Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık fıtığı ameliyatı, kasıkta karın duvarına ait deride meydana gelen fıtık adı verilen şişliğin tedavisidir. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Fıtık ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınınca ortaya çıkar ve sırt üstü uzanınca kaybolur. Karın duvarında genellikle fıtığa bağırsaklar sebep olmaktadır.

Fıtık yeni doğan çocuktan ileri yaştaki her görülebilir. Tüm fıtıkların %90'ını kasık fıtığı oluşturur ve çoğunlukla erkeklerde görülür. Kasık fıtığı, egzersizle, kilo vermekle ya da ilaç kullanılarak tedavi edilemez. Fıtığın tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Fıtık bağı veya korse gibi alternatifler hastayı bir nebze olsun rahatlatsa da kesin çözüme ulaştırmaz. Fıtık tanısı konulduktan sonra en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavi edilmemiş fıtıklar bağırsak düğümlenmesine ve bağırsak kangrenine yol açar. Bağırsakların kendi etrafında dönüp fıtık kanalına sıkışmasıyla fıtık düğümlenmesi oluşur. Düğümlenen fıtık yüzünden kan dolaşımı bozulan bağırsaklarda kangren meydana gelir. Ayrıca bu durum erkeklerde testislerin de zarar görmesine neden olur. Kasık fıtıklarında en korkulan evredir. Düğümlenen fıtık hastada aniden ortaya çıktığı için komplikasyon riski yüksektir. Hasta aniden hastaneye kaldırılır ve uygulanan ameliyat diğer fıtık ameliyatlarına göre çok daha risklidir.

Kasık fıtığı ameliyatı öncesi fıtığın cinsinin iyi teşhis edilmesi doğru tedavi yönteminin bulunması için çok önemlidir. Kasık fıtıkları 3 alt grupta incelenir. Fıtıklar birbirine çok yakın 3 farklı noktadan çıktığı için teşhis sırasında birbirine karıştırılabilir. Bunlar:
  • İndirekt Fıtık: Kasık kanalından geçerek oluşan fıtıklardır. Oluş nedeni doğumsaldır. Fıtık kesesi erkeklerde testis torbasına kadınlarda ise vajinal dudaklara doğru ilerler.
  • Direkt Fıtık: Karın ön duvarının zayıf dokusundan kaynaklı oluşan fıtıklardır. Bağırsak düğümlenmelerinin en sık yaşandığı fıtık türüdür. Oluş nedeni sonradan ortaya çıkmaktır. Yaşlılık ile adalelerin gevşemesi sonucu bu tür fıtıklar ortaya çıkabilir.
  • Femoral Fıtık: Bacaklara kan götüren ve kanı geri getiren femoral damarların geçtiği deliklerden kasığın en alt kısmından çıkan fıtıklardır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Kasık fıtık ameliyatları genel olarak karın duvarında yapılır. Ameliyatı sırasında karnın içine girmek gerekmediği için iç organların yaralanma riski çok düşüktür. Hastanın ameliyat öncesi 8 saat aç olması gerekir. Kasık fıtığı ameliyatları öncesinde bağırsak temizliği için hazırlık yapılması gerekmez. Kasık ameliyatında 2 farklı yöntem uygulanır.

Açık Yöntem-Lichtenstein: Hastanın tercihine bağlı genel ya da lokal anestezi kullanılır. Açık yöntem ile fıtığın çıktığı bölgeye yaklaşık 8-10 cm genşliğinde bir kesi yapılır. Karın duvarındaki fıtığa ulaşılarak dışarı çıkmış organlar içeri itilip karın içine tekrar yerleştirilir. Fıtığın çapına göre uygun boyutta bir yama karın duvarına adalelerin hemen arkasına yerleştirilir. Böylece fıtığın oluştuğu bölge içeriden basınçla artık açılmayacak şekilde güçlendirilmiş olur. Yama gerdirmesiz olarak yerleştirildiği için bu tekniğe gerdirmesiz onarım denir. Hastanın o gece hastanede istirahat etmesi gerekir. Ameliyat sonrası ağrısı minimum düzeyde olur ve hastanın işe dönüş süreci ameliyat sonrası 7-10 günü bulmaktadır.

Kapalı Yöntem-Laparoskopik: Genel anestezi kullanılır. Karın duvarına açılan yaklaşık 1 cm genişliğindeki kesikten içeriye zararsız olan karbon dioksit gazı verilir. İçeride geniş bir boşluk oluşturduktan sonra aynı yerden içeriye kamere yerleştirilir. Daha sonra yamalar 0,5 cm uzunluğunda 2 küçük delikler açılarak fıtığın olduğu yere yerleştirilir ve kenar köşelerinden tutturulur. Kapalı fıtık ameliyatında kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Hastanın o gece hastanede istirahat etmesi gerekir. Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır ve hastanın işe dönüş süreci ameliyat sonrası 3-5 günü bulmaktadır.


Ameliyat Sonrası


Kasık fıtığı ameliyatından sonra hasta 3-4 saat içerisinde su ve sulu gıda almaya başlayabilir. Aynı günün akşamı katı gıdalara geçilebilir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası yara 2 gün kapalı tutulmalıdır. 3. Gününden sonra pansumanlar alınır ve hasta rahatlıkla banyo yapabilir. Ameliyat esnasında kullanılan yamalar bazen dikiş bazen de özel vidalarla tutturulur. Bu yama ve vidalar ömür boyu hastanın vücudunda kalacağı için ameliyat sonrası hastaya ameliyat raporu verilir. Bu ameliyat raporunda ameliyata dair bilgiler bulunur Raporun üzerinde kullanılan yamanın ve vidanın etiketi de bulunur.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Kırmızı Sayı

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Yüz Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Diyabet Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diyabet Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça protezi ameliyatı, insanlarda kireçlenme nedeniyle oluşan ağrıların ve diğer problemlerin ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır. İnsanlarda çok hızlı bir[...]

Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüzit ameliyatı, genellikle başarılı sonuçlara ulaşılabilen bir ameliyattır. Fakat bu ameliyatı olmadan önce kesinlikle kişilerin iyi düşünmesi gerekmektedir. Kiş[...]

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı, Horlama ve uyku apnesi sendromu, bilinenin tersine sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu problemi, yalnızca uykuda ses çıkarmak ve uykud[...]

Göğüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğüs ameliyatı, genellikle kadınların olmayı tercih ettikleri estetik amaçlı yapılan bir operasyondur. Kadınların bir bölümü göğüslerinin küçüklüğünden, bi[...]

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets ameliyatı, aşırı terlemenin önlenmesi amacıyla yapılan ameliyatlar klasik ya da endoskopik yöntemle yapılır. Klasik yöntemle yapılan ameliyat açık teknikle yapıl[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6