Hipofiz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Hipofiz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hipofiz Ameliyatı Hipofiz, kafatasının ortasında, bulunduğu yer olarak iki gözün arasında, burnun üstü kısmında ve arkasında yer tutan bir bezdir. Ağırlık olarak altı yüz mg olması ve kahverengiye yakın bir renktedir. Kadınlarda farklılık gösterir ve boyutu erkeklerdekine göre büyüktür. Bu bez iki bölüme ayrılır ve ön hipofiz ve arka hipofiz olarak adlandırılır. Ön bölüm hipofizin %75-80'nini oluşturmaktadır. Ön hipofizden 6 tane hormon salgılanır. Bu hormonlar sayesinde vücutta bulunan diğer hormon bezleri de salgılanır. Dolayısıyla hipofiz bezi vücuttaki tüm salgı bezlerini kontrol altına almış olur.

Hipofiz Tümörleri Hipofiz bezi beyinde iki gözün hemen hemen ortalarında yer alan küçük bir bez parçasıdır. Bu bezde oluşan tümörler rahatsız edici bir hal alır. En çok görünen tümör prolaktin salgılayan tümörlerdir. Ayrıca TSH salgılayan tümörlerde genellikle görünür haldedir. Hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonunun çok fazla olarak salgılanması durumuna hiperprolaktinemi diyoruz.

Teşhis, Öncelikle teşhis için prolaktin düzeyi ölçülür ve yükseğe çıkmışsa tetkik tekrarlanır. Prolaktin düzeyinde yükseklik varsa bunun tiroit bezinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmak gerekir. Hipofizde tümör olup olmadığını anlamak için hipofiz MR tetkiki yoksa tomografi yapılır. Hipofizde tümör varsa diğer hormonlar incelenir. Büyük tümör varsa görme alanı yapılır.

Tedavi, Hastalara ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Buna göre uygun ilaç tedavisi öncelikle başlatılmış olur. İlaçların bulantı, kusma, depresyon gibi yan etkileri olabilir. Öncelikle ilaç tedavisinin kullanılmasındaki amaç yavaş yavaş prolaktin seviyesini düşürmek ve tümörü küçültmektir. Tümör büyükse tedavi kesilmez. İlaç etki etmeyen gittikçe büyüyen tümörlere cerrahi tedavi (Ameliyat) uygulanır.

Hipofiz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi genellikle kişiler baş ağrıları ve görme bozukluğu şikâyetleri ile gelirler. Kişide teşhis konulduktan sonra ilaç ile tedavi sonuç vermeyince, hipofiz ameliyatına geçilir. Yani cerrahi tedavi uygulanır. Bu tedavi burun yolu ile yapılan önce dudak altı ya da burundan girilerek burun arasında perde bulunmaktadır. Burdan sinüs yoluyla hipofize ulaşılır. Daha sonra özel bir spekülum yerleştirildikten sonra mikroskop altında incelemeler yapılır. Son yıllarda en çok önemli yer tutan cerrahi teknik içerisinde uygulanan hipofiz ameliyatı içeride "endoskopik hipofiz ameliyatları" bulunur. Endoskopik ameliyatların yaklaşık yirmi yıl önce sinüs ameliyatı ile ortaya çıkması ile aynı zamanda tıbbi teknolojinin hızla ilerlemesiyle endoskopik hipofiz ortaya çıkmış oldu.

Hipofiz ameliyatı sırasında böbreklerde suyun tutulmasında bozulma, hipofiz hormon sayısında azalma, beyin zarı iltihabı ve kafa içi kanamalar gibi komplikasyonlar izlenir. Endoskopik teknik yapılan ameliyatlarda karşılaşılan bu komplikasyonların görülme sıklığı burun septomu yoluyla yapılan klasik ameliyatlara göre farkı bulunamamıştır. Endoskopik tekniğin klasik ameliyata göre farkı, uyuşukluk olmaması, burun kanaması ve burun tıkanıklığı gibi şikâyetlerin az olması farklı kılıyor. Hipofiz ameliyatı sırasında sinüsün arka duvarının arkasında yer alan hipofiz beyine ulaşmak için sinüs içerisinden gecikmesi gerekir. Ameliyat güncel teknikleri kullanan ve Uzman cerrahi ekip tarafından ve burun boğaz uzmanından oluşan ekipler tarafından yapılmalıdır. Hipofiz ameliyatı sırasında burun pasajları yolu ile sferoid sinüse ve at sinüsün arka duvarında bulunan içinde hipofiz bezine ulaşılır. Ameliyattan sonra belden katater yerleştirilmesi gerekir.

Sonuç olarak endoskopik hipofiz ameliyatı bu ameliyat içerisinde en güvenilir olanıdır ve aynı zamanda ameliyata bağlı rahatsız edici sonuçlarda azalma sağlanmaktadır.

Hipofiz Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kaldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kaldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6