Kulak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kulak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Estetik Ameliyatı, Kulak ameliyatları genelde kepçe kulakları düzeltmek için yapılır. Kulaktaki şekil bozuklukları doğuştan ya da sonradan oluşabilmektedir. Kulağın tam ya da kısmi olarak yokluğu, kulak çevresindeki kıkırdak çıkıntıları, kulağın yüzeysel şeklindeki bozukluklar ya da bir kaza neticesinde kulağın kaybedilmesi gibi durumlarda kulak estetik ameliyatı yapılmaktadır. Kulak gelişimin %90'ı kişi 6 yaşına gelinceye kadar tamamlanır. Yani 6 yaşındaki bir kişi erişkin kulak boyutlarına ulaşır. Bundan dolayı çocukların kafa yapısı küçük olduğu için kulakların büyük görünmesi gayet normaldir. Kepçe kulaklarda kulağın boyutları normal olmasına rağmen kulaklar öne doğru yatık olduğundan gayet büyük görünür. Kulağın kafa ile yapmış olduğu açı olması gerekenden daha büyüktür.

Kulak estetik ameliyatı kimlere uygulanır?

Kepçe kulaklar özellikle arkadan bakıldığında aşırı belirgin bir şekilde görülür ve yüz görünümünü olumsuz etkiler. Kulakları ile ilgili sorun yaşayan kimselerde utanç, psikolojik bozukluklar, travma yaşayan çocuklar ve sırf kulakları kepçe olduğu için insan ilişkileri bile olumsuz olan kişiler bulunmaktadır. Şekil bozukluğu ve deformite durumlarında da kulakların düzeltilmesi kulak estetik ameliyatı ile yapılmaktadır. Kulak gelişimi 6 yaşında tamamlandığı için 6 yaşından itibaren kulak estetik ameliyatı yapılabilmektedir. Eğer kulakta şekil bozukluğu ve kepçelik durumu var ise kulak estetik ameliyatı okul döneminden önce yapılmalıdır. Tabi ki daha ilerleyen dönemlerde de kulak estetik ameliyatları yapılabilmektedir. Kişilerde değişik derecelerde kulak kepçeliği ve deformasyonu olabilir. Bu durum bazen tek kulakta olabileceği gibi bazen de iki kulakta birden görülebilir.

Kulak estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatına otoplasti adı verilir. Kulak estetiği ameliyatı küçük yaş grubunda genel anestezi ile yapılmaktadır. Erişkinlerde ise lokal olarak da yapılabilir. Kulak estetik ameliyatı 1.5-2 saat kadar sürebilmektedir. İşlem kulak kepesi arkasından deri parçası çıkarılarak başlar, kıvrım oluşturmak için dikiş atılacak kısımlar işaretlenir. Kulak ile kafa arasındaki açı, kulak tabanı ile kafa kemik zarı arasına dikiş atılarak yapılır. Kulak arkasında kalan deri estetik dikiş ile onarılır. Kulak estetik ameliyatı yapılan hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Kulak estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ameliyatın ertesi günü kulağa pansuman yapılması gerekir. Kulak estetik ameliyatı tamamlandıktan 3 gün sonra ılık duş şeklinde banyo yapılabilir. Ameliyat sonrası 3 hafta süresince mutlaka saç bandı kullanılması gerekir. Kullanılan saç bandı hem oluşan şişliği ve ödemi azaltır hem de geceleri uyurken kulağın zarar görmesini engeller. Ameliyatı takip eden ilk 15 gün kulakta hissizlik olabilir, bu durum gayet normaldir. Ameliyattan sonra kulak içinde kan toplanması durumu gelişebilir. Doktorunuz bu durumu fark ederek bir enjektörle kanı temizler. Enfeksiyon gelişme ihtimali çok azdır. Ameliyattan 4-5 ay sonra kulakta oluşan dikişler sivilce şeklinde dışarı çıkabilirler. Doktorunuzun müdahalesi ile bu dikişler temizlenir.

Kulak Estetik Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Konka Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Konka Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nodüler Guatr Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nodüler Guatr Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6