Açık Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Açık Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık varis ameliyatı, günümüzde yaşı ilerlemiş olan insanlarda yapılan en önemli tedavilerden biridir. Çok sık bir şekilde uygulanan bu ameliyat Türkiye'de hızla gelişen sağlık koşullarıyla birlikte oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Birçok hastanın acı çekerek zor durumlar yaşamasına neden olan varisler başta diz bölgesi olmak üzere vücudun birçok yerinde ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıktığı günden itibaren çok ciddi ağrılara neden olan bu varislerin tedavi edilmesinde birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden en önemlileri tabi ki açık varis ameliyatı ve kapalı varis ameliyatıdır. Açık varis ameliyatı, direk olarak damarlar üzerine yapılmaktadır. Çünkü varis hastalığı direk olarak damarları etkileyen bir hastalıktır. Açık olarak yapılan varis ameliyatında tabi ki birçok avantaj ve dezavantaj bulunmaktadır. Bu avantaj ve dezavantajlara göre insanlar ameliyat yöntemini seçebilmektedir. Fakat günümüzde birçok insan bu seçimi direk olarak doktoruna bırakmaktadır. Aslında bilinmesi gerekir ki varis tedavisinin tek yöntemi açık varis ameliyatı değildir. Bu nedenle birçok zaman açık varis ameliyatı yerinde diğer ameliyat yöntemlerinin seçilmesi çok daha iyi olacaktır.

Açık varis ameliyatı nasıl yapılır?

Aslında ameliyatın yapılmasında en önemli şey doktorun kalitesidir. Çünkü işinde iyi olan doktorların yapmış oldukları ameliyat çok daha iyi olacaktır. Açık varis ameliyatı birçok zaman lokal anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi lokal olarak yapıldığı için kişinin narkoz etkisinde kalması ve ameliyat sonrasında bu etkiyi üzerinden atması çok zor olmayacaktır. Bu nedenle kesinlikle narkoz açısından tereddüt edilmemelidir. Fakat bazı hastaların durumuna göre doktorlar kişide genel anesteziyi önerebilmektedir. Bu ameliyat anestezi altında yaklaşık olarak yarım saat ile iki saat arasında değişiklik göstermektedir. Direk olarak yapılan açık varis ameliyatı, varislerin durumuna göre bu süreç uzayabilir ya da daha da kısalabilir.

Ameliyat sonrasında ne gibi durumlar görülür?
 • Açık varis ameliyatı aslında çok zor ameliyatlardan biridir. Bu nedenle aslında bu ameliyata iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekir. Çünkü verilen lokal ya da genel anestezinin etkileri tam olarak geçmeye başladığında yaklaşık 24 saat sonrasında ağrılar başlayabilir. Bu ağrılar sizler belli bir derecede zorlayabilir.
 • Meydana gelen açık varis ameliyatı sonrasında bir diğer problem ise yaklaşık olarak 45 güne kadar iş gücü kaybının yaşanmasıdır. Özellikle açık varis ameliyatının yapıldığı bölgeye bağlı olarak bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Örneğin diz kapağı arkasında yapılan bir varis ameliyatı 45 gün kadar iş gücü kaybı yaşamanıza neden olacaktır.
 • Ameliyattan hemen sonra varisli bölgede şişlikler ve morluklar ortaya çıkar. Siz kendinizi zorladıkça şişlik ve morluklar artış gösterecektir. Bu nedenle biraz daha istirahat taraftarı olmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.
 • Tekrarlama riski yapılan açık varis ameliyatı sonrasında ortaya çıkan en ciddi sorunlardan biridir. Bu nedenle özellikle birkaç ay sonra sorun tekrardan ortaya çıkabilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında gerekli olan doktor kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Aksi durumlarda ters giden bir durum olduğunda müdahalede geç kalınabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle gerekli olan müdahaleler yapılmalıdır.

Açık Varis Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kapalı Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Pankreas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pankreas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ben Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ben Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6