, ameliyat sonrası kanı sulandırıcı almasına gerek yoktur, ancak bu tür kapakçıklar mekanik olan kapakçıklar kadar uzun ömürlü değildir.

Cerrah hastanın kapak türünün hangisi olacağı konusunda, ayrıntılı bilgi verir. Hastanın yaşı, mesleği, kapak büyüklüğü, kalp ritmindeki bozukluklar ile hayat boyu kanı sulandırıcı ilaç alıp alamayacağı ve müdahale edilecek kapakçığın sayısı bu konuda dikkate alınacak hususlardır.

Ameliyat Esnasında Kan Dolaşımı: Kapakçık ameliyatı başında kalbin geçici durdurulması gerekebilir. Bu süreç içerisinde, kan dolaşımı bir kalp akciğer makinesi tarafından yapılır. Ameliyat sonunda kalp ve akciğer tekrar devreye sokulur ve normal işlevine devam eder.


Kapakçık AmeliyatındaCerrahi Ekip


Ameliyatta emeği geçen herkesin, ameliyat esnasında vazgeçilmez bir görevi vardır. Kalp cerrahı ve yardımcıları, hemşirelerin de yardımıyla ameliyatı gerçekleştirir. Anestezi uzmanı, sürekli olarak hastayı takip eder ve ağrısız bir ameliyat olmasını sağlar. Perfüzyonist ise ameliyat esnasında kan dolaşımını sağlayan kalp akciğer makinesini yönetir. Yaşamsal bulgular ameliyat süresince devamlı olarak kontrol edilir.

Kapakçık Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sezeryan Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sezeryan Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş İmplant Ameliyatı; İmplant Nedir, İmplant günümüz çağında doğal dişlere en yakın çözüm olan alternatif diştir. Ağız içinde eksik dişin yerine yapılan imp[...]

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir Sıkışması Ameliyatı: Sinirler omurilikten çıkarak bedende yol alırlar, bazen bu sinirler kemiklerin arasında ya da hareketli yerlerde sıkışabilmektedir. Omurilikt[...]

Safra Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Safra Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Safra ameliyatı; safra kesesinde taşların rahatsızlıklar oluşturması ile alakalı durumlarda safra kesesi ile kapalı yöntem ile alınması işlemidir. Safra kesesinde ilti[...]

Delik Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Delik Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Delik kalp ameliyatı, kalp denilince akla ilk gelen doğuştan kalp delik mi yoksa daha sonradan mı oldu bunu araştırmak gerekir. Ayrıca kalp deliği ne kadar büyük ve tam a[...]

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ameliyat sonrası, Kişiler ellerinde olmayan sebep ve rahatsızlıklardan dolayı bazı zor ya da kolay ameliyatlar geçirmektedir. Bu zor günlerin ardından artık eve geçme za[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6