Ameliyat Duası Okunuşu ve Anlamı
06 Temmuz 2024

Ameliyat Duası Okunuşu ve Anlamı

Ameliyat Duası

Ameliyat esnasında ya da ameliyat olacak kişi için okunacak duaların bütünü ameliyat duası olarak adlandırılır. Ameliyat olacak kişinin üzerindeki ağır stresi azaltmak ve ameliyat esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ameliyat duası okunur. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sözlerinin yazıldığı hadis-i şerif kitaplarında hastalar için okunması gereken birçok duadan bahsetmiştir. Günümüzde Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hadis-i şerif kitaplarından faydalanarak hastalarımızın ameliyatlarının sıkıntısız geçmesi için bu duaları okumaktayız.

Ameliyat İçin Okunacak Dualar

"Arş-ı Azimin Rabbi olan Allah-u Azimüşşan'dan sana şifa vermesini ve ihsan etmesini dilerim."

Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ayrıca aile fertlerinden biri hastalandığında mübarek elini hasta olan kişinin alnına koyarak şu duayı ederdi:

"Allah'ım! (Celle Celaluhu) Sen bütün insanlık aleminin Rabbisin. Bu hasta olan kişinin acısını dindir. Ona şifa ver. Şüphesiz şifayı veren ancak Sensin. Senden başka bir şifa verecek ve şifa yaratacak da yoktur. Ancak senin şifan vardır. Bu kuluna da hastalığından hiçbir eser kalmayacak bir biçimde şifalar ihsan eyle."

Ameliyat duası, bu duaları ameliyat olacak kişiye okumak o kişinin ameliyatının kolay geçmesini ve rahatlamasını sağlar. Bu nedenle duaların insan üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Ayrıca ameliyata hazırlanırken de bir kere Ayet-el Kürsi duasını, 7 defa Fatiha duasını, 3 kere İhlas Suresini, 3 kere Felak Suresini ve 3 kere de Nas Suresini okumak çok etkilidir. Ameliyat boyunca her işin rast gitmesini ve ameliyatın rahat geçmesini sağlar. Dualar kişinin maneviyatını yükselten en tesirli ilaçtır. Bu nedenle dua eden kişiyi olumsuzluk kaplamaz. Her şeye olumlu baktığı için bütün işleri hayır ile sonuçlanır.

Ameliyat Esnasında Okunacak Dualar

"Alemlerin Rabbi Allah-u Teâlâ'nın Adıyla. Allah (Celle Celaluhu) sana bütün hastalıklardan şifa versin. Haset eden hasetçilerin şerrinden ve bütün nazarı değmiş olan kişilerin şerrinden Allah-u Teâlâ seni korusun."

"Alemlerin Rabbi Olan Allah-u Teâlâ'nın adıyla. Seni rahatsız eden her şeyin şerrinden, her türlü kötü nefisten, bakan her türlü kem gözden sana Allah-u Teâlâ tarafından bir korunma diliyorum. Allah-u Teâlâ sana şifa versin. Sana Allah (Celle Celaluhu) adı ile koruma diliyorum."

Ekstra Bilgiler ve Tavsiyeler

Dua etmenin yanı sıra, ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

  • Ameliyat öncesinde doktora danışarak gerekli tıbbi bilgileri ve talimatları almak.
  • Ameliyat sonrası bakım ve iyileşme süreci için doktorun önerilerine uymak.
  • Stres ve kaygıyı azaltmak için meditasyon ve nefes egzersizleri yapmak.
  • Aile ve arkadaşlardan manevi destek almak.

Bu bilgiler ve dualar, ameliyat sürecinin daha rahat ve huzurlu geçmesine yardımcı olabilir. Duaların manevi gücü, kişinin iç huzurunu ve moralini yüksek tutarak iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Rahim Alma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Alma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Duası Okunuşu ve Anlamı

Ameliyat Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Ameliyat İpliği

Ameliyat İpliği