Burun Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Burun Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun eğriliği ameliyatı: Halk arasında (Deviasyon) olarak bilinir. Diğer adları kemik eğriliği veya kıkırdak eğriliği diye bilinen rahatsızlıklar kişide burun tıkanıklığına yol açar. Her burun tıkanıklığının sebebi burun eğriliği olmadığı gibi her burun eğriliği de ameliyat gerektirmeyebilir. Bazı durumlarda burun eğriliği gözle görülür şekilde ve kişiyi rahatsız edebilecek kadar olabilir. Burun eğrili ameliyatı kişide fiziki rahatsızlıklar sonucu yapılabildiği gibi estetik olarak rahatsız etmesi sonucu da ameliyat yapılabilir. Özellikle ergenlik döneminde olan geçlerde burun eğriliği büyük sorun olmakta hatta kişide psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Gözle görülmeyen hatta hiç belli olmayan fakat burunda tıkanıklık yaşayan kişiler bazen nefes alamayacak gibi hissedebilirler bu durumda burun eğriliği ameliyatı yapılabilmektedir.

Burun eğriliği nasıl olur: Burun eğriliğine neden olabilecek ikiolasılık bulunmaktadır. Birincisi travmalar diğeri de gelişimsel olabilir. Travmalar bebeğin doğum kanalına sıkışması veya doğum esnasında burnun sıkışması olabilir. Çocukluk döneminde veya gelişim döneminde düşmeler veya burna alınan darbeler sonucu burunda eğiklikler oluşabilir. Diğer olasılık sert damak ve kafa tabanı kemik yapıda insan büyürkenburun orta hatta sıkışarak dikensi eğrilikler olabilir. Burundaki eğrilik dışarıdan bakınca anlaşılacağı gibi bazen de hiç belli olmayabilir.

Burun eğriliği ameliyatı: Burun eğriliği ameliyatı yani Deviasyon genel olarak içeriden yapılmaktadır. Burnun dışarıdan bakıldığında herhangi bir eğrilik veya aşırı derecede bir kavis görülmemekte ise burun eğriliği ameliyatı içeriden yapılmaktadır. Eğer burundaki eğrilik dışarıdan bakıldığında belli oluyor veya kavis bulunmakta ise burnun dışarısından estetik denilen ameliyat ile dışarıdan yapılmaktadır. Burun eğriliği ameliyatında burnun dışarısında bir eğrilik gözükmüyor ise burnun giriş kısmının içerisine yaklaşık 1,5-2 cm mesafeden bir kesi atılıp mukoza örtüsünü kaldırıp eğrilik oradan düzeltilmektedir ve tampon uygulanmaktadır. Eskiden uzun yaz tamponlar kullanılmaktaydı ve burna yapışmak taydı tampon çıkarılırken birtakım kanamalara neden alabiliyordu. Günümüzde sünger tamponlar kullanılmakta ve bunlar bulunduğu yerde şişip o şekilde baskı yapıyor. Bununda kanamanın az olduğu durumlarda silikon tamponlarda kullanılmaktadır. Burun eğriliği ameliyatında fazla kanama olmayan durumlarda ameliyat sonrası tampon yerine mukoza dikişi de yapılmaktadır.

Burun eğriliği ameliyatı sonrasında hasta neler yaşar: Deviasyon yani burun eğriliği ameliyatından sonra genelde hastaların pek bir şikâyeti olmaz. Genel anestezi ile yapılan ameliyatlarda anesteziyle ilgili birtakım sorunlar çıkabilir, fakat lokal anesteziyle yapılan ameliyatlarda sorun gözükmez. Ameliyattan sonra çok hafif ağrı şikâyetleri bulunabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi günümüzde kullanılan tampon uygulaması sayesinde tamponlar çıkartırken de fazla bir rahatsızlık duyulmaz. Burun eğriliği ameliyatından sonra hastayı en çok rahatsız edecek durum burnun uç kısımlarından kanlı ve sümük tarzı bir akıntının gelmesidir. Bu akıntı gün geçtikçe pembeleşir daha sonra beyazlaşır ve tamamen biter. Burunda bulunan tamponlar 2-5 gün bekleyebilir. Tamponlar hastanın nefes alabileceği biçimde tasarlandığı için hastanın nefes almasında sıkıntı yapmaz.

Burun eğriliği ameliyatı sonra hasta nelere dikkat etmelidir: Ameliyat sonrasında ilk üç hafta en çok dikkat edilmesi gereken şey alınabilecek darbelerden kaçınması gerekir. Ameliyat sonrası zorlayıcı hareketlerden kaçınması gerekir kanamaya neden olabilir. Burun şeklini bozacak hareketlerden kaçınmak gerekir örneğin burun üstüne yatmak veya gözlük takmak gibi hareketlerden kaçınılması gerekir. Bu durum 1,5 2 ay sürebilir. Burun eğriliği ameliyat sonrasında burun içerisinde oluşabilecek kabuklanmalara karşı doktorun tavsiye ettiği nemlendirici sprey veya krem kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında ilk 3 hafta sümkürmekten kaçınmak gerekir. Burun eğriliği ameliyatı sonrasında hastaya kesinlikle bir müddet sigara yasaklanır.

Burun Eğriliği Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6