Mide Kapakçığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Mide Kapakçığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide kapakçığı ameliyatı, ağza alınan besinlerin çiğnenerek yemek borusundan mideye geçirilmesine izin veren kapakçıkla ilgilidir. Kapakçık vasıtası ile geri yukarı çıkamayan besinler geçici bir süreliğine midede depolanır. Fakat gebelik, obezite, gazlı içecekler, kahve, yağlı ve baharatlı besinler, çikolata, alkol ve sigara bu kapakçığın işlevini yitirmesine sebep olurlar. Fonksiyonunu kaybeden kapakçık boğazda bir şey varmış hissine neden olur ve yutkunma sırasında zorlanma ve ağrıya sebep olur. Bu hal da yemek borusundaki normal hücrelerin kötü huylu urlara dönüşmesine ve reflü hastalığının meydana gelmesine sebebiyet verir. Mide kapakçığının işlevini yitirmesinde ilaçla tedavi ya da cerrahi operasyon ile besinlerin yukarı çıktığını hissetme, ağza acı suyun gelmesi, göğüste yanma hissi, süreğen öksürükler, kalp çarpıntısı, solunum problemleri ve midede şişkinlik gibi rahatsızlıklar ortadan kaldırılır. Genellikle mide kapakçığı cerrahi operasyonlarında başarı seviyesi yüzde 90‘dır.

Mide kapakçığı ameliyatı: Mide bedenimizde mühim roller oynayan mühim organlardandır. Midenin fonksiyonlarını yerine getirmesi içerisinde mide kapağı ve mide kapakçığı midenin en mühim parçalarındandır. Mide rahatsızlığı yalnızca kendi fonksiyonlarını değil bütün bedenin fonksiyonlarını etkilediği için mühim bir rahatsızlıktır.

Mide Kapağı Ameliyatına Götüren Nedenler
 • Hasta hayat boyu ilaç kullanmak istemiyor, yan etkileri ve sıkça kullanma zorunluluğu yüzünden hastalar ilaç kullanmak istemiyor
 • Hasta reflü hastalığı yanı sıra mide fıtığı gibi diğer rahatsızlıklara da sahipse,
 • Hastanın diğer bir rahatsızlık için ömrü süresince kullanmak mecburiyetinde bulunduğu ilaçlar varsa; tansiyon, kemik erimesi, doğum kontrol ilacı gibi,
 • Hasta yaşantısını değiştiremiyorsa; kilolu ise kilo vermek ya da uyumadan 3-4 saat evvel yemek yemeyi bırakmak gibi,
 • Vücudunda reflüye bağlı hasarlar oluşmuşsa; yemek borusu yaraları, ses kısıklığı, akciğer rahatsızlıkları gibi,
 • Beslenme alışkanlıklarından vazgeçemiyor, kızartma, kahve ya da gazlı içeceklerden uzak durmak istemiyorsa,
Mide kapakçığı ameliyatı ve Uygulama

Laparoskopik cerrahi operasyon hastaya az ağrı ve kısa sürede iyileşme gösterdiği için tercih edilmektedir. Yemek borusu ve mide arasında bozulmuş olan kapak laparoskopik cerrahi operasyonla tekrardan oluşturulur ve midenin içerisindekilerin yemek borusuna kaçması önlenir. Yaklaşık 1-1,5 saat süren cerrahi operasyon son teknik gelişmelerden yararlanılarak yapılır ve hasta ertesi gün ağızdan beslenmeye başlayabilir. 7 gün ardından normal hayatına dönebilir ve iş başı yapabilir. Bu sayede hasta sürekli ilaç kullanmak, yemek borusu enfeksiyonu ve buna bağlı olarak kanser riskinden de korunmuş olur. Hastalar cerrahi operasyondan burna takılı bir sonda ile çıkarlar. Sonda mide kapakçığı ameliyatı sırasında mide ve yemek borusundan dışarı uzanan 4-5 milimetre genelinde bir hortumdur.

Mide Kapakçığı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6