Rahimde Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Rahimde Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahimde kist ameliyatı, Bütün kadınlarda görülebilen kist yumurtalıkların etrafında bulunurken; tedavi gerektiren hastalıklar arasında yer alır. Kist olduğu bölgede kasık ağrısı, ilişki esnasında ağrı, karında şişkinlik, karında basınç gibi problemler meydana getirirken; adet düzensizliklerine sebep olur. Kistin tedavisine başlamadan önce basit kistlerin hormonal düzensizlikler sebebiyle oluşmasından dolayı adet döneminde bayanlarda görülebilen rahatsızlıklar arasındadır. Bu sebeple yumurtanın çatlaması ile hormon düzensizliklerinde sıvı dolu kesecikler yumurtada çatlama bulunmadığı zaman büyümeye devam ederek; kiste dönüşmesine sebep olur. Tek taraflı bulunan kistlerin fazla büyümeleri halinde ağrıya neden olurlar. Küçük bulunan kistler kendiliğinden kaybolabilir ve genellikle ağrıya sebep olmaz. Kistin çapına ve büyüklüğüne bakmak için ultrasonografiye yönetimi ile kistlerin yapısı kontrol edilirken; iyi huylu ya da kötü huylu olma olasılığına bağlı olarak tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Genellikle küçük olan iyi yumurtalık kisti varlığından dolayı oluşan kistlerin doğum kontrol hapı gibi yumurtalıkları baskılayıcı bir tedavi şekli ile kistin küçülüp küçülmediğinin gözlenmesi gerekir. Bu kistlerde küçülme yok ise müdahale edilip edilmeyeceğine yapacak Uzman doktorun karar vermesi gerekir. Ultrason vegrafik yöntemler yanında tümör belirteçleri ve kan tahlilleri ile kistin yapısı hakkında kesin bilgi elde edilmelidir. Kistinin boyutu büyük ve etrafında da başka kistler bulunuyor ise operasyon ile kistin alınması sağlanır. Kistin kötü huylu olma olasılığı yüksek ise açık ameliyat tercih edilir ve karın kasları kesildiği için hastanın iyileşmesi uzun sürer. Yumurtalık kistinin yerleşmiş bulunduğu yumurtalık dokusundan tümüyle çıkartılabileceği için kistin türü ve yumurtalık dokusu içindeki konumu oldukça önemlidir.

Rahimde bulunan kist ameliyatının uygulaması

Rahimde bulunan kistin çıkartılması esnasında hastaya genel anestezi uygulanarak hastanın uyutulması sağlanır. Genel anesteziye bağlı oluşması muhtemel olan riskler olabilir. Karında uygulanan jinekolojik ameliyatlarda kistin genital organlara yapışık olma riski bulunduğu için yumurtalık ve tüpler etrafında bulunan organların işlevlerini olumsuz yönde etkileyeceği için bunlarında işlevini etkileyebilir. Kist çıkarma ameliyatlarında kistin çıkarılması planlanırken; sağlam yumurtalık dokusunun her zaman bulunması mümkün olmayabilir. Bu tür ameliyatlarda kistin bulunduğu taraftaki yumurtalığın alınma ihtimalle de bulunabilir. Ameliyat esnasında kistin kanser olduğunu düşünülmesi ve bunun ameliyat devam ederken patolojik inceleme ile saptanması önemlidir. Yumurtalıkla beraber rahimde geniş bir ameliyat olma olasılığı bulunabilir. Kistin alınması ile yapılacak patolojik inceleme sonucunda hastaya uygun gerekli tedavi işlemine devam edilir. Açık ameliyatlarda iyileşme süresi daha uzun zaman almaktadır. Ayrıca açık ameliyat sonrasında hastanın enfeksiyon kapması olasılığı daha yüksektir. Bu sebeple taburcu işleminde hastaya gerekli olan antibiyotik ve enfeksiyonlara karşı koruyucu ilaçlar verilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca açık ameliyat geçiren hastanın belirli bir süre dikiş bölgesinin sancısı sebebiyle ağrı kesici ilaçlar kullanması oldukça önemlidir.

Kapalı kist ameliyatı nasıl yapılır?

Basit yapıdaki kistler genellikle kolay şekilde yumurta dokusundan sıyrılarak çıkartılır ve açık ameliyat gerektirmez. Yapılacak cerrahi yöntem laparoskopik yöntemle olurken; karın kasları kesilmediğinden hastanın rahatlıkla iyileşmesi ve ameliyat sonrasında da şikâyetlerinde azalma olması sağlanır.

Bu durumlarda ameliyat sırasında hastanın gerekli şekilde bilgilendirilmesi önemlidir. Yapılacak laparotomi yöntemi ile karından uygulanan küçük delikler ile rahime girilir. Laparoskopi yöntemi kullanılarak rahimde bulunan kistin çıkartılması oldukça kolay bir yöntemdir. Kamera yoluyla uygulanan bu ameliyatta kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması ile bu işlemi tamamlanarak; kesiklerin dikişlerinin atılması ile yaranın kapatılması sağlanır. Rahimden alınan kistin patolojiye gönderilmesiyle sonucuna bağlı olarak da diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntem hasta için daha uygun olurken; kistin yapısına göre tercih edilir.

Rahimde Kist Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6