Diz Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Diz Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz protez ameliyatı, günümüze en popüler ameliyatlardan biri haline gelmiştir. Özellikle yaşlılarda çok sık yapılan diz protez ameliyatları, birçok zaman olumlu sonuçlar vermektedir. Diz protez ameliyatı, insanlarda çok ciddi ağrıların ortadan kalkmasını sağlayan önemli bir operasyondur. İnsanlarda çok olumlu sonuçlara neden olan bu ameliyat, özellikle yaşlılar için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Diz problemleri, insanlarda yaşam kalitesinin son derece düşmesine neden olan bir durumdur. Bu nedenle ortaya çıkan sorunların en kısa zamanda çözülmesi, kişinin yaşamı için çok daha iyi olacaktır. Yapılan bir araştırma sonucunda çıkan istatistik verilerinde günümüze bir yıl içerisinde 20 bin kişi diz protez ameliyatı olmaktadır. Ameliyat olan kişiler, yaklaşık bir hafta içerisinde bu ameliyat sayesinde çektikleri ağrılardan kurtulurlar. Bu nedenle eğer sizlerde de diz ağrıları varsa ve bu ameliyat sorununuza çözüm olacaksa zaman kaybetmeden bu ameliyatı olmalısınız. Çünkü günümüzde bu ağrılar yüzünden yürüyemeyen, merdiven çıkamayan ve evine kapanan birçok kişi vardır.

Diz protez ameliyatı olmak için

Daha önce de belirttiğimiz gibi diz protez ameliyatı, yaşlılar için yapılır. Bu nedenle kişilerin 60 yaşını geçmiş olmaları ameliyat için yeterlidir. Diz protez ameliyatını gerektiren durumlar ise daha çok diz kapağında kireçlenmelerdir. Meydana gelen kireçlenmeler, artık tedavi edilmez bir hal almışsa ve bu bölgeye zarar vermişse bu bölgenin onarımı diz protez ameliyatıyla düzeltilebilir. Bu nedenle dizlerinde aşırı kireçlenme olan insanlarda bu ameliyat yapılır. Bunun yanı sıra bazı insanlarda artık dayanılamayacak kadar çok ağrı meydana gelir. Bu ağrıların tamamen giderilmesi için de diz protez ameliyatı şarttır.

Diz protez ameliyatı ne kadar başarılıdır?

Diz protez ameliyatı, aslında bundan 20 yıl öncesine kadar oldukça başarısız bir ameliyattı. Çünkü o zamanlarda yapılan diz protezi ameliyatı sonrasında hastada ne kadar özen ve hijyen kurallarına dikkat edilse bile protez uygulaması yapılan bölgede çok ciddi enfeksiyonlar meydana gelmekteydi. Bu enfeksiyonlar ise ameliyatın olumsuz sonuç vermesine neden olurdu. Enfeksiyon sorunu en çok şeker hastalarında görülen romatizma ağrılarının tedavisi için yapılan diz protez ameliyatı sonrası ortaya çıkmaktaydı. Fakat günümüzde yapılan diz protez ameliyatlarında gelişmiş olan teknolojiler ve aletlerle yapıldığı için oldukça büyük bir başarı oranı elde edilmektedir.

Ameliyattan korkulmalı mı?

Aslında diz protez ameliyatından korkulmamalıdır. Genellikle insanlar ameliyat olduktan sonra daha kötü olacaklarından korkarlar. Fakat kişi zaten ameliyat olmadan önce çekilebilecek en şiddetli acıyı çekmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında da en fazla önceki kadar ağrı görülür. Ameliyat sonrasında korkmanız gereken tek şey vardır o da enfeksiyonlardır. Bu nedenle kişisel hijyene ve enfeksiyonların ortadan kalkmasına yardımcı olan ilaçların kullanımına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda ameliyattan sonra ağrılar meydana gelebilir. Zaten insanlarda bu ağrıların tek çözümü diz protez ameliyatı olduğu için yapacak hiçbir şey yoktur.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Diz protez ameliyatı sonrasında aslında kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey doktorun vereceği egzersizlerin doğru bir şekilde ve aksatılmadan yapılmasıdır. İnsanlarda yapılan bu egzersizler sayesinde diz bölgesi güçlendirilecektir. Bunun yanı sıra diz protez ameliyatı sonrasında kesinlikle kişilerin yüksek yerlerde oturmaları ve namaz kılarken oturarak kılmaları gerekmektedir. Kişi alaturka tuvaletler yerine klozet tuvalet kullanmalıdır. Bu şekilde bacak eklemini zorlamayacaktır. Kişi bacak eklemlerini kesinlikle zorlamamalıdır. Eğer kişi yere oturacaksa kesinlikle bağdaş kurmamalıdır. Bu gibi hareketler diz protezine zarar verebilir.

Diz Protez Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Migren Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6