Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı, bu ameliyat çoğunlukla spinal anestezi yardımı ile gerçekleştirilir. Uzman hekim kasık bölgesinden yaklaşık olarak 2-3 cm'lik bir kesik yardımı ile testis damarına ulaşılır. Bu kesik mikroskop altında çoğunlukla toplar damar diğer damar üzerinden ayrılarak bağlama sağlanır. Mikroskop kullanılmayarak yapılan ameliyatlarda ise lenf damarları atardamar üzerine bağlanır. Ancak bunların bağlanması ile testis küçülmesi gibi oluşumlar istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Toplardamarların yetersiz düzeyde bağlanması sonucu olarak nüksler görülebilir. Bu sebeple ameliyat çok dikkatli bir düzeyde yapılmalıdır. Bu ameliyatta Uzman hekimin deneyimli olması gerekmektedir. Mikro cerrahi eğitimi almış Uzman hekimler bu damarların birbirinden ayrımını kolaylıkla sağlamaktadır. Ancak bu şekilde sağlandığında sperm parametreleri üzerinde belirgin bir şekilde sağlanarak gebelik düzeyinde artama olur. Hassas mikro cerrahi yöntemi sayesinde gerçekleştirilen bu ameliyatlar yerine uygulanan diğer yöntemler mikrocerrahinin başarısız uygulanmasından kaynaklı varikosel operasyonu olan hastaların %35-40'ında bu rahatsızlık devam etmektedir.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Başarı Oranı

Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde mikro cerrahi operasyonu geçiren hastalarda bu rahatsızlığın tekrardan nüksetme oranı oldukça düşüktür ancak farklı ameliyat yöntemleri ile yapılan ameliyatların tekrardan nüksetme oranı %30-50 oranlarındadır. Mikro cerrahi varikoselektomi ameliyatı akabinde testis üzerindeki ısı miktarı hızla düşerek toksik maddeler testise reflüsü önlenmektedir. Böylelikle yeni sperm oluşumu amacıyla istenilen uygun bir ortam meydana gelir. Böylelikle sperm sayısı artarak, hareket yeteneği azalan spermlerin düzgün şekilde sağlıklı spermler oluşmasını sağlamaktadır. Bu durum kısırlığın önlenmesi konusunda ciddi anlamda tıp bölümünün ilerlemesini sağlamaktadır.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Bu yöntem kısırlık sorununun çözümü noktasında ciddi anlamda başarılar mevcuttur. Bu ameliyat sonrasında hasta kişi kısa zaman içerisinde ayağa kalkarak normal hayatine devam eder ancak ameliyat sonrasında kişi kasık bölgesine darbe almamaya dikkat etmemelidir. Özellikle Cinsel ilişki konusunda 1-2 gün beklenilmesi gerekmektedir. Kasık bölgesinde yapılan ameliyattan kaynaklı olarak zorlanmaması gerekmektedir. Varikosel ameliyatı sonrası küçük çaplı ağrılar gözlemlenmektedir. Ameliyat sonrası ayakta fazla kalınmamalı ve ağır yük taşınmamalıdır. Varikosel ameliyatısın sonrasında testiste ağrı ve şişliklerin yanı sıra karıncalanma hissi oluşsa ise de 1-2 gün içinde bu problem ortadan kalkmaktadır. Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı sonrasında kişi kişisel bakımına dikkat etmelidir. Sağlığa istenilen önem verilmediği takdir de kimi hastalar üzerinde ameliyat bölgesinde iltihaplanma gözlemlenmektedir. Böylesi bir durumda Uzman hekime konu bildirilerek Uzman hekimin bildirdiği ilaç tedavileri harfiyen yapılmalıdır. Ameliyat sonarsında 3 ay sonrasında tekrardan kontrole gidilerek hasta muayene edilir ve spermiogram ölçümü yapılır. Bu ameliyat sonrasında sperm canlılığında ciddi anlamda artmalar gözlemlenir.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Rengi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Rengi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Mide Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6