Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek ameliyatı, genellikle dirseğin her iki tarafından ve arka kısmından açılan 3-4 delikten gerçekleştirilen bir operasyondur. Dirsek artroskopisi denilen bu ameliyat dirsek eklemindeki kıkırdak sorunlarında, eklem içindeki serbest kemik ve kıkırdak parçaları olduğunda, eklem içinde sinovit varlığı nedeniyle yapılır. Sinovit daha çok romatizmal hastalıklarda ortaya çıkar. Bu durumda dirsek artroskopisi ve sinoviektomi uygulaması yapılarak, açık cerrahiye gerek duyulmaz. Dirsek eklemindeki kısıtlama belirtisiyle ortaya çıkan dirsek artrofibrosizi durumunda, dirsek artroskopisi ve eklem kapsülünde gevşetme yapılarak, sorun giderilir.

Dirsek ameliyatında neler yapılır?

Dirsek eklemindeki kıkırdak hasarında, dirsek ameliyatında bazı işlemler yapılır. Dirsek artroskopisi sırasında dirsek eklemi görüntülenir ve gerekli tedavi ameliyatta uygulanır. Genellikle eklem sertliğinde, sert cisim varlığında ve kıkırdaklarla ilgili lezyonlarda uygulanır. Bazen tendon ve sinirlerin gevşetilmesi amacıyla da yapılabilir. Ayrıca kırık tedavisinde deneyimli cerrahlar tarafından da uygulanan bir tedavidir. Operasyonda uygun yerlerden ortalama 1 cm'ye kadar delik şeklinde kesiler açılır. Dirsek eklemi özel kamera ve aletlerle, görüntü altında tedavi edilir. Eklemin içine özel sıvılar verilir ve eklem mesafesi genişletilmiş olur. Dirsek ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Bazen sadece sorunlu kol uyuşturulabilir. Ameliyattan önce hastaların kan sulandırıcı ilaçlarını 7-10 gün öncesinde kesmesi gerekir. Dirsek eklemi çevresinde çok sayıda sinir ve damar bulunduğundan, ameliyat sırasında açılan deliklerin yerine özen gösterilmelidir. Bu yüzden dirsek ameliyatı deneyimli bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Dirsek ekleminde kıkırdak hasarında dirsek ameliyatı sırasında, hasarlı bölümün çıkarılması, kıkırdak kaybı bulunan yerdeki kemikte açılan küçük deliklerle kanlanmayı sağlama, 1,5 cm'den fazla kıkırdak kaybı olduğunda, genellikle sağlam olan diz ekleminden çıkarılan tüp şeklinde kıkırdak ve kemik greftlerin transferi, kıkırdak hücre, kök hücre nakline uygun vakalarda hastadan kıkırdak hücre alımı gibi işlemler yapılabilir.

Dirsek ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Hastaların rehabilitasyonuna hemen ameliyatın ardından başlanır. Hasta odasına çıkarıldığında, dirsek çevresindeki kasların gevşemesine yardımcı olmak için, hafif rehabilitasyon çalışmaları yapılır. Sargıda olan koldaki ağrının giderilmesi, şişkinliğin azaltılması için etrafına buz torbası konur. Hasta gerektiği takdirde ağrı kesici ilaç alabilir. Hastalar taburcu olmadan önce, fizyoterapist yapılması gereken rehabilitasyon egzersizlerini gösterir. Hastanın dikişleri ve bandajı taburcu olmadan çıkarılır.

Evde fizyoterapistin gösterdiği şekilde egzersizlere devam edilir. Dirsek bölgesine bakım uygulanır. İlk haftalarda dirsek bölgesi daha hassas olur. Bu yüzden ameliyat yapılan kolla ağır işler yapılmamalıdır. Herhangi bir şey kaldırılmamalıdır. 4-6 hafta kadar sadece bir fincan kahve kadar ağır şeyler kaldırılabilir. Bir yerden kalkarken ameliyatlı koldan destek alınmamalıdır. 6 hafta süreyle çekme gerektiren hareketler yapılmamalıdır. Doktorun önerdiği hareket aralığı aşılmamalıdır. Düşme ve darbelerden korunmak gerekir. Hastalar daha çabuk yorulacaklarından, sıkça dinlenmelidir. Ameliyatlı kolun kullanıldığı temizlik işleri yapılmamalı, toz bile alınmamalıdır. Hastalar kol askısı için doktora danışmalı, gerekirse ilk ayda geceleri bunu takmalıdır. Temas gerektiren sporlardan uzak durulmalıdır. Ameliyatta açılan kesi yerlerinde şişlik olması normaldir. Bir süre sıkı giysilerden uzak durulmalıdır. Dirsek otururken bir yastıkla desteklenmelidir.

Dirsek ameliyatı komplikasyonları nelerdir?

Bu ameliyatlarda oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Genellikle ameliyattan sonra komplikasyon gelişme riski de düşüktür. %5 oranında ciddi komplikasyon riski bulunmaktadır. Ancak hastalardaki kronik rahatsızlıklar komplikasyon riskini yükseltir. Ameliyatta ortaya çıkabilecek enfeksiyon riski her cerrahinin sonucunda gelişebilir. Bu hastadaki iyileşmeyi geciktirecek bir etkendir. Bu nedenle hastalar ameliyattan önce antibiyotik kullanmalı, ameliyat sonrasında diş tedavileri yaptırmamalıdır. Çünkü bu tedavilerde bakteriler kana daha kolay karışabilir. Dirsek ameliyatında kullanılan implant nedeniyle osteoliz yani kemik kırılması olabilir. Bunun dışında implant kırığı oluşabilir. Bu komplikasyonların dışında, kaslarda, sinirler ve kemikte yaralanma oluşabilir.

Dirsek ameliyatının uygun olmadığı durumlar
 • Hastanın daha önceden enfeksiyon öyküsü olması ya da enfeksiyonu bulunması halinde
 • Kemiğin dirseği yeterince desteklememesi ya da kemiğin olmaması
 • Kemikler yeterince gelişmediyse
 • Dirsekte yaralanmış sinirlerin olması
 • Dirsek kasların yaralanması ya da işlevini yapmaması
 • Dirseğin stabil olması, ağrısız olması ya da işlevini yerine getirmesi
 • Cilt lezyonlarının olması ya da daha önceden geçirilmiş olması
 • Romatoid artrit hastası olmak
 • Kemik kaybının fazla olması halinde, dirsek ameliyatı yapılamaz.

Dirsek Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahimde Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahimde Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Törpüleme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Törpüleme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Zehirli Guatr Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Zehirli Guatr Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kifoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kifoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Anju Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Anju Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6