Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Ameliyatı, denilince akla gelen ilk şey bel fıtığı ameliyatıdır. Bu akla gelen ilk şey doğrudur bel ameliyatı bel fıtığı ameliyatıdır genel adı budur. Bel fıtığı ameliyatından korkan kişiler var. İnsanlar genelde korkar muayene olmaya bile korkarlar. Bel fıtığı yüzünden birçok kişi tedirgin durumdadır oturup, kalkamaz, çalışamaz, uyuyamaz, günlük temel ihtiyaçlarını yapamaz hale gelmişlerdir ama yine de korkarlar muayene bile olmazlar. Bel fıtığı nedeniyle sıkışmış ve ezilen sinir kökü üzerinde gelişen ödem, bacağa, ayağa, mesaneye giden kaslarda değişik derecelerde felçler gelişmesine neden olabilen bir hastalık türüdür. Bel ameliyatından korkan kişilerin aslında korkmaması gerekir çünkü dünya çapında %5 gibi bir kısım ameliyat ile tedavi olurlar. Genelde hastalığın ilk aşamasında olan kişiler ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavisinden fayda görerek bu hastalıktan rahatça kurtulurlar. Birinci aşamada olan kişiler yani ilaç tedavisi almış kişiler tedaviden fayda görmediklerinde ikinci aşamada tedavileri oldukça sık olan radyo frekans, lazer, gibi çeşitli tedavi yöntemleriyle hastalıklarından kurulabilirler.

Bel Ameliyatının Zorlukları Nelerdir: Bel ameliyatının en büyür bir zorluğu vardır oda cerrahi işlemin olmasıdır. Kalçadan iğne yaptırmak, tırnak çektirmek ya da bademcik ameliyatı olmak da risk taşır. Hayatta her zaman her an bir risk vardır karşıdan karşıya geçerken seyahat ederken her zaman hayat bir risk taşır. Tıp dilinde ya da yönteminde hiçbir teşhis ve tedavi yöntemi sırasında neredeyse risk yoktur. Hayatta riskin ne olduğu, nereden kaynaklandığını ve ne ölçüde olduğunu doğru şekilde bilemeyiz. Fakat tıpta bu riskin nerede olduğunu ne ölçüde olduğunu gerekli önlemlerini almak ve hastayı bilgilendirmek en doğru şekilde sonuç verir. Bu hastalığın en son aşamasında yapılan işlem klasik ameliyat yani açık bel fıtığı ameliyatıdır. Fıtığın bulunduğu bölgeye göre operasyon 5-15 cm uzunluğunda cilt kesesinden yapılır. Açılan yaranın büyüklüğü nedeniyle ameliyat sonrası oldukça ağır seyreder. Bu kadar büyük bir cilt kesesi bir zedelenmesine sebep olacaktır. Çünkü omuriliğe ulaşabilmek için bu kasların yapışma yerinden ayrılmaları gerekmektedir. Bunun en büyük tehlikesi her zaman için ameliyat yerinden enfeksiyon kapma riski çok vardır. Genelde bu yöntemden kurtulmak gerekir. Hayatınız boyunca zorluk çekmek istemiyorsanız kontrollerinizi aksatmamak gerekir.

Bel Ameliyatı Sonrası: Ameliyattan 7 gün sonra dikiş alınır. Acil bir durum yoksa hasta ameliyattan bir ay sonra çalışmaya başlarsa daha iyi olur. Ancak hayat şartlarının izin vermediği durumlarda olabilir iş başı yapıldığında kendinizi yormadan ve ağır şeyler kaldırmadan çalışırsanız tehlikeli bir durum olmaz. Kendinizi yormadan çalışırsanız hayatınız düzüne girebilir fakat zorladığınız takdir de bu hastalığın yeniden aynı yerlerde başlaması görülebilir. Bu yüzden il çare ameliyat olmak düşünmemelidir. Hayatın her zaman sizleri zorlamaya çalıştığını unutmamak gerekir. Bu yüzden bu hastalığın bazı belirtilerini hissettiğinizde aksatmamak gerekir. Ertelen her durum hayatınızda kalıtsal rahatsızlıklara neden olabilir. Bu tür durumlardan kurtulmak ya da böyle durumlara düşmemek için Uzman doktorlara baş vurarak bu hastalığın çaresine ya da bu hastalıkla nasıl mücadele edebileceğinizi öğrenerek bu hastalıkla savaşmaya başlayın. Ailenizle vakit geçiremez temel ihtiyaçlarınızı karşılayamaz birinin yardımı olmadan kıpırdayamaz hale gelmemek için önlem alınız. Hayatla her zaman mücadele etmek için hayatınızı riske atmayın. Bu hastalığın risk almadan tedavi yöntemleri var ama siz kendi hayatınızı riske atmayın kimseye muhtaç olmamak için Uzman doktorlara başvurarak hayatınızı önlem altına alınız.

Bel Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Over Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Over Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Delik Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Delik Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapalı Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6