Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı kalp ameliyatı, bu ameliyat yöntemiyle kalp ameliyatı sisteminde yeni bir devir başlamış olup; yeni sistem sayesinde hastalar daha kısa sürede iyileşmektedir. Bu işlem sırasında hastanın yoğun bakımda yatma süresi azalırken; sırt üstü yatar halde beklemesi zorunlu değildir. Hatta bu işlemi sonrasında ameliyattan birkaç gün sonra hasta yürüyebilir ve günlük aktivitelerine yavaş yavaş başlayabilir. Kapalı kalp ameliyat sistemiyle enfeksiyon ihtimalinin daha düşük olması ile hastanın vücudunda ameliyat izi olmadığından estetik açısından oldukça avantajlı bir yöntemdir. Bu ameliyat sistemi her yaştaki hastalara uygulanırken; kaburgalar kesilmeden hastanın rahatlıkla tedavi edilmesi sağlanır.


Kapalı kalp ameliyatı uygulaması


Bu işlem esnasında hastanın sağ koltuk altından küçük bir kesi ile kaburgalar arasında girilerek kalp ameliyatı gerçekleştirilir. Kapalı kalp ameliyatı sırasında hiçbir kemik ve kas kesilmeden; ön göğüs kemiği açılmadan bu ameliyat gerçekleştirilir. Mitral kapak tamir veya değişimi, aort kapak tamiri ve değişimi, triküspit kapak tamiri ve değişimi gibi kalp rahatsızlıkları bu yöntemle tedavi edilir. Ayrıca çift kapak tamiri ve değişimi, kalpte bulunan kapak tamiri ve yer değişimi, sağ koroner arter bypass tedavisi ve bu yolla sağlanmaktadır. Fibroblastoma gibi hastalıklarda kapalı kalp ameliyatı ile tedavi edilir. Kapalı kalp ameliyatı her yaştaki hastaya uygulanırken; kadın ve erkek kalp kapağı hastalıkları veya kalp deliği onarması hastalarına da uygulanmaktadır. Sağ koltuk altından meme bölgesine paralel olarak kesik oluşturulur. Kaburgalar arasından kalp kapakçığına ulaşılarak; gerekli işlem uygulanır. Endoskopi görüntüleme teknikleri ve aletler kullanılarak kesiğin boyu küçültebilir ve video asist endoskopik cerrahi tekniği ile konforlu ve güvenli bir şekilde bu işlem uygulanır.


Kapalı kalp ameliyatının avantajları

 • Bu işlem sonrasında hastada ameliyat sonrasında daha hızlı iyileşme görülür.
 • Yoğun bakımda kalma süresini daha kısa olduğundan hastanın hastanede kalış süresi kısalır.
 • Bu ameliyatla kan transfüzyon ihtiyacı da azalır. Kapalı kalp ameliyatı sayesinde ameliyat sonrasında daha az ağrılar oluşurken; ameliyat sonrasında hasta istediği pozisyonunda yatabilir.
 • Bu ameliyat göğüs kemiği önden açılarak uygulandığında hasta uzun süre sırt üstü yatırmak zorundadır. Kapalı kalp ameliyatında böyle bir zorunluluk yoktur.
 • Kapalı kalp ameliyatı obezite olan kişilerde ve uyku apnesi olan kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Bu hastaların sırt üstü yatamaması sebebiyle diğer ameliyat sistemi yüzünden tedavi edilemezken; bu yöntem sayesinde hasta istediği yönde rahatça yatabilir.
 • Kapalı kalp ameliyatı sayesinde hasta rahatlıkla yardım almadan tek başına yataktan kalkabilir ve kendisi rahatça yatabilir. Bu işlem sonrasında hasta rahatça öksürebilir.
 • Özellikle yaşlılarda, kemik erimesi olan kilolu kişilerde göğüs kemiğinin açılma riski yüksek olduğundan dolayı bu teknik sayesinde bu riskler ortadan kalkmaktadır.
 • Ameliyat edilen bölgenin iyileşmesi daha hızlı olurken; kemik kesilmediği için göğüs kemiğinin açılma riski de olmaması sebebiyle enfeksiyon riski azalır.
 • Kapalı kalp ameliyatı sonrasında hasta birkaç gün içerisinde hastaneden taburcu olur. Ameliyat sonrasında da günlük hayatına dönebilir ve istediği şeyleri yavaş yavaş rahatlıkla uygulayabilir.
 • Kapalı kalp ameliyatından kısa bir süre sonra otomobilde kullanabilir ve emniyet kemeri takabilir.
 • Göğsüne darbe gelmesinden korunmak zorunda değildir. Çünkü göğüs bölgesinde hiçbir hasara, ağrıya ve kesiğe neden olmadan bu ameliyat gerçekleştirilmiştir.
 • Kapalı kalp ameliyatı sonrasında hasta rahatlıkla kollarını kullanabilir ve yüzme gibi aktiviteler uygulayabilir.
 • Ameliyat yeri koltuk altına yakın olduğu için bu bölge görülmediğinden daha estetik bir ameliyat gerçekleştirilmiş olur.
 • Hastanın göğüs kısmı kesilmediği için hasta psikolojik açıdan da daha rahat eder. Kapalı kalp ameliyatı son dönemlerde uygulanan en büyük ameliyatlar arasında yer alırken; hasta açısından oldukça kolaylık sağlanmaktadır.

Kapalı Kalp Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vitrektomi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vitrektomi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır?

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır?

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandisit Ameliyatı, kör bağırsağın iç kısmında yer alan apandisitin iltihaplanması durumunda apandisitin vücuttan çıkarılması için yapılan cerrahi operasyondur. A[...]

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Burun ameliyatı sonrası kanama, Burun ameliyatının en büyük sorunlarındandır. Estetik ameliyat denince akla ilk gelen şey burun ameliyatıdır. Burun, geçmişten günüm�[...]

Labioplasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Labioplasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Labioplasti Ameliyatı, Bayanların en çok rahatsız olduğu vajina estetik sorunlarından biri olan iç ve dış dudakların büyük olması, sarkması ya da renk değişikliğid[...]

Kalça Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kırığı Ameliyatı, yaşlıların korkulu rüyası olan bir ameliyattır, kalça kırığı olan hastalara bakıldığında ortalama %90'ı 65 yaş üstü hastalardır. S[...]

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Taşı Ameliyatı; İdrar yollarında bir bakteri, iltihap hücresi veya protein gibi oluşumların üzerine çökerek taş oluşturan tuzlar vardır. Birbirinin üzerine ya[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6