Kıl Dönmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
21 Haziran 2024

Kıl Dönmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kıl dönmesi, çağımızın yaygın rahatsızlıklarından biridir ve ilaç tedavileriyle geçici olarak iyileştirilebilse de genellikle nüksedebilen bir hastalık türüdür. İnsan vücudunda bulunan kıl ve deri döküntüleri, kuyruk sokumu bölgesinden anüs bölgesine doğru ilerleyerek, bu bölgede mikrobik enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Kıl dönmesi, özellikle masa başında çalışan ve uzun yol şoförlüğü yapan kişilerde daha sık görülür ve bunun temel nedeni sürekli olarak oturmaktan kaynaklanmaktadır. Bu şekilde tüy, kıl, elbise tozu ve cilt döküntüleri anüs bölgesi ile temas ederek rahatsızlığın başlamasına neden olur.

Kıl dönmesi ameliyatı olmadan önce hasta üzerinde bazı belirtiler gözlemlenir. Bu rahatsızlıkta anüs bölgesinde kızarıklık, sivilce şeklinde şişlikler ve zamanla kişisel bakımını tam anlamıyla yerine getiremeyen kişilerde iltihaplanma oluşur. Bu iltihabın oluşmasındaki en önemli neden, anüs ve makat bölgesinin bakımı tam anlamıyla yapılmadığından çıkan kıl dokusunun içe doğru nüksetmesidir. Kıl yapısı zamanla derinin altında büyüyerek, büyük abdest yaparken ciddi yanmalara neden olur. Bu şekilde hasta poposunun üzerine oturamaz ve otursa dahi ciddi ağrılar oluşur. Bu durumda ilaç tedavileri yeterli olmayacaktır ve tedavi artık kıl dönmesi ameliyatları ile yapılacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Operasyonu

Kıl dönmesi ameliyatları, uzman hekimler tarafından sıklıkla yapılan bir operasyondur. Birçok kıl dönmesi ameliyatı yöntemi bulunmaktadır. Mikro Sinüsektomi yöntemi, son zamanlarda uzman hekimlerin sıkça uyguladığı en rahat kıl dönmesi ameliyatıdır. Diğer birçok ameliyat türüne rağmen Mikro Sinüsektomi yönteminin birçok avantajı vardır. Tekrarlama oranı oldukça düşük olup, hasta kısa zamanda kendini toparlar.

Mikro Sinüsektomi ile hasta ameliyat odasında hazırlanarak makat bölgesinde bulunan alan temizlendikten sonra mikrop ve bakterilerin yayılmaması için dezenfekte edilir. Yaklaşık 2 cm'lik bir kesik açılarak burada bulunan et içinde sarılı kıl yumağının kapsadığı bölüm tespit edilir. Bu kıl yumağı, et içinde yumak şeklinde bulunur ve yaklaşık olarak %95 oranında vakumlama sistemi ile çekilir. İlgili aletler yardımı ile bu kıl yumağı çıkarıldıktan sonra, bölgenin deri altında tekrar kıl üretmemesi için kıl kökleri köreltilerek tekrardan nüksetme durumu yok edilir. Ameliyat yapılan bölge kapatılıp pansuman edilerek hasta yaklaşık olarak 1 saat içinde taburcu edilerek normal hayatına döner.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Hasta, ameliyatın ardından normal hayatına döner ancak 1-2 gün dinlenmesinde fayda vardır. Ameliyat olduktan sonraki ilk 3 günlük dönem çok önemlidir. Çünkü bu dönemde mikrop ve bakterilerin çoğalma oranı oldukça yüksektir. Zaten anüs ve makat bölgesi mikroorganizmaların yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir. Bu dönemde hasta kişisel bakımına oldukça dikkat etmelidir. Aşırı ağır kaldırmamalı ve yoğun bir tempoyla çalışmamalıdır. Ameliyat sonrası kişisel bakıma dikkat edilmediği takdirde ameliyatın yapıldığı bölgede iltihaplanma görülebilir. Böyle bir duruma mahal vermemek amacıyla uzman hekimin bildirdiği şekilde uygun ilaç tedavileri harfiyen yapılmalıdır. Beklenmeyen şiddetli bir ağrı durumunda konu uzman hekime bildirilmelidir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Anjiyo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Anjiyo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mikrocerrahi Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Artroskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Artroskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6