Gırtlak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gırtlak kanseri ameliyatı, Gırtlak ağız boşluğu ve yutaktan havanın nefes borusuna girişindeki kontrol bölgesidir. Gırtlağın herhangi bir bölgesinde yer alan kansere gırtlak kanseri denir. İleri evre gırtlak kanseri ne yazık ki ölümcül olabilmektedir. Bu hastalarda her ne olursa olsun öncelikle amaç nitelikli yaşarken sağ kalmalarıdır. Yapılan tedavi sonucu ağızda kuruluk olabilir, seste kısıklık söz konusudur. Boyunda nefes deliği, karında yemek tüpü gibi özelliklerle yaşamak zorunda kalınabilir. Gırtlak kanserinin diğer bir adı ise larenksdir. Hem nefes almamızda hem de konuşmamızda ve beslenmemizde rol oynayan bu önemli organ çok sayıda adale tarafından kontrol edilmektedir. Bu kadar çok görev üstlenen gırtlak birçok travma ve irritasyondan fazlasıyla etkilenebilir. Ayrıca birçok kanserojenlere maruz kalabilir. Gırtlak kanserinin sigara ve alkolün dışında diğer nedenleri arasında fazla miktarda hayvansal yağ içeren beslenme şekli reflü rahatsızlığının boğazı tahriş etmesi ve genetik nedenler gösteriliyor.

Gırtlak kanseri tanısı nasıl konulur?
 • Doktorunuz ilk olarak elle muayene ile şişlik olup olmadığına bakar.
 • Doktor gırtlak bölgesini görmek için laringoskopi yöntemi ile gırtlağa kamera indirir.
 • Uzman hastadan doku örneği alıp laboratuvara gönderebilir. Bu en etkili yöntemdir.
Şu andan ABD de gırtlak kanseri ile yaşayanların sayısı yaklaşık 90.000'dir. Erkekler arasında daha yaygındır. Her 6 erkeğe karşılık sadece 1.3 kadın gırtlak kanserine yakalanıyor. Tedavisinde seçilecek yöntem tümörün büyüklüğüne ve nerede bulunduğuna göre değişir.

Gırtlak kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 • Gırtlak kanseri ameliyatları 3 ana başlık altındadır. Bunlar; subtotal (Tüm gırtlağın alınmasına yakın), partiyle (Sınırlı), larenjektamiler yani gırtlağın tümünün alınmasıdır.
 • Parsiyel ve larenjektomiler de ses fonksiyonu iyi kötü doğal yoldan olur. Solunumunu ise hasta geçici süreliğine boğazın duvarına açılmış olan delikten alır. Daha sonra o delik kapatılır ve normal ağız burundan solunumunu sağlar. Fakat gırtlak tümüyle alınırsa artık hasta ses fonksiyonunu doğal yoldan kullanamaz ve boğaz ön duvarına kalıcı olarak açılan delikten solunumunu sağlar.
 • Ameliyatla alınan parçanın Patoloji sonucu takip edilmelidir. Patoloji sonucunuz incelendikten sonra gerekirse ışın tedavisi yapılabilir. Bu kanser, kimi zaman ışın tedavisi, kimi zaman bileşik tedavi, kimi zaman ise böyle ameliyat ile gerçekleştirilmektedir.

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Göz Rengi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Rengi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Obezite Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Obezite Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6