Karın Gerdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Karın Gerdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın gerdirme ameliyatı, abdominoplasty olarak tanımlanan ameliyatta karın bölgesinde bulunan fazla deri ve yağ dokuları alınmakta, düz ve sıkı görünen bir karın oluşturulmaktadır. Yaptıkları egzersizlerle, diyetle karındaki fazlalıklardan kurtulamayan kişiler için oldukça yararlı bir operasyondur. Estetik operasyonlar arasında bulunan bu cerrahi girişim, kişiye özel yapıldığından ameliyat planlaması herkeste farklıdır. Karın bölgesi yaşlılıktan, hamilelikten, genetik etkenlerden ya da önceden geçirilen karın bölgesi operasyonlarından kaynaklanan sarkma gibi sorunların yaşandığı bir bölgedir. Karın gerdirme ameliyatı kişinin sorunlarını giderebilir.

Karın gerdirme ameliyatı planlaması

Kişinin karın bölgesindeki yağlanmanın derecesi, ciltteki sarkma oranı, gevşekliğin miktarı, fazla kilonun dağılımı gibi etkenler estetik cerrah tarafından ameliyattan önce değerlendirmeye alınır. Karın gerdirme ameliyatının nasıl yapılacağını belirlenir. Hastalarda kilo verme amacıyla yapılmasa da bu ameliyat bel bölgesinin de biraz incelmesine neden olur.

Kişinin karın bölgesinde daha önce geçirdiği ameliyatlar, sigara alışkanlığı değerlendirilir. Hastanın sigara içmesi halinde, bunu ameliyattan önceki 3 hafta içmemesi, sonra da 3 hafta sigara içmemesi konusunda uyarı yapılır. Karın gerdirme ameliyatında cildin gergin olması için incelmesi gerekir. Bu yüzden hastanın kilo vererek, cildi inceltmesi önemlidir. Hastaların kan sulandıran ilaçları da operasyondan 2 hafta önce kesmesi gerekir. Kadınlar ameliyatı adet dönemlerinde yaptırmamalıdır. Bu konuda cerraha gereken bilgilendirme yapılmalıdır.

Karın gerdirme ameliyatında kullanılan yöntemler

Tam karın gerdirme yöntemi: bu yöntem karın bölgesindeki sorun göbek deliğinin üzerine kadar çıktıysa, karın kasları da birbirinden ayrıldıysa kullanılır. Ameliyatta göbeğin üstünden ve kasık arasındaki bölgede dikey bir kesi açılır. Gerekirse ilave yatay kesilerde açılır. Karın gerdirme ameliyatında bu sayede göbek deliği çevresindeki sarkmalar, gevşemeler, fazlalık yağ ve cilt dokusu alınır. Ameliyatta genel anestezi kullanılır. Yaklaşık olarak 3-4 saat içinde operasyon tamamlanarak, karın gerdirme işlemi yapılır.

Mini karın gerdirme yöntemi: bu karın bölgesindeki sorunun göbek deliğinin altında kalması durumunda, karın kaslarında gevşeklik ve sarkma olmadığında kullanılan bir yöntemdir. Bu ameliyatla göbek deliğinin altındaki sorunlar giderilir. Bu operasyon yaklaşık 1,5 saat içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra kalan izde bikini bölgesine gizlenir.

Karın gerdirme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Bu ameliyat sayesinde sıkı, gergin bir karın sahibi olan kişiler, iyileşme sürecinde bazı konulara dikkat etmelidir.
 • Ameliyatta takılan idrar sondası, hasta ayağa kalkınca çıkarılır. Ağrıların daha az olması için, hastalara belirli bir yatış pozisyonu önerilir. V pozisyonu olarak bilinen bu yatış, gövdenin 45 derecelik açıyla yükseltilmesini gerektirir. Hastaların ameliyattan sonra bacaklarını hareket ettirmesi gerekir.
 • Ameliyat tamamlanınca hastaya özel bir korse giydirilir. Bu şişkinliğe ve karnın hareket etmemesine yardımcı olur. Korsenin basıncı ayarlanabilir.
 • Hastalar ameliyattan sonra hemen yemek yiyemez. Önce sulu gıdalarla beslenmeleri gerekir. Yemekleri az miktarda yemeli ve gaz yapmayacak olanlardan tercih etmeleri gerekir.
 • Karın gerdirme ameliyatı yapılan hastalar için en zorlu gün ilk gündür. Bu süreçte olan ağrılar için ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Bu ameliyatta en önemli komplikasyon emboli durumudur. Bu yüzden hastalara kan sulandırıcı ilaç, bacaklarda varis çorabı kullanımı yapılır. Devamlı olarak bacakların, kalçanın hareket ettirilmesi ve bölgelere masaj yapılması gereklidir.
 • Hastalar ameliyattan sonra ayağa ilk kalkacakları zaman mutlaka destek almaları gerekir. Yürümede dik olarak yürüme, gerinme gibi karnı etkileyecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyatın ardından 2 gün kadar ödem yakınması olabilir. Daha sonra azalarak bu etki kaybolur.
 • Hastalar 2-3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilirler. Evde en az 1 hafta dinlenme süreci geçirilmelidir. Hastalar normal yaşamına ikinci haftada başlayabilir. Ancak 6 hafta güneşten uzak kalmaları, sauna gibi yerlere girmemeleri gerekir. Eğer mini karın gerdirme ameliyatı yapılmışsa, hastalar hareketlerinde daha rahat olur.

Karın Gerdirme Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahimde Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahimde Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapalı Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Kapalı Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Güncel

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6