Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak ameliyatı, kulak, dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümde değerlendirilir. Her bir bölümde meydana gelen hastalıklar bazen ilaç tedavisine yanıt vermez ve ameliyat gerekebilir. Fakat kulak üzerinde gerçekleşen ameliyatlar en çok orta kulak hastalıklarına karşı yapılır.


Orta kulak ameliyatları ne zaman yapılır?


Orta kulak ameliyatları özellikle orta kulak iltihabını tedavi edebilmek için yapılır. Akut olarak gelişen orta kulak iltihapları ilaç tedavisine yanıt verirken, kronik gelişen orta kulak iltihaplarında genelde ameliyat kullanılır. Orta kulak iltihabı haricinde tümör ya da travma sonucunda da kulak ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Orta kulak iltihaplarında gerçekleştirilen ameliyatlar bazen ufak girişimler olurken bazen de büyük ameliyatlar olabilir. Ameliyatlar;

Kulak zarı çizilmesi: Seröz ya da akut orta kulak ameliyatları için tercih edilir.

Kulağa tüp takılması: Seröz orta kulak iltihabının tedavisi için ameliyata başvurulur.

Mirengoplasti: Kulak zarında meydana gelen hasarları onarmak amacıyla yapılan ameliyatlardır.

Timpanoplasti: Orta kulakta gelişen iltihabı temizlenir. İşitmeye engel olan kulak kemikçikleri onarılarak işitmeye engel olan durum ortadan kaldırılır.

Mastoidektomi: Orta kulak boşluğunun arka tarafındaki kemik içinde yayılan iltihabı temizlemek ve kemiğin iç kısmını açmak için gerçekleştirilen ameliyat türüdür.


Kulak ameliyatı hangi durumlarda gereklidir?


Kronik olarak gelişen orta kulak iltihabı bazı durumlarda hastaya zor anlar yaşatacak boyutlarda olmayabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat son seçenek olarak düşünülür. Fakat iltihap nedeniyle duyma kaybı ilerliyorsa, iltihap çevre dokulara yayılım gösteriyorsa ve komplikasyonlar yaşanıyorsa ameliyata ihtiyaç duyulur. Orta kulak ile alakalı kesin olarak ameliyatla tedavi edilecek bir rahatsızlık kolesteatom'dur. Kolesteatom orta kulakta kümeleşerek büyüme, kemiği eriterek çevre dokulara zarar veren bir birikimdir. Bu durum çok nadirde olsa doğuştan da kaynaklanabilir. Ancak asıl nedeni östaki borusunun işlevini yerine getirememesi sonucu negatif basınca ya da iltihaba bağlı komplikasyonlardır.


Kulak ameliyatı nasıl yapılır?


Orta kulak ameliyatları genellikle genel anestezi yardımıyla yapılır. Orta kulağa ulaşabilmek için bazen kulak kepçesinin önünden kesi açılsa da genelde kulak arkasında kesi açılması tercih edilir. Miregoplasti ve timpanoplasti ameliyatlarında kulak zarındaki deliği tamir etmek için kulak arkasında bulunan kastan zar alınarak ameliyat yapılır. Şayet mastoidektomi yapılacaksa matkaba benzer bir alet ile kulak arkasındaki kemiğin içi açılır ve temizlenir. Orta kulakta bulunan kemikçikler ses iletişimini sağlayacak şekilde onarılır. Bazen protezler kullanılabilir. Timpanoplastide kas içinden alınan zar delik zarın altına ya da üstüne yerleştirilir.


Kulak ameliyatın riskleri nelerdir?

Orta kulak etrafında birtakım önemli yapılar bulunmaktadır. Ameliyat anında bazen bu yapılar hasarlanabilir. İç kulak zarar gördüğünde tam ya da kısmi olarak işitme kaybı yaşanabilir. Yüz sinirleri zedelendiğinde yüz felci gelişme olasılığı vardır.


Kulak ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra pansumanlara çok dikkat edilmelidir. Pansumanın ne sıklıkta ve nasıl yapılacağı hakkında hasta doktor tarafından bilgilendirilir. Pansuman sargıların ıslanmaması ve kaymaması gerekir. Kulak ameliyatlarından sonra beslenme konusunda hasta için bir kısıtlama söz konusu değildir. Mastodektomi ameliyatlarından sonra kulak içinde oluşan boşlukta kulak kiri birikimi olabilir. Kulak kirinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.


Kulak ameliyatları kesin tedavi sağlar mı?

Kronik olarak gelişen orta kulak iltihapları için gerçekleştirilen ameliyatlarda %100 düzelecek diye bir garanti verilemez. Zarın tutmaması, uygulanan protezlerin kayması ya da iltihabın devamlılığını koruması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Kulak Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Arpacık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Arpacık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Arpacık ameliyatı: Göz kapağında görülen bir tür şişkinliktir. Aslında it dirseği olarak da bilinir. Arpacık gözün kızarmasına ve şişmesine sebep olur. Bu durum [...]

Mide Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide aldırma ameliyatı, İngilizce literatürde“sleeve gastrectomy” olarak bilinir ve tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılır. Amerika'da başlayan bu ameliyat özelli[...]

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri, Ameliyat aletleri, cerrahi operasyonlarda kesi yapmak, kemik ya da deriyi çekmek, tutmak, genişletmek ya da dikmek için kullanılan aletlerdir. Ameliyat aletl[...]

Göz Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Katarakt Ameliyatı, Katarakt gözde bulunan merceğin çeşitli nedenlerden dolayı saydamlığını kaybederek buna bağlı görmenin azalması ile sonuçlanan göz rahatsı[...]

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı; Diz eklemini meydana getiren uyluk ve bacak kemikleri arasına yerleşmiş olan menüsküs, dizin stabil olmasını sağlayan ve süspansiyon yapar. Kıkırda[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6