Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vajina ameliyatı, vajinada bulunan şekil bozukluklarının giderilmesini sağlayan estetik ameliyatlar arasında yer alır. Vajinada doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozukluları genellikle kadınların evliliği ertelemesine, evli olanların da mutsuz olmasına neden olur. Kadınların normal doğum yapması halinde vajinal sarkma, vajinada genişleme, dudaklarda yapısal değişiklik gibi deformasyonlar olabilir. Bu sorunlar kadında cinsel tatminsizliğe, isteksizliğe yol açabilir. Ayrıca kadında özgüven eksikliğine neden olabilir. Kadın cinsellikten kaçmak için kendi kendine bahaneler üretir. Cinsel ilişkide bulunsa bile tatmin olmama, tatmin edememe duygularını yaşayarak, ruhsal olarak sorun yaşamaya başlar. Bu durumda yapılacak vajina ameliyatı bu sorunların kolayca çözümlenmesine yardımcı olur.

Vajina ameliyatı yapılmasını gerektiren durumlar
 • Doğumda yapılan dikişler, duruş ve şekil bozuklukları
 • Travmalar
 • Genetik etkenler
 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte vajina yapısında değişim olması
 • Doğumda fazla kilolu bebek doğurmak
 • Sık mastürbasyon, hatalı tatmin yöntemleri kullanma
 • Cinsel birleşme sıklığı
 • Kürtaj gibi işlemlerin sıklığı
Vajina ameliyatı sayesinde çiftlerin cinsel yaşamında aktiflik, kaliteli bir cinsel yaşam, sağlıklı bir vajinal bölge, kadının kendine olan güvenin artması gibi olumlu etkiler meydana gelir.

Vajina ameliyatında yapılan uygulamalar

İç dudaklarda küçültme (Lapioplasti): bu her yaşta kadında utanma, bilgisizlik gibi etkenler yüzünden geri plana itilen bu vajina bozukluğu yani iç dudakların büyük olması vajina ameliyatı sayesinde kolayca giderilebilir. Bu sayede vajinanın estetik görünümü sağlanır, kadının aldığı cinsel haz artar ve ruhsal düzelme sağlanır. Vajinada küçük dudaklar büyük dudakların arasında olup, ince bir cilt kıvrımı halindedir. Önde orta hatta klitorisi örter. Arkada küçülerek belirsiz bir hale gelir. Normal olarak ayakta olunduğu zaman büyük dudakların arasında kalır. Fakat dışarı sarkan iç dudakların büyük olduğu söylenebilir. Bunun sağlık açısından zararı olmasa da belirttiğimiz nedenlerden dolayı sorunlara yol açabilir. Bu tür sorunlar doğuştan ya da sonradan gelişebilir. Özellikle doğumlarda fazla kilo alma ve ardından verme bunda etkilidir. Evli ya da bekar olsun, 18 yaşını geçen herkese bu vajina ameliyatı yapılabilir. Bekarlarda kızlık zarının vajinadan 3-4 cm'ye kadar içeride olması nedeniyle, ameliyatın bir sakıncası olmaz. Ameliyat sırasında lokal anestezi ya da hafif genel anestezi kullanılabilir. Yaklaşık 1 saat süre ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır ve ameliyat izi kalmaz. Sonradan pansumana gerek duyulmaz. Ancak antibiyotikli pomat kullanımı ihmal edilmemelidir. Bu enfeksiyonlara karşı alınacak bir önlemdir. Hastalar 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir, ameliyat orgazm olmaya ya da doğum yapmaya engel teşkil etmez. Dış dudaklarda olan büyüklükte bu vajina ameliyatı sayesinde düzeltilebilir.

Vajen daraltma: bu vajina ameliyatı vajina genişliği yüzünden sorun yaşayanlar için uygundur. Çiftlerde vajinal genişlik önemli cinsel sorunlara neden olabilir. Bu doğuştan ya d sonradan doğum, travma gibi etkenlerden ortaya çıkabilir. Bu alandaki kas ve yumuşak dokuların sarkması, genişlemesi sorunun yaşanması için yeterlidir. Vajina ameliyatı sırasında vajinal kanal daraltılmakta, içeriden belli oranda kas ve yumuşak doku çıkarılmakta, gevşek dokular dikilmekte ve bölgede gerginlik sağlanır. Hastalara lokal anestezi ya da hafif genel anestezi altında yapılan ameliyat, ağrısız şekilde uygulanır. 1-2 günde hastalar normal yaşamlarına geri dönebilir, 4-5 hafta içinde cinsel yaşama başlayabilir.

Vulva bölgesine liposuction uygulama: Bazı kadınlarda mons pubis bölgenin yağlı, kabarık olmasında yakınabilir. Bu operasyonda büyük dudaklarda ve bölgede bulunan yağ dokusu alınmakta ve küçülme sağlanmaktadır. Yaklaşık yarım sat içinde tamamlanan operasyonda lokal anestezi kullanılır. Şişlikler bir hafta içinde iner, 1 ay içinde normale döner.

Vulva bölgesine hacim kazandırma ameliyatı: bu vajina ameliyatı vulva bölgesinde incelik ya da şekil sorunu bulunan hastalara uygulanır. Bölgeye yapılan yağ enjeksiyonu sayesinde istenen hacim elde edilir. Enjekte edilecek yağ karın, kalça gibi alanlardan alınır. Yaklaşık bir saatte tamamlanan operasyon sonrasında hastalarda hızlı bir düzelme olur. Hemen aktif yaşama geri dönebilirler.

Vajina ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Vajina ameliyatı geçiren hastaların doktor kontrollerini ve yapılması gereken pansumanları aksatmaması önemlidir. Bir süre ameliyat bölgesinin sıcak su temasından korunması gerekir. Hastalar ameliyattan 4-5 gün sonra banyo yapabilir. Ancak cinsel ilişkiye girmek için 1 ay kadar beklenmesi gerekir. Bu konuda doktorun önerilerine uyulması gerekir.

Vajina Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6