Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandisit Ameliyatı, kör bağırsağın iç kısmında yer alan apandisitin iltihaplanması durumunda apandisitin vücuttan çıkarılması için yapılan cerrahi operasyondur. Apandisitin vücuda faydalı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak iltihaplanması durumunda kesinlikle tedavi edilmesi ve ameliyat ile vücuttan alınması gereklidir. Ameliyat edilmediği zaman apandisit karın zarı iltihaplanmasına neden olabilir. Aniden başlayan karın ağrıları kişinin hareket etmesiyle ve sarsılmasıyla daha da şiddetlenebilir ve apandisitin patlaması sonucu ağrı bir süre durur. Apandisit iltihaplanmalarında ağrı ile ateş, bulantı ve kusma gibi şikâyeti olan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır.

Apandis ameliyatının hastanın apandisit belirtileri yaşadığı ilk 24 saat içerisinde yapılması oldukça başarı sağlamaktadır. Ancak apandisitin geç fark edilmesi ve hastanın ameliyata geç alınması durumunda hastaya ameliyat esnasında ve daha sonrasında zor anlar yaşatır. Apandisit patlaması durumunda bekleme süresinin fazla olması hastada dolaşım bozukluğuna neden olabilir. Aynı zamanda apandisit de oluşan delinme gibi durumlar da apandisitin içerisindeki iltihabın diğer organlara yayılmasına ve apse oluşmasına neden olur. Bu nedenle acil ameliyata alınmayacak olan kişilerin karın içinin izlenmesi gereklidir.

Apandisit ameliyatı olacak kişilerin acil bir durum olmadığı sürece ameliyattan en az 5-6 saat önce hiçbir şey yememeleri gerekir. Aynı zamanda hasta ameliyata girmeden anestezi uzmanının gereken tedbirleri alması ve hastayı kontrol etmesi gerekir. Apandis ameliyatı olacak kişilerin ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar alıp almadığı mutlaka öğrenilir.

Apandisit ameliyatı nasıl yapılır?

Apandisit ameliyatı açık ya da kapalı (Laparoskobik) ameliyat yöntemlerile yapılabilir.

Açık apandisit ameliyatı: Açık yapılan apandisit ameliyatları genel anestezi altında veya hastanın belden aşağı kısmı uyuşturarak yapılır. Bu ameliyat yönteminde hastanın karın bölgesinin sol alt kısmına 2-3 cm'lik bir kesi yapılarak apandisite ulaşılır ve apandisitin kökü ve damarı bağlanıp alınır. Açık yapılan apandisit ameliyatları yaklaşık yarım saat sürer ve alınan apandisitlerin çok az bir oranın sorunsuz olduğu durumlar olabilir. Açık apandisit ameliyatı olan kişiler hastanede bir gün gözetim altında kaldıktan sonra bazı ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar reçete edilerek evine taburcu edilir.

Kapalı (Laparoskopik) apandisit ameliyatı: Kapalı apandisit ameliyatında genel anestezi altında hastanın karın bölgesinden açılan ufak bir delikten iç kısımlara girilerek teleskobun uc kısmına yerleştirilen ufak kamera sayesinde ekrandan izlenerek apandisitin çıkarılması gerçekleşir. Kapalı apandisit ameliyatı hastanın iyileşme suresinin kısa olması nedeniyle, estetik görüntü açısından, aşırı kilo sahibi olan ve karın içi rahatsızlıkları bulunan hastalarda oldukça sık tercih edilir. Kapalı yapılan apandisit ameliyatından sonra hasta hastanede bir gün gözlem altında kaldıktan sonra evine taburcu edilir.

Apandisit ameliyatı sonrasında neler yapılmalıdır?

Apandisit ameliyatı olan kişilerin apandisitinin alınması vücudunda hiçbir işlevin bozulmasına neden olmaz. Açık ya da kapalı apandisit ameliyatı olan hastalar genellikle ameliyat sonrasında hemen ayağa kalkıp kendi başına yürüyebilir. Bu ameliyat özel bir beslenme sistemi gerektirmez. Apandisit ameliyatından yaklaşık üç gün sonra kapalı olan ameliyat yeri açılmalı ve pansuman yapılmalıdır. Apandisit ameliyatından sonra hastalar doktorun belirleyeceği tarihte kontrole gitmeli ve ağır eşyalar kaldırmamaya özen göstermelidir. Aynı zamanda hastalar ağır işler yapmaktan ve kendini zorlayacak egzersizlerden sakınmalıdır. Açık yapılan apandisit ameliyatında dikişler bir hafta sonra alınabilir.

Apandist Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Prostat Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Prostat Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6