Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şaşılık ameliyatı, gözlerin paralelliğinin bozulması sonucu oluşan şaşılığın tedavisinde kullanılır. Göz kaslarının hareketini belirleyen, sinirleri yöneten merkez beyindir. Bu nedenle sinirlerde oluşabilecek ani felçler gözde bozukluklarına neden olur. Beynin görmeyle ilgili kısmı her iki gözden gelen iki ayrı resmi tek bir üç boyutlu görüntü haline getirebilir. Çocuklarda yaşanan şaşılıkta göz kaydığı için beyne 2 değişik resim gelir. Beyni kayan gözden gelen görüntüyü dikkate almamayı öğrenir. Bu da derinlik hissinin kaybolmasına neden olur. Yetişkinlerde yaşanan şaşılıkta ise beyin her iki gözden gelen görüntüleri algılamayı öğrenmiş olduğu için kayan gözden gelen görüntüyü ihmal edemez. Bunun sonucunda çift görme ortaya çıkar. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı durumlar sonucu sinirlerde felçler oluşabilir. Annenin yaşadığı sorunlu hamilelik dönemi, doğumun problemli olması da çocukta oluşabilecek şaşılığı tetiklemektedir. Şaşılığın oluşmasında tek bir neden yoktur. Şaşılıkta genetik yatkınlık da söz konusu olabilir. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali daha fazladır. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi, yaşanan kas felcinin kalıcılığına bağlı olarak değişebilir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Şaşılık belirtileri gözde sulanmalar ile kendini gösterir. Sulanmalar sonucu bulanık görme ya da çift görme yaşanır. Gözdeki bu yapının bozulması sonucu kişinin görme yetisi zorlaşır. Göz görme işlemini yaparken daha fazla efor sarf eder ve daha fazla yorulur. Bu yorulmalar sonucunda da üç boyutlu görüntünün kaybolması gerçekleşir. Gözlerde ve başta sık sık ağrılar yaşanır. Kişinin görme yetisi zorlaşır. Doğuştan olan kaymalar genellikle bebeklik döneminde
6 ay-1 yaş aralığında ortaya çıkar. Çocuklarda 2-3 yaşa kadar görülmeye devam ederse cerrahi müdahale gerekebilir. Dünya genelinde şaşılık tedavisinde iyileşme için gereken yaklaşık ameliyat sayısının 1.5 civarında olduğu düşünülmektedir. Şaşılık ameliyatının başarısı şaşılığın derecesine göre değişse de %70'in üzerindedir.

Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şaşılık ameliyatlarında çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Ameliyat göz küresine yapışık olan kaslar üzerinde yapılır. Şaşılığın düzeltilmesi ve gözler arasındaki paralelliğin sağlanması için çeşitli teknikler kullanılarak bu kasların güçleri arttırılır ya da azaltılır. Şaşılık ameliyatı esnasında göz tembelliği de tedavi edilebilmektedir. Bu sayede 3 boyutlu görmede sağlanabilir.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalı?

Ameliyattan sonra ilk gece hasta hastanede istirahat eder. Ameliyatlı göz bir bandajla kapalı tutulur. Ertesi gün bandaj açılarak ilk pansuman yapılır. Ameliyatlı gözün kapaklarının şiş, kızarmış, biraz morarmış olarak görünmesi olağandır. Genellikle ameliyat sonrası biri antibiyotik biri anti-inflamatuar içeren bir göz damlası tavsiye edilir. Göz damlasının 15 gün süreyle kullanılması gerekir. Gözün normal görünümüne kavuşması 6 hafta kadar sürer. Ancak ameliyatlı göz bu 6 haftalık süre içerisinde toz, duman gibi çevresel etkenlerden korunmalıdır. Ayrıca duş alırken ameliyatlı göze su ve sabun temas edilmemelidir. Ayrıca uyurken bu gözün üstüne yatılmamalı ve göz elle kurcalanmamalıdır. Ameliyattan sonra 1-2 ay kadar çift görme dönemi olabilir. Bu durum geçicidir. Artık paralel olan ve bir arada görme yetisine sahip gözlerin mevcut duruma alışması için gerekli süreçtir.

Şaşılık Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ameliyat Sonrası Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6