Bağırsak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Kanseri Ameliyatı, Kanser vücudumuzun belirli bölgelerinde görülen kötü huylu kitlelerdir. Pek çok kanser türü mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de bağırsak kanseridir. Bu kanserin değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de cerrahi operasyondur. Kanser ameliyatı, bedenin bir kısmının kanserin tespit edilmesi ya da iyileştirilmesi için alınması veya onarılabilmesi maksadı ile cerrahi bir müdahaledir. Bu operasyonlar kanser rahatsızlıklarının temelin oluşturmaktadır. Uzman doktor kanser hücrenin ameliyatını kanser rahatsızlığının teşhis edilmesinden sebep olduğu belirtilerin hafifletilmesine ve tedavi uygulamasına kadar pek çok amacı içermek için kullanmaktadır. Kanser ameliyatı tek tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir fakat ışın, kemoterapi, hormon terapi ve biyolojik terapi bazı uygulamalarla da desteklenebilmektedir.


Kanser Ameliyatı Tedavide Nasıl Kullanılır?


Kanserli hücrelerin ameliyat edilmesinin bir ya da daha fazla amacı olabilir. Kanser ameliyatının temel nedenleri şunlardır:
 • Kanserin önlenmesi: Eğer kanserli hücrenin diğer doku ya da organlara dağılma ihtimali varsa, Uzman kişi kanser büyümeden bu doku veya organları bedenden çıkarmayı düşünebilir. Mesela ailesel polip adı verilen genetik bir rahatsızlığınız varsa, kolon kanseri üretme ihtimali yüksek olduğundan dolayı Uzman kişi kolon ve rektumun alınması amacı ile operasyon önerebilir.
 • Teşhis: Uzman doktor kanser operasyonu ile tümörün kötü huylu olup olmadığına saptayabilmek için mikroskobik inceleme altında oluşan tümörün tümünü alabilir.
 • Evreleme: Kanser operasyonu uzmanın kanserin ne derece ilerlemiş olduğunu, yani hangi evrede olduğunu saptamak için yapılabilmektedir. Ameliyat uzmanın, tümörlü hücrernin büyüklüğünü saptayabilmesi için ve kanserin lenf nodlarının (Bezeler) ilerleyip ilerlemediğini tespit etmek için uygulanabilmektedir. Kanserin hangi evrede olduğunu tespit etmek için ek test uygulamaları da gerekebilmektedir.
 • Primer tedavi: Kanserli hücrelerin ameliyatı, genellikle kanser lokal bir halde ise veya o süreçte yayılma göstermemiş ise pek çok tümör için düzelme ihtimali en fazla olan yöntem olarak bilinmektedir. Kanserin yayılım gösterdiğine dair bir bulgu var ise Uzman doktor primer tedavi olarak kanser saptanan tümörü almak için cerrahi operasyon önerebilir.
 • Debulking: Yani imkân dahilinde bütün tümör dokularının çıkarılmasıdır. Kanserli olan tümörün tümüyle çıkarılmasının imkânı yoksa yani bu uygulamayı yapmak bir organa fazlaca tahribat verecekse Uzman kişi kemoterapi veya ışın tedavisinin daha iyi etki edebilmesi için olabildiğince tümör dokusu çıkarılmalıdır.
 • Belirti ya da yan etkilerin tedavisi: Kimi zaman cerrahi operasyon, kanserli hücrelerin kendisini tedavi etmek yerine daha iyi yaşam sürebilmeniz için kullanılmaktadır. Mesela bir sinire ve kemiğe baskı uygulayan veya bağırsağınızda tıkanmaya sebep olan bir tümörün sebep olduğu ağrıyı azaltmak için uygulanabilmektedir.
Cerrahi uygulama çoğu kez kemoterapi ve ışın tedavisi gibi kanser tedavi yöntemleri ile kullanılmaktadır. Başka kanser tedavi uygulanıp uygulanmayacağı kanserin türü ve evresine göre şekillenmektedir.


Cerrahi Operasyon Nasıl Gerçekleşir?


Kanser ameliyatının genel amacı kanserli tümörleri tamamıyla vücuttan atmaktır. Cerrah bu işlemi yapabilmek için neşterle kesi yaparak ve kanserin tamamıyla çıkarıldığına kanaat getirebilmek için kanserli hücrenin tümünü ve çevresinde bulunan bazı sağlıklı dokuları alarak yapmaktadır.


Operasyon Neticesinde Hangi Yan Etkiler Oluşmaktadır?


Her cerrahi müdahale de olduğu gibi kolon ameliyatında da bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Ameliyat sonrasında en yaygın görülen yan etki ameliyat yapılan bölgede ağrı oluşmasıdır.
 • Ameliyat bölgesinde açık yara oluşmasından dolayı enfeksiyon kapma riski yüksektir. Ameliyat sonrasında yara bakımı önerildiği şekilde uygulanmalıdır.
 • Cerrahi uygulama yapılan organda fonksiyon kayıpları görülmektedir.
 • Operasyon gerçekleştirilen yerde kanamaların oluşması.
 • Ameliyat sonrasında kan pıhtısı oluşma ihtimali de göze alınması gereken bir risktir.
 • Ameliyattan sonra bağırsak ve mesane fonksiyonlarında farklılıklar gözlenebilir. Yani boşaltım işlemlerinde zorlanmalar yaşanabilir.

Bağırsak Kanseri Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Göz Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

Pankreas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pankreas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pankreas ameliyatı, karın boşluğunun üst tarafında bulunan arka duvara yapışık bir organdır. Pankreas iç ve dış salgılarla ilgili olarak görev yapan bir organdır. �[...]

Diş Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Eti Ameliyatı, iş eti hastalığında en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Diş yüzeyi temizliğinde diş yüzeyine yapışan tatar ve plağın alınmasıdır. Aslında [...]

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Ameliyatı, Miyop rahatsızlığı ülkemizde ciddi anlamda görülen bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle odaklanmaya dayalı olarak gelişerek ilerleyen bir rahat[...]

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı, Meme kanseri son yıllarda görülme oranı artan bir hastalıktır. Meme kanseri ameliyatında en büyük önem, ameliyatın teknik olmasından ziyade han[...]

Basur Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Sonrası, Basur ameliyatı yaşın ilerlemesiyle beraber pek çok kişinin dışkılama esnasında bağırsağın dışarı sarkması nedeniyle artış gösteren b[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6