Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı, Meme kanseri son yıllarda görülme oranı artan bir hastalıktır. Meme kanseri ameliyatında en büyük önem, ameliyatın teknik olmasından ziyade hangi hastaya ameliyatın yapılacağına doğru karar verilmesidir. Bu sebeple cerrahın deneyimi çok önem taşır. Günümüzde esas olarak meme kanseri ameliyatları, memenin hepsinin alınması ya da bir bölümünün alınması şeklinde yapılır. Memenin yalnızca bir bölümünün alınmasına meme koruyucu cerrahi olarak da bilinir. Bunların dışında yani bunlardan başka, memedeki kanserin koltuk altı lenf bezlerine gidip gitmediğinin kontrol edilmelidir.

Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Meme koruyucu cerrahi radyoterapi yani ışın tedavisi ile yapılmakta olup belirli kriterleri taşıyan hastalarda yapıldığında memenin hepsinin alınması ile aynı tıbbi olarak sağ kalım sürelerini sağlamaktadır. Bir de kozmetik olarak çok daha iyi sonuç verdiği beraber. Kanserin olduğu doku ile çevresinde yeter kadar sağlam dokunun alınması ile yapılan cerrahi bir girişimdir. Meme kanseri ameliyatında tümör ile çevresinden ne kadar fazla sağlam doku alınır ise aynı yerde kanserin tekrar meydana gelme riski o kadar azalır. Bunlardan başka göreceli olarak meme koruyucu cerrahi önerilmeyen hastalar da vardır.
 • Meme kanserinin tipi invaziv lobuler karsinom ise bu kişilerde meme kanserinin tekrar etme riski nispeten çok daha fazla olduğu için önerilmez.
 • Lobuler karsinoma insitu olan hastalarda meme kanseri gelişme oranı arttığı için önerilmez.
 • Ailede meme kanseri hikayesi riskli olan hastalarda önerilmemektedir.
 • Tümörün yapısında kanal içi kanserin yoğun olduğu zaman önerilmez.
Hangi hastalara meme koruyucu cerrahi yapılmaz?
 • Meme koruyucu cerrahi ışın tedavisi ile yapıldığı için sistemik lupus hastalığı gibi durumlarda meme koruyucu cerrahi yapılamaz.
 • Memede birden daha fazla yerde kanseri varsa meme koruyucu cerrahi yapılmaz.
 • Yaygın mikro kalsifikasyonlar yani kireç çökeltileri varsa meme koruyucu cerrahi yapılmaz.
 • Memede olan tümör boyutu büyükse 5 cm ya da daha büyük ya da memenin yapısı küçükse, tümör alındıktan sonra kalan memede yeterli kozmetik görünüm olmayacağı için memeye koruyucu cerrahi yapılmaz.
 • Genetik bir yapı değişikliği var ise meme koruyucu cerrahi yapılmaz.
 • İnflamatuvar meme kanseri olan hastalarda meme koruyucu cerrahi yapılmaz.
Meme kanseri ameliyatında memenin tamamının alınması

Belirtilen kriterlere uymaya hastaları memenin tamamen alınması ile karşılaşabilir. Memenin tamamı ifadesi; memenin dokusu, derisi ve meme ucu ile alınması anlamına gelir. Yalnızca memenin hepsinin alındığı durumlarda basit mastektomi, beraberinde koltuk altı lenf bezlerinin de alındığı zamanlarda da modifiye radikal mastektomi adını alır. Vücudun başka bir yerinde, meme kanserinin ameliyatı sonra görülmesi riski ise seçilen iki ameliyat biçiminde de herhangi bir değişiklik yoktur.

Meme Kanseri Ameliyatı Yorumları

soru

Funda

13 Nisan 2024 Cumartesi

Bende de meme kanseri teşhisi koyuldu. İlk başta sadece küçük şiş hisleri oluştu ve sonrasında doktora gittiğimde meme kanseri başlangıcı olduğum söylendi. Henüz başlangıç olduğu için ameliyat yapılacak. iki gün sonra ameliyatım var. Ameliyat çok zor olur mu?

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Funda hanım,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ameliyat süreci herkes için farklı olabilir, ancak meme kanseri ameliyatları genellikle başarıyla gerçekleştirilen ve iyileşme sürecinin hızlı olduğu operasyonlardır. Doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir, ama ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenleri ve iyileşme sürecini detaylıca öğrenmek için doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Haber Bülteni

Güncel

Omurilik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6