Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz ameliyatı, genellikle bu ameliyat geniz etinden kaynaklanır. Geniz eti bademcik gibi görev yapan burnun gerisine yerleşmiş bir dokudur. Şekil itibariyle üzüm salkımına benzeyen bu et parçası, burna giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeleri yani antikorları üretir. Bu et genizde büyüdüğü zaman ya da bir çeşit iltihaplanma görüldüğü zaman çeşitli problemlere yol açabilir. Bu sıkıntılardan dolayı da ameliyat gerekebilir. Bunun dışında damağın arka kısmından yapılan bir işlemde geniz eti uzaklaştırılır. Geniz etinin alınmasında Endoskopik yöntemler ve farklı teknikler de kullanılmaktadır.

Geniz etinin büyümesi halinde bazı belirtiler görülebilir ve bu şikâyetlerin görülmesi halinde ameliyat kaçınılmaz olacaktır, bunlar;
 • Burundan nefes almada güçlükler yaşanabilir.
 • Sürekli ağızdan nefes alma görülür. Hatta uyurken burnunuz genzi etinden dolayı tıkalı olduğu için, sürekli ağzınız açık uyursunuz.
 • Konuşurken genizden konuşma gibi kalın ses çıkması.
 • Uyku sırasında horlama olur.
 • Nefes alırken ses çıkması.
 • Uyku sırasında nefesini tutma ve uykudan boğulur gibi yani nefessiz kalma gibi uyanma (Uyku apnesi)
 • İşitme azlığı
 • Sık geçirilen orta kulak iltihabı
Eğer çocuğunuzda bu belirtilerden biri veya birkaçı bulunuyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı riskler vardır. Geniz eti ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Klasik bir yöntemi vardır ve pek çok yer bu yöntemi tercih eder. Hastanın damağının arkasından küreklerle geniz eti kazınır. Geniz etinin kökü çok derindedir ve hepsi alınmaya çalışılmaz. Geniz etinin bir kısmı mutlaka yerinde kalmalıdır. Ameliyat sonrasında her türlü olacak olumsuzluklara karşı, çocuk mutlaka 1 gece hastanede müşahede altında kalmalıdır çünkü kanama görülebilir ve çocuk bunu ifade edemeyeceği için hayati tehlikeye bile yol açabilir. Bunun dışında her ne kadar son zamanlarda tıptaki gelişmelerden ötürü anesteziyle alakalı sıkıntılar azaldıysa da anesteziyle alakalı her zaman bir risk vardır. Bu gibi riskler düşünülerek doktorun ve ameliyatın yapılacak hastanenin çok iyi seçilmesi şarttır. Ameliyat sonrasında gelişecek komplikasyonlara karşı doktorlarınız antibiyotik ve ağrı kesiciler reçete edebilirler.

Genellikle ameliyatı takip eden sonraki dönemde, çocuğun çok hareketli olmaması, sıcak ve sert yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir. Daha çok sıvı ağırlıklı beslenmeli, yiyecek ve içecek tüketimi, herhangi bir kanamaya sebebiyet vermemek ya da ağrıya yol açmamak için yumuşak gıdalarla ve ılık içeceklerle karşılanmalıdır. Ameliyat sonrasında geniz eti çok kısa zamanda iyileşir.

Ameliyat sonrasında dikkat edilmezse ve bazı durumlarda geniz sıkıntıları tekrarlayabilir, bu durumlar şöyle sıralanabilir; Alerjik çocuklarda ve sık enfeksiyon geçiren kişilerde, kalabalık ortamda büyüyenlerde, sigara içilen ortamda büyütülen çocuklarda geniz eti yeniden büyüyebilir ya da iltihaplanabilir.

Geniz Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Açık Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Varis Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Varis Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6