Kapalı Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kapalı Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı prostat ameliyatı, erkeklerde uygulanan bir yöntemdir. İnsanlarda meydana gelen birçok prostat sorununda etkili olan yöntemler, prostatın bazı sorunlarında kullanılamayabilir. Günümüzde en çok prostat büyümesi olarak adlandırılan hastalık için uygulanan bu ameliyat sayesinde birçok kişi sağlığına kavuşmaktadır. Kapalı prostat ameliyatı için yaklaşık olarak bir kalem kalınlığında alet, kişinin idrar yollarına sokulur. Bu şekilde kişinin mesane çıkışına kadar gidilir ve burada meydana gelen prostat problemlerinin giderilmesi için işlemlere başlanır. Bu aletle, kişinin prostatına küçük bir elektrik akımı verilir ve büyümüş olan prostatın bir kısmı kesilir. Kesilen prostatlar oldukça küçük parçacıklar olarak alındığı için parçaların çıkarılması da kolay olmaktadır. Kapalı prostat ameliyatının birçok avantajı bulunmaktadır. Fakat avantajı kadar da dezavantajı bulunur. Birazdan bunlara biraz daha yakından değineceğiz. Bunun yanında anesteziden bahsetmek gerekirse, kişilerde bu ameliyatın uygulanması için yapılan anestezide, hastanın durumuna bakılarak genel anestezi ya da bölgesel anestezi uygulamaları yapılır. Bu seçim yapılırken doktor kararına ve biraz da hastanın kararına bakılmaktadır. Genellikle ameliyattan korkan ya da ilk kez ameliyat olan insanlarda genel anestezi uygulamaları yapılarak kişi uyutulur.

Kapalı prostat ameliyatı öncesinde kişilerde ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler bazı insanlarda oldukça olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Fakat ilaç tedavisinin fayda etmediği insanlarda mecburen bu ameliyat yapılır. Genellikle ilaçlar, kişilerde idrar yollarının genişlemesini ve prostatın sorun olmamasını sağlar. Eğer kişide prostat sorunu aşırı fazlaysa kesinlikle bu ilaçlar fayda etmez. Kapalı prostat ameliyatında bazı insanlarda lazer yöntemi kullanılarak büyümüş olan prostatın parçaları lazerle dondurularak dokular küçültülür. Fakat bu işlem çok tercih edilmemektedir. Prostat sorunlarında en iyi yöntem kapalı prostat ameliyatıdır.

Kapalı prostat ameliyatının riskleri nelerdir?
 • Prostat, her ne kadar kapalı ameliyatla küçültülmüş olursa olsun, kişilerde birkaç hafta boyunca kanama riski vardır. Bu nedenle bazı insanlarda ameliyat sonrasında kanama riski meydana gelebilir. Özellikle idrar yaparken kanamalar çok sık karşılaşılır. Böyle durumları doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.
 • Ameliyat sonrasında prostat bölgesinde iltihaplanma oluşabilir. İltihaplanma ise direk olarak kişinin testis bölgesinde ödem oluşumuna ve aşırı ağrı sorununa neden olabilir. Bu nedenle bol bol istirahat sizler için iyi olacaktır.
 • Bazı insanlarda kapalı prostat ameliyatı sonrasında idrar yollarında daralma görülebilir. Bu durum idrar sırasında şiddetli ağrılara neden olabilir.
 • Nadir olarak görülse bile bazı insanlarda idrar kaçırma gibi sorunlar meydana gelebilir.
 • Kişilerin iyileşme sürecinde kaldıkları yerin hijyenine bağlı olarak enfeksiyon riski vardır.
Ameliyat sonrasında

Kapalı prostat ameliyatı sonrasında bol bol dinlenmeniz gerekmektedir. Dinlenme sürecinde vücudunuz hızlı bir şekilde kendisini toparlayabilir. Bunun yanında bol bol sıvı almalısınız. Bu şekilde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayarak hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz. Kapalı prostat ameliyatı olan kişiler kesinlikle üç ay kadar bir süre ilişkiye girmemelidir. Ameliyat sonrasında kişinin patoloji sorununu kesinlikle takip etmesi gerekmektedir. Çünkü alınan prostatın kanserli olup olmaması çok önemlidir.

İnsanlarda ameliyat sırasında prostatın tamamı değil, sadece bir kısmı alınır bu nedenle olası bir kanser durumunda kişide hastalık ilerleyebilir. Bunun için sık sık muayenelerinizi olmalısınız.

Kapalı Prostat Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nasır Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nasır Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Revizyon Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Revizyon Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Yağ Bezesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Bezesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Lazerle Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6